StB šla po poslanci Chladovi, špatně smýšlel o režimu

Martina Machová Martina Machová
6. 9. 2010 18:20
Současnému poslanci z TOP 09 přišli "tajní" vyhrožovat domů
Foto: Martina Machová

Praha - Psal se rok 1985 a na Božím Daru se rozhodovalo, kdo bude novým náčelníkem Horské služby v Krušných horách. V úvahu přichází i tehdejší záchranář Rudolf Chlad, dnes poslanec za Top 09.

Karlovarská StB si na něj zakládá spis s cílem: "Prověřit osobu Chlad Rudolf jako pracovníka Horské Služby - středisko Boří Dar, zda udržuje styky s vízovými cizinci, nadále jim umožňuje ubytování ve svém domě na Božím Daru a jeho současné politické postoje v souvislosti s výkonem jeho služebné funkce."

Napříště se pro StB bude jmenovat tehdy osmatřicetiletý záchranář "Kalt".

"Chlad se politicky projevuje jako osoba se záporným vztahem k politice strany," upozorňují příslušníci tajné policie v zakládacím dokumentu.

Deník Aktuálně.cz na spis vedený na Rudolfa Chlada přišel při pátrání v Archivu bezpečnostních složek, zda noví poslanci nefigurují na seznamech agentů StB. Podle informací uvedených ve spisu s komunistickou tajnou policií nespolupracoval.

Komunistická Státní bezpečnost po roce svazek ukončila a z části skartovala. Z osmadvaceti stránek spisu se tak dochoval jen dvou stránkový návrh na zavedení spisu a důvodová zpráva k jeho ukončení.

"Vzhledem k tomu, že u objekta nebyla zjištěna nepřátelská činnost, navrhuji ukončit rozpracování objekta uvedené akce a spis pod heslem "Kalt" uložit do archivního fondu," napsal do ní tehdejší pracovník StB Miroslav Slavík.

Záchranáře vedle toho do budoucna vytipoval jako kandidáta tajné spolupráce. Jakékoli další zmínky, že by se v podobné věci něco skutečně událo, však archiv neuvádí.

Foto: Martina Machová

Podezřelá sestra

A jak si StB obšlapávala později legendárního záchranáře?

Zprvu si jej prověřovala "operativními prostředky", tedy poptávala se v jeho okolí. Z vízových cizinců se později podle spisu vyklubala jen jeho sestra, která žila v Itálii, jež se svou italskou známou občas jezdila na Boží Dar lyžovat.

"Cíle rozpracování nebyly potvrzeny, objekt mimo uvedených styků neudržuje styky na emigranty v kapitalistických státech a ve svém soukromí neubytovává vízové cizince," napsali posléze příslušníci StB.

Po "preventivně výchovném pohovoru", tedy návštěvě u Rudolfa Chlada doma spojené s vyhrožováním, titíž příslušníci zapsali: "Uvědomil si, že se vždy nechoval jako občan oddaný socialistickému režimu, což mu bylo nastíněno při pohovoru."

Výchovný pohovor

Podle StB vzal Chlad "pohovor" na vědomí a slíbil, že napříště bude "veřejně vystupovat v souladu s politickou linií KSČ."

Podle spisu se měl Rudolf Chlad připravovat i na kandidaturu na vstup do strany. Rudolf Chlad ovšem byť jen kandidaturu na člena KSČ odmítá.

Na pohovor si ovšem pamatuje dodnes.

"Dva přišli k nám domů, jak to, že odmítám vstoupit do strany a že nemám dobrý vztah k socialistickému zřízení," vzpomíná současný poslanec za TOP 09.

Přišli dva...

"Bylo to velice nepříjemné. Polil mne pot, měl jsem dvě malé děti," popisuje. Dodnes si pamatuje i jméno jednoho z příslušníků.

"Jeden se jmenoval Slavík. Vyhrožovali, a když pak odcházeli, říkal mi, ani nevím do jaké míry ironicky - z vás bude dobrý náčelník," dodává.

Právě Miroslav Slavík podle spisu akci "Kalt" posléze ukončil.

Rudolf Chlad se o svém svazku dověděl až od redakce Aktuálně.cz. "Po revoluci jsem hledal v Cibulkových seznamech. Já tam nebyl, ale našel jsem tam hodně lidí ze svého okolí," tvrdí.

 

Právě se děje

Další zprávy