Stávka sociálních služeb. Přidají jim poslanci peníze?

Veronika Rodriguez Vendula Křížová, Veronika Rodriguez
10. 12. 2008 10:46
Protets v postelích: Co by se stalo, kdybychom nevstali?

Praha - Převlékli se do pyžam a demonstrovali v postelích. Pracovníci sociálních služeb ve středu chtěli upozornit na problémy v sociální sféře. Uspořádali akcí nazvanou BED IN.

Před závěrečným projednáváním rozpočtu na rok 2009 chtěli ukázat především na to, že se vláda rozhodla dát na sociální služby o čtvrtinu méně peněz než loni.

"Pro mnohé malé neziskové organizace je to likvidační," uvedl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Medvěd se porcuje, neziskovky o peníze prosí marně

Stačilo by přitom málo. Pokud by například některá z organizací dostala stejné peníze, jaké poslal při "porcování medvěda" ministr vnitra Ivan Langer na olomoucké muzeum, mohla by z toho žít 3 roky.

"Říkáte 18 milionů? Tak z toho by mohlo tři roky bydlet deset postižených lidí v chráneném bydlení a čtrnáct lidí pracovat v chráněných dílnách," řekl Aktuálně.cz Jan Kostečka, ředitel Proutku, jednoho z protestujícíh občanských sdružení.

O navýšení rozpočtu o dvě miliardy na sociální služby se ve sněmovně snažil lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Koalice sice s jeho návrhem souhlasila, ale nechtěla, aby se do zákona dostal jako pozměňovací návrh. Poslance poté svůj návrh stáhl.

Špatný zákon by se měl změnit

Ve výzvě, kterou organizátoři akce BED IN adresovali ministerstvu práce a sociálních věcí, stojí, že by měli mít lidé možnost využívat ve větší míře komunitní služby a starat se o své blízké doma. Považují to za lepší variantu, než umístit klienta do ústavu.

Pod stávku se podepsali lidé ze sdružení jako je Sananim, Máme otevřeno? nebo Fokus, který zaměstnává znevýhodněné občany. Podle nich by se měl změnit celý zákon o sociálních službách.

Chtějí snížit byrokratickou zátěž, kterou zákon z roku 2006 znásobil, více sledovat efektivitu sociálních služeb a vzniknout by měly i jednotné ceníky služeb. 

Neprůhledné neziskovky

"Žádáme zavést povinnost dodržování termínů plateb státní a veřejnou správou," stojí  prohlášení ke stávce. Platby pro neziskové organizace se totiž v uplynulém roce často zpožďovaly až o dva měsíce.

Povinností by se také podle nich měl stát registr občanských sdružení, vydávání výročních zpráv, zveřejňování dárců a jiných příjmů a výdajů.

"Aby se neziskové organizace nemohly stát rájem podvodníků a mafií," vysvětlují autoři výzvy BED IN, která se svým pojetím inspirovala u Johna Lennona a Yoko Ono, kteří svůj protest proti válce ve Vietnamu vyjádřili tiskovými konferencemi v postelích.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy