Trváme na požadavcích. Stávkující studenti chtějí v Karolinu zůstat další noc

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2019 17:57
Asi 20 studentů z iniciativy Univerzity za klima, kteří ve středu obsadili vstupní halu rektorátu Univerzity Karlovy v Karolinu, chce na místě zůstat i přes noc na pátek. Nadále žádají rezignaci rektora Tomáše Zimy, který se podle nich staví nezodpovědně k ochraně klimatu. Univerzita Karlova má zhruba 45 tisíc studentů, mezi dvacítkou stávkujících na místě jsou i studenti z jiných škol.
Studenti žádali odstoupení rektora Karlovy univerzity Tomáše Zimy. | Video: Aktuálně.cz

Zima podle protestujících studentů svým jednáním diskredituje vědu v očích veřejnosti a využívá peněz k vlastnímu zviditelnění. "Proto jsme v případě Univerzity Karlovy nuceni nejprve požadovat jeho odstoupení, než může začít jakákoli konstruktivní debata o zapojení univerzity do řešení klimatické krize," přečetla jedna ze studentek z tiskové zprávy.

Studenti se také proto rozhodli pokračovat v okupační stávce v Karolinu, kde jsou od středy odpoledne, i přes další noc. Zima už ve středu řekl, že neodstoupí.

Mluvčí UK vpodvečer uvedl, že vedení školy s nočním pobytem studentů souhlasí. Podobně jako v noci na dnešek bude na studenty dohlížet vrátný a historická i administrativní část budovy se uzavřou.

Foto: Helena Havranová

"Nesouhlasíme se všemi kauzami rektora a nedůvěřujeme tomu, že by mohl řešit klimatickou krizi. Požadujeme proto jeho odstoupení. Budeme tady, dokud se nerozhodneme jinak nebo dokud neodstoupí nebo ho neodvolá Akademický senát," řekl jeden ze studentů Miloš Říha.

Prorektor Jan Konvalinka studentům ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že respektuje jejich právo vyjádřit názor. Doporučil jim ale, aby se místo stávkování v Karolinu raději zapojili do diskusí akademických senátů svých fakult.

Studenti uvedli, že mezi nimi nejsou jen posluchači Univerzity Karlovy (UK), ale i jiných vysokých škol v Praze, Brně či Olomouce. Studují například umělecké, matematicko-fyzikální nebo humanitní obory.

Rektor odstoupit nehodlá

Protestující Zimovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil.

Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny. Zima řekl, že neodstoupí.

Ve své reakci ve středu rektor uvedl, že téma změny klimatu považuje za velmi vážný problém, kterému se univerzita intenzivně věnuje. Za důležité považuje i aktivity studentů, které na téma upozorňují. Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale setkání se zástupci stávkujících studentů ve středu podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají. Rektor se studenty diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili.

Protest studentů začal v úterý v budově Filozofické fakulty UK. Prostory vestibulu v Karolinu obsadili studenti ve středu odpoledne. Historická část budovy a administrativní část se na noc zavřely. Na studenty dohlížel vrátný. Podle Říhy i mluvčího UK Václava Hájka byl v budově klid. Hájek řekl, že nemá hlášení o žádných škodách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy