Stejná služba, dvojnásobná cena. Tak nakupují ministerstva

Radek Nohl Radek Nohl
29. 4. 2015 5:30
Průzkum Aktuálně.cz ukázal, jak úřady ministrů v minulých letech plýtvaly. A že za různé ceny se nakupují stejné služby a zboží i teď.
Vláda chce od příštího roku nakupovat některé služby a zboží centrálně.
Vláda chce od příštího roku nakupovat některé služby a zboží centrálně. | Foto: ČTK

Praha - Ani po roce se českým ministrům a premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) nedaří využít výhodu nákupů na své úřady ve velkém, aby uspořili.

Dál tak pořizují služby za výrazně odlišné ceny. A zatímco někteří šetří, jiní si vyhrazují peníze ze svých už tak dost napjatých rozpočtů. Při nákupu paliva do služebních aut, energií nebo úklidových služeb lze vystopovat cenové rozdíly i v řádu desítek procent.

Drahý papír do kopírek

Jeden příklad za všechny: zatímco na ministerstvu zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD zaplatili loni za balení o 2500 kusech kancelářského papíru 469 korun, na životním prostředí u ministra Richarda Brabce (ANO) utratili za stejně velký balík jen třetinu ceny - 249 korun.

"Na základě požadavku odboru informatiky se začal nakupovat od stejného dodavatele ještě jeden typ papíru - kvůli zanášení multifunkčních kopírek jemným prachem z papíru -, který je ve vyšší kvalitě, a je tím pádem i dražší," zdůvodnila dražší nákup mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Dodala, že za druhý a levnější typ papíru platí od roku 2013 podobně jako na životním prostředí. Balení vyjde Němečkův úřad na 376 korun.

Přehled dodavatelů služeb a jejich cen získal server Aktuálně.cz ve velkém průzkumu (najdete ho v přehledné grafice vlevo), když si od všech ministerstev a Úřadu vlády vyžádal data k nákupu nejen paliv, ale třeba i počítačů, mobilních telefonů nebo ostrahy budov. Vše za posledních pět let.

Ceny za energie? Rozdíly i dvojnásobné

Data potvrzují, jak výrazně se ceny mohou lišit i za stejné služby, jako jsou energie. Ministerstvo práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové z ČSSD například loni platilo za jednu megawatthodinu plynu 1420 korun. V porovnání s úřadem jejího stranického kolegy a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je to dvakrát tolik.

Úřad Marksové Tominové patří zároveň mezi ostatními ministerstvy k raritám. Přestože ceny za energie v posledních letech klesají a na elektřině i plynu spoří i všechny úřady, ministerstvo práce naopak platí každým rokem víc a víc. Výjimkou byla jen cena plynu v roce 2013.

Více než dvojnásobné rozdíly se pak najdou i u plateb za elektřinu. Zatímco ministerstvo obrany loni za jednu megawatthodinu zaplatilo 969 korun, ministerstvo zdravotnictví stálo stejné množství proudu 2660 korun.

Za úklid platí ministerstvo o miliony méně

Přesto se ale dají najít i úspěchy. Z kompletních přehledů cen služeb za posledních pět let je patrné, že současní ministři v některých případech neplatí při nákupu služeb tak vysoké ceny jako jejich předchůdci. Mnohdy je to ale zásluha i bývalých resortních šéfů.

Ministerstvo pro místní rozvoj třeba platilo za vládnutí véčkaře Kamila Jankovského od roku 2010 do listopadu 2012 firmě ISS Facility Servis každý měsíc za úklid 460 tisíc korun.

Jakmile ale zakázku vyhrála společnost GSUS absolutní čistota, částka se čtyřnásobně snížila. Úřad od té doby platí za úklid 110 tisíc měsíčně.

Miliony korun ročně ušetřilo i ministerstvo práce na ostraze svých budov. Firmě Westpoint platilo přes osm milionů korun za rok. Od konce roku 2012 ale stojí hlídání ministerstva pouze 1,5 milionu. Úřad dokázal uspořit mimo jiné i proto, že si ostrahu začal zajišťovat sám. Tedy až na areál ve Veleslavíně.

"Areál ve Veleslavíně je z velké části pronajímán firmě Canadial Medical Centre, která se na platbě za ostrahu podílí padesáti procenty fakturované částky," upřesnil Petr Sulek z tiskového odboru ministerstva.

Centrální nákupy

Již od příštího roku by pak měly vrcholné úřady ušetřit ještě více. Sobotkova vláda totiž před několika dny schválila, že služby a zboží za miliardy korun bude nakupovat centrálně, tedy za stejné ceny.

Úspory si vzal jako jeden ze svých hlavních úkolů ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. "Stát doposud nevyužíval svoji pozici, kterou na trhu ve vztahu k dodavatelům má. Kvůli tomu nemohl získat nejlepší možné ceny," prohlásil Babiš.

Od příštího roku by měl stát centrálně nakupovat kancelářské vybavení, počítače a datové služby, energie, služební auta nebo pohonné hmoty. Celkově jde o zboží a služby za téměř 13 miliard korun. Kolik by se tím ušetřilo, ale ministerstvo financí zatím neuvedlo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy