Trváme na požadavcích. Stávkující studenti chtějí v Karolinu zůstat další noc

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2019 17:57
Asi 20 studentů z iniciativy Univerzity za klima, kteří ve středu obsadili vstupní halu rektorátu Univerzity Karlovy v Karolinu, chce na místě zůstat i přes noc na pátek. Nadále žádají rezignaci rektora Tomáše Zimy, který se podle nich staví nezodpovědně k ochraně klimatu. Univerzita Karlova má zhruba 45 tisíc studentů, mezi dvacítkou stávkujících na místě jsou i studenti z jiných škol.
Studenti žádali odstoupení rektora Karlovy univerzity Tomáše Zimy. | Video: Aktuálně.cz

Zima podle protestujících studentů svým jednáním diskredituje vědu v očích veřejnosti a využívá peněz k vlastnímu zviditelnění. "Proto jsme v případě Univerzity Karlovy nuceni nejprve požadovat jeho odstoupení, než může začít jakákoli konstruktivní debata o zapojení univerzity do řešení klimatické krize," přečetla jedna ze studentek z tiskové zprávy.

Studenti se také proto rozhodli pokračovat v okupační stávce v Karolinu, kde jsou od středy odpoledne, i přes další noc. Zima už ve středu řekl, že neodstoupí.

Mluvčí UK vpodvečer uvedl, že vedení školy s nočním pobytem studentů souhlasí. Podobně jako v noci na dnešek bude na studenty dohlížet vrátný a historická i administrativní část budovy se uzavřou.

Foto: Helena Havranová

"Nesouhlasíme se všemi kauzami rektora a nedůvěřujeme tomu, že by mohl řešit klimatickou krizi. Požadujeme proto jeho odstoupení. Budeme tady, dokud se nerozhodneme jinak nebo dokud neodstoupí nebo ho neodvolá Akademický senát," řekl jeden ze studentů Miloš Říha.

Prorektor Jan Konvalinka studentům ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že respektuje jejich právo vyjádřit názor. Doporučil jim ale, aby se místo stávkování v Karolinu raději zapojili do diskusí akademických senátů svých fakult.

Studenti uvedli, že mezi nimi nejsou jen posluchači Univerzity Karlovy (UK), ale i jiných vysokých škol v Praze, Brně či Olomouce. Studují například umělecké, matematicko-fyzikální nebo humanitní obory.

Rektor odstoupit nehodlá

Protestující Zimovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil.

Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny. Zima řekl, že neodstoupí.

Ve své reakci ve středu rektor uvedl, že téma změny klimatu považuje za velmi vážný problém, kterému se univerzita intenzivně věnuje. Za důležité považuje i aktivity studentů, které na téma upozorňují. Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale setkání se zástupci stávkujících studentů ve středu podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají. Rektor se studenty diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili.

Protest studentů začal v úterý v budově Filozofické fakulty UK. Prostory vestibulu v Karolinu obsadili studenti ve středu odpoledne. Historická část budovy a administrativní část se na noc zavřely. Na studenty dohlížel vrátný. Podle Říhy i mluvčího UK Václava Hájka byl v budově klid. Hájek řekl, že nemá hlášení o žádných škodách.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy