Štědrý den je omyl. Vánoce začínají až 25. prosince

Domácí Domácí
25. 12. 2013 9:05
Štědrý den je mylně považován za vrchol Vánoc. Tehdy ale pouze končí advent.
Foto: Vojtěch Marek

Praha -  Za vrchol Vánoc je mylně považován Štědrý den. Jenže 24. prosince Vánoce ani nezačínají. Končí teprve advent.

Ve skutečnosti je prvním a zároveň nejdůležitějším vánočním dnem Boží hod vánoční, připadající na 25. prosince. Poselství křesťanských Vánoc se naplnilo a lidstvu byl v Betlému darován přislíbený Mesiáš.

Památka narození Páně se slavila 25. prosince zpočátku jen v Římě, od 7. století se oslava stala součástí liturgie celé západní církve. Východní církev světila od 4. století slavnost Epifanie neboli "slavné zjevení se Božího Syna v těle". Tento byzantský svátek Narození Páně připadal na 6. ledna.

Název Boží hod vánoční vznikl snad proto, že v tyto dny věřící častěji navštěvovali kostely a přistupovali četněji ke svatému přijímání - slavili tedy "duchovní hody", připomíná Valburga Vavřincová ve své encyklopedii Vánoc. Také na stole se objevovala hojnost různorodých pokrmů a každý se mohl najíst do sytosti.

O narození Ježíše se píše jen ve dvou evangeliích - Matoušově a Lukášově. První vypráví o mudrcích a jejich darech, druhý o dítěti položeném do jeslí a o pastýřích, kteří se mu přišli poklonit poté, co je k tomu vyzval anděl.

Věřící měli na Boží hod v tichu, klidu a míru rozjímat o příchodu Mesiáše na tento svět. Práce byla přísně zapovězena. Někde se prý ani nestlala lůžka a pokud v ohništi vyhasl oheň, nikdo se neosmělil znovu ho rozdělat.

Štědrý den? Pouhý předvečer slavné události

Vánoce jsou svátky, které v křesťanské tradici představují oslavu narození Ježíše Krista, ale ještě přesněji oslavu vtělení Boha  a jeho sestoupení mezi lid, čímž na sebe Bůh přebírá úděl člověka.

Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům. Slaví se od 25. prosince do slavnosti Křtu Páně, připadající na 13. leden.

V Česku je však za vrchol Vánoc považován především nevěřícími omylem Štědrý den, 24. prosinec, coby předvečer samotné slavnosti, do Vánoc je někdy zahrnována i doba adventní, která Vánocům předchází.

V západní Evropě a v Severní Americe jsou přetrvává jako stěžejní den Vánoc právě 25. prosinec. Tento den ráno se také lidé obdarovávají dárky.

Jako ústřední postava se v anglosaských zemích vyskytuje starší mužská postava jménem Santa Claus, popřípadě Father Christmas, který vozí dárky na saních. V jiných zemích nosí dárky vánoční skřítci.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Inter nedokázal překonat Miranteho, s AS remizoval 0:0

Fotbalisté Interu Milán remizovali v 15. kole italské ligy s AS Řím 0:0 a v čele tabulky mají dvoubodový náskok před mistrovským Juventusem. Ten nastoupí proti Laziu v sobotu. Inter, soupeř pražské Slavie v Lize mistrů, bodoval v Serii A poosmé za sebou.

Inter měl převahu a řadu šancí, ale pokaždé narazil na brankáře hostů Antonia Miranteho. Šestatřicetiletý gólman v sedmé minutě nedovolil skórovat Romeluovi Lukakuovi, v závěru prvního poločasu Marcelo Brozovič římskou branku přestřelil. Mirante pak na začátku druhé půle zneškodnil i střelu Matíase Vecina, neprosadil se ani Lautaro Martínez.

Před zápasem vyvolal velké pozdvižení deník Corriere dello Sport, který dal na první straně k fotografiím hráčů tmavé pleti Chrise Smallinga z AS a Lukakua titulek "Black Friday". List byl obviněn z rasismu, jeho představitelé nicméně na tomto spojení nic špatného neshledali.

Další zprávy