Stěhování Galilea do Prahy vyjde na desítky milionů

Tereza Šídlová
16. 3. 2012 20:12
Z Bruselu se začne do Česka stěhovat zázemí navigace Galileo. Hledají se stěhováci
Sídlo Galilea v Praze.
Sídlo Galilea v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prvního září v Česku začne fungovat první unijní instituce, administrativní zázemí navigačního systému Galileo.

V Bruselu, kde dosud agentura sídlí, se už rozběhl hlavní tendr na přestěhování agentury.

Vypsaný je na půl milionu eur, tedy dvanáct milionů korun. Ještě nákladnější bude vybavení kanceláří v budově bývalé České konsolidační agentury v Praze, to má vyjít rovnou na milion eur bez daně.

Tyto náklady uhradí Evropská unie. Kolik do projektu vloží česká strana, není známé. Ministerstvo dopravy i financí se u českých tendrů, například na bezpečnostní zajištění budovy, odkazuje na to, že se jedná o tajné informace.

"Náklady na stěhování platí unijní agentura GSA, české náklady jsou v režimu vyhrazené, tudíž není možné je zveřejnit," říká náměstek ministerstva dopravy Jiří Žák.

Stěhováci satelitů

Bruselská centrála Galilea hledá stěhováky, kteří budou schopni přestěhovat jak vybavení agentury, tak i jejich zaměstnance. Z dokumentace k tendru je možné vyčíst, co všechno se stěhuje do Prahy. České úřady totiž o Galileu spíš mlčí. Přesun čekají podle požadavků tendru křehké modely satelitů i veškerá technika.

Pětadvacet milionů korun bez DPH hodlá investovat do pracovních stolů, židlí, poliček a dalšího vybavení kanceláří.

Češi mají naopak na starosti bezpečnostní přestavbu budovy.

Úředníci z Galilea budou v pražských Holešovicích obývat tři patra budovy u Vltavy. Zabezpečení posledního patra přitom má odpovídat nárokům tajného režimu. Unijní agentura potřebuje například „tajnou" zasedačku chráněnou před odposlechy.

Tendr na přestavbu zajišťovalo ministerstvo financí. "Veškeré informace o tomto výběrovém řízení podléhají utajení. Ministerstvo financí tak učinilo na doporučení NBÚ. Režim utajení byl požadavkem GSA," řekl loni Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Čas do května

Češi už mají jen dva měsíce na to, aby vše připravili na příchod Bruselu do Prahy.

"Za nás má být sídlo připravené do května. Nejpozději 1. 9. má agentura začít fungovat v Praze," dodal náměstek Žák.

Galileo také hledá nové zaměstnance, jen v posledních dnech bylo vypsáno osm míst. Pravděpodobně jde o místa, kdy se stávající zaměstnanci odmítli přestěhovat za prací z Bruselu do Prahy.

Galileo má v současnosti 42 zaměstnanců, volná je nyní tedy pětina míst.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy