STEM: Do sněmovny by se dostaly 4 strany, lidovci ne

Markéta Žižková
9. 3. 2012 14:40
Obliba ČSSD roste, levice by dohromady získala 125 mandátů
Lidovci by se přes pětiprocentní hranici nepřehoupli (ilustrační foto).
Lidovci by se přes pětiprocentní hranici nepřehoupli (ilustrační foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pokud by se nyní konaly volby, dostaly by se do Poslanecké sněmovny jen čtyři politické strany. KDU-ČSL by nezískala potřebný počet hlasů.

Vyplývá to alespoň z výsledků průzkumu volebních preferencí, který provedla agentura STEM na přelomu února a března.

K volebním urnám by šlo 57 procent dotazovaných, 13 procent účast jasně odmítá, zbytek je nerozhodnutý.

Průzkum také zjistil, že obliba ČSSD roste. TOP 09 naopak ztrácí. "Ve volebním modelu by levice nyní získala 125 mandátů," uvádí agentura.

ČSSD má stabilní postavení

Na prvním místě jsou sociální demokraté, které volilo 25,8 procent dotazovaných. "ČSSD ve stranických preferencích vykazuje stabilní postavení, získává i mezi rozhodnutými voliči, což jí ve volebním modelu přináší velký zisk v počtu mandátů," uvádí STEM. Podle volebního modelu vypracovaného agenturou by získala 88 křesel, což je o jedenáct více než v lednu.

Za ní následuje na pomyslném žebříčku ODS se 14,1 procenty, a tím pádem 50 mandáty. Zastavila tak mírně klesající tendenci posledních měsíců.

KSČM, která zaznamenala stejný výsledek jako v minulém měsíci - přibližně 11 procent, by měla 37 křesel. Poměrně výrazně ztratila TOP 09, která by dostala jen 8,1 % oproti lednovým 10,9 procentům. Ve Sněmovně by tak měla 25 mandátů.

Počet lidí, kteří nejsou rozhodnuti, koho by volili, je stále vysoký. Stejně tak mnoho lidí nechce jmenovat žádnou politickou stranu. "Data svědčí o rozladění velké části veřejnosti," uvádí STEM.

Průzkum provedla agentura STEM ve dnech 22. 2. až 2. 3. Dotazovala se při něm 1096 obyvatel starších 18 let.

 

Právě se děje

Další zprávy