Senátoři se distancovali od omluvy ústavních činitelů Číně, názor šéfa komory byl jeho osobní

ČTK Martin Ťopek ČTK, Martin Ťopek
Aktualizováno 30. 11. 2016 17:06
Senát schválil usnesení, kterým se distancuje od "prohlášení čtyř". V něm se čtyři ústavní činitelé omlouvali Číně za to, že se ministr kultury Daniel Herman sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Prezidentův mluvčí Ovčáček v reakci na to napsal, že podle Zemana je nyní "nesmyslné proti shodnému stanovisku nejvyšších ústavních činitelů protestovat".
Milan Štěch.
Milan Štěch. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Senát se distancoval od říjnového pročínského prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, které podpořil i předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Jeho postoj senátoři označili za osobní názor, nikoli za postoj celého Senátu.

Horní komora toto usnesení schválila na návrh opoziční ODS hlasy 38 z 69 přítomných senátorů. Proti byli zástupci ČSSD, ANO, KSČM či Strany práv občanů. Stanovisko naopak podpořili kromě občanských demokratů senátoři z vládní KDU-ČSL či z klubu Starostů a nezávislých.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je dnešní krok Senátu politický a představuje názor pravice.

Hlasování předcházela dlouhá debata. Senátor za ODS Jaroslav Kubera například varoval před tím, aby se z usnesení Senátu stalo protičínské hnutí. "Ti nejagresivnější řečníci by si měli uvědomit, že bez čínských výrobků by tady nic nefungovalo, ani mikrofony, do kterých právě mluvíme. Ani Babišova EET by nefungovala," řekl Kubera.

"Když byla pravice u moci, vztahy s Čínou nebyly. Vláda se tři roky snaží napravit nerovnováhu, kdy Čína do Česka vyváží, ale český export je malý," reagoval na usnesení Sobotka. Podle něj jsou kompenzací nerovnováhy čínské investice či příliv čínských turistů. "Nevšiml jsem si, že by (senátoři) odmítli čínské turisty či české zakázky v Číně," řekl předseda vlády. Podle něj se pravice nedokázala chovat pragmaticky.

Zdeněk Brož z KDU-ČSL poukazoval na to, že o dokumentu se jeho signatáři dozvěděli až z SMS zprávy. Navíc prý existuje pouze v elektronické podobě na internetu. "Neexistuje nic, co byste mohli vzít do ruky. Čekal bych, že se alespoň signatáři následně sejdou a text dodatečně podepíší, ale nic takového se nestalo," řekl. 

Na popud navrhujících senátorů horní komora schválila ještě další usnesení, podle něhož mají všichni představitelé Senátu při mezinárodních jednáních aktivně vystupovat na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetu.

Vládu pak horní komora vyzvala k tomu, aby v zájmu spolehlivosti a srozumitelnosti Česka na mezinárodní scéně usilovala o koordinaci postojů a co nejširší politickou shodu a spolupráci s prezidentem a Parlamentem. Toto usnesení podpořili i zástupci ČSSD a ANO.

K usnesení Senátu se vyjádřil na Twitteru i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Zahraniční politiku ČR určuje vláda, včetně ministerstva zahraničních věcí, a prezident republiky, ve spolupráci s Parlamentem ČR. Senátoři několikrát vyzývali nejvyšší ústavní činitele, aby koordinovali svou zahraniční politiku. Když k tomu došlo, je nesmyslné proti shodnému stanovisku nejvyšších ústavních činitelů protestovat," napsal.

Senátu za usnesení poděkoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Senátoři a senátorky podle něj "znovu ukázali, že Senát je pojistkou demokracie". "Pokud máme demokraty, může fungovat i demokracie," uvedl.

Podle předsedy klubu lidovců a nezávislých Petra Šilara měl předseda horní komory oddělit osobní názor, protože ve chvíli souhlasu s prohlášením nemluvil za Senát. "Myslím si, že je správné, že jsme bod na jednání Senátu zařadili, abychom si věci vyříkali. Bylo to velice podnětné, i když zdlouhavé, ale to patří k demokracii," řekl. Šilara zklamalo dnešní vystoupení Zaorálka, který podle něj na konkrétní dotazy senátorů neodpověděl a mlžil.

Příště bych zvolil jinou formu

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) během debaty řekl, že by na obsahu pročínského prohlášení čtyř ústavních činitelů nic neměnil, volil by ale jinou formu. Cílem prohlášení nebylo podbízení se Číně, uvedl Štěch v reakci na protesty, které prohlášení vzbudilo nejen u pravicových senátorů.

"Naším cílem určitě nebylo jakékoli podbízení se Číně. Nic jiného, než v minulosti bylo řečeno, jsme tam neřekli, žádná jména jsme nepoužívali a konkrétně jsme nikoho nenapadali," prohlásil předseda horní komory.

"Formu bych asi dneska také volil jinou, na obsahu nevidím v zásadě nic špatného, protože odpovídá předchozím prohlášením a smlouvám, které byly přijaty," dodal. Podle něj mohlo situaci řešit prohlášení ministerstva zahraničí.

ODS ústy předsedy svých senátorů Miloše Vystrčila ale navrhla, aby se Senát od prohlášení, pod nímž figuruje i Štěchovo jméno, distancoval. "Jedná se o osobní názor politika ČSSD Milana Štěcha. Osobní názor předsedy Senátu Milana Štěcha nevyjadřuje názor Senátu," uvedl Vystrčil.

Další ze senátorů ODS Jiří Oberfalzer označil prohlášení za "demonstraci oddanosti dálněvýchodní komunistické říši". Poznamenal, že Česko by si nemělo nechat od nikoho nic diktovat. I podle předsedy senátního výboru pro EU Václava Hampla či Václava Lásky (SZ) by ČR měla zůstat suverénním státem a neměla by si nechat určovat, koho by její představitelé měli přijímat.

Prohlášení připravené ministerstvem zahraničí se odvolává na česko-čínské strategické partnerství a konstatuje, že schůzky některých českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou "nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky". S dalajlámou se během jeho říjnového pobytu v Praze setkali politici ODS, STAN i vládní KDU-ČSL včetně ministra kultury Daniela Hermana.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 55 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy