Stávka dopraváků zatím nebude, chtějí ale vyjednávat

Michal Pavec
8. 12. 2009 12:42
Dopravní podnik podle nich obchází některé listopadové dohody
Praha se zatím nemusí bát, že by se její tramvaje zastavily
Praha se zatím nemusí bát, že by se její tramvaje zastavily | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poprvé od pondělního znovuobnovení stávkového výboru pražských dopraváků se odboráři sešli s vedením dopravního podniku (DPP).

Další hrozba stávky sice momentálně není aktuální, ale ve firmě to od listopadového ukončení stávkového ohrožení a zdánlivého smíru mezi oběma stranami znovu pořádně vře.

Odboráři tvrdí, že dopravní podnik obchází některé dohody, které společně uzavřeli a chtějí příští týden jednat s jeho představenstvem.

Vedení podniku se ale takovým tvrzením diví a říká, že všechny všech sedm dohodnutých bodů platí a chce je dodržet.

"Personálnímu řediteli Tomáši Petanovi jsme řekli, že máme trochu jiné informace," vysvětlil Aktuálně.cz zástupce odborářů Jiří Obitko.

Drsný komiks

Zástupce zaměstnanců navíc rozlítil komiks v pozvánce poradenské firmy BNV Consulting na vánoční večírek, který si dělal legraci z propouštění dopraváků. Právě tato firma dělala v dopravním podniku audity a doporučovala propouštění některých zaměstnanců.

Komiks, který pobouřil odboráře
Komiks, který pobouřil odboráře | Foto: Odbory

Necitlivou pozvánku podepsalo nejvyšší vedení BNV Consulting - Petra Barešová s Radkem Novotným.

Právě Novotný měl být po dohodě odborářů a vedení DPP ke konci roku propuštěn z pozice ředitele transformace.

"To ale není úplně pravda, pořád ji ovlivňuje, jen z jiné pozice. Vyhodili ho dveřmi, vrátí se oknem," míní odborář Obitko.

Stejně tak si myslí, že dopravní podnik nedodržuje úmluvu na zmrazování spolupráce s Novotného BNV Consulting. Podle něj má tato společnost v DPP práci minimálně do května.

Odboráři nově chtějí, aby její spolupráce skončila už na konci roku. "Reálné to je. Tento termín padl už při listopadových jednáních s vedením města a dopravního podniku," uvedl Obitko.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy