STEM: Do sněmovny by se dostaly 4 strany, lidovci ne

Markéta Žižková
9. 3. 2012 14:40
Obliba ČSSD roste, levice by dohromady získala 125 mandátů
Lidovci by se přes pětiprocentní hranici nepřehoupli (ilustrační foto).
Lidovci by se přes pětiprocentní hranici nepřehoupli (ilustrační foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pokud by se nyní konaly volby, dostaly by se do Poslanecké sněmovny jen čtyři politické strany. KDU-ČSL by nezískala potřebný počet hlasů.

Vyplývá to alespoň z výsledků průzkumu volebních preferencí, který provedla agentura STEM na přelomu února a března.

K volebním urnám by šlo 57 procent dotazovaných, 13 procent účast jasně odmítá, zbytek je nerozhodnutý.

Průzkum také zjistil, že obliba ČSSD roste. TOP 09 naopak ztrácí. "Ve volebním modelu by levice nyní získala 125 mandátů," uvádí agentura.

ČSSD má stabilní postavení

Na prvním místě jsou sociální demokraté, které volilo 25,8 procent dotazovaných. "ČSSD ve stranických preferencích vykazuje stabilní postavení, získává i mezi rozhodnutými voliči, což jí ve volebním modelu přináší velký zisk v počtu mandátů," uvádí STEM. Podle volebního modelu vypracovaného agenturou by získala 88 křesel, což je o jedenáct více než v lednu.

Za ní následuje na pomyslném žebříčku ODS se 14,1 procenty, a tím pádem 50 mandáty. Zastavila tak mírně klesající tendenci posledních měsíců.

KSČM, která zaznamenala stejný výsledek jako v minulém měsíci - přibližně 11 procent, by měla 37 křesel. Poměrně výrazně ztratila TOP 09, která by dostala jen 8,1 % oproti lednovým 10,9 procentům. Ve Sněmovně by tak měla 25 mandátů.

Počet lidí, kteří nejsou rozhodnuti, koho by volili, je stále vysoký. Stejně tak mnoho lidí nechce jmenovat žádnou politickou stranu. "Data svědčí o rozladění velké části veřejnosti," uvádí STEM.

Průzkum provedla agentura STEM ve dnech 22. 2. až 2. 3. Dotazovala se při něm 1096 obyvatel starších 18 let.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy