Stávka nepomohla. Na turnovské škole kvůli sporům s ředitelkou podalo výpověď 11 zaměstnanců

ČTK ČTK
4. 7. 2017 19:30
Celkem 11 zaměstnanců, z toho šest učitelů, podalo kvůli sporům s ředitelkou výpověď na sloučené střední škole v Turnově. Jde o vyvrcholení neshod, které se vyhrotily v roce 2015. Situaci nevyřešilo ani odvolání nové ředitelky, ani květnová jednodenní stávka. Podle současné ředitelky Evy Antošové nebyla část zaměstnanců ochotna vést slušnou diskusi a dialog o problémech školy. Jejich rozhodnutí odejít považuje za správné. Doufá, že nyní se situace zklidní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Turnov - Výpověď kvůli sporům s ředitelkou podalo na sloučené střední škole v Turnově 11 pracovníků, z toho šest učitelů. Stávková pohotovost ani jednodenní stávka podle nich nepřinesly žádné řešení. Informovala o tom jedna z odcházejících zaměstnankyň, Marcela Horynová. Ředitelka školy Eva Antošová věří, že jejich odchod zklidní atmosféru na škole.

Vnitřní neshody jsou na obchodní akademii, hotelové škole a střední odborné škole se zhruba 70 pracovníky dlouhodobé. Škola vznikla v roce 2009 sloučením dvou rozdílných vzdělávacích subjektů vzdálených od sebe asi dva kilometry. V bývalých kasárnách ve Zborovské ulici měla dříve sídlo obchodní akademie a hotelová škola a v Alešově ulici bylo učiliště. I přes sloučení zůstala škola vnitřně nadále rozdělena na dvě skupiny. Situace se vyhrotila po sestěhování školy do Alešovy ulice v roce 2015.

Ke zklidnění nevedl ani návrat do Zborovské a odvolání předchozí ředitelky Mileny Lednejové. Naopak část pracovníků uváděla, že atmosféra se po březnovém nástupu nové ředitelky ještě více zhoršila a požadovali její odvolání. V květnu dokonce jeden den stávkovali, ničeho tím ale nedocílili. "Zůstává v nás pouze hořkost, že nové vedení dokázalo zničit výsledky poctivé práce pedagogického kolektivu a THP pracovníků za několik desítek let za pouhé čtyři měsíce ředitelky Antošové ve funkci," uvedla Horynová, která se rozhodla ve škole skončit po 32 letech.

Podle Antošové nebyla část zaměstnanců ochotna vést slušnou diskusi a dialog o problémech školy. Jejich rozhodnutí odejít považuje za správné. "Věřím, že atmosféra se zklidní a budeme se moci věnovat věcem, kterým se máme věnovat, to znamená výchovně vzdělávací činnosti," řekla. Nepředpokládá, že najít náhradu bude velký problém.

Antošovou vybral Liberecký kraj jako ředitelku i proto, že ke škole neměla žádnou vazbu. Kraj si od toho sliboval, že by mohla fungovat jako jakýsi mediátor a znesvářené strany ve škole stmelit. "Náš záměr byl, aby došlo k smíru. To se nepovedlo a radost z odchodu pracovníků nemám," uvedl krajský náměstek pro školství Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj). Ředitelka v srpnu předloží kraji koncepci fungování školy. "Od září budou nějaké drobné změny, ale není to nic zásadního," dodala Antošová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy