Stavitel získal pro Temelín miliardu a zamířil na Kypr

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 2. 2012 16:09
Deník Insider popsal, jak dal stát vydělat firmě se zcela neprůhlednou strukturou
Převážení jaderného odpadu, ilustrační snímek
Převážení jaderného odpadu, ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Stát dal znovu vydělat velké peníze firmě, která má zcela neprůhlednou strukturu.

Informuje o tom ve svém pátečním vydání deník Insider. Popsal, že společnost CEEI vybudovala pro ČEZ temelínské úložiště jaderného odpadu. Její tajemný vlastník si přišel až na miliardu korun a poté za sebou podle informací Insideru důkladně zametl stopy. Firmu přestěhoval na Kypr.

Detailní pohled do obchodního rejstříku ukazuje, že společnost CEEI původně patřila lichtenštejnské firmě UBIE.

Jejího vlastníka se tuzemským politikům ani manažerům společnosti ČEZ nepodařilo určit. Přesto společnosti přiklepli obří zakázku. Mezisklad přišel na 1,55 miliardy, i když stejná stavba u německé elektrárny Isar stála necelou polovinu.

Utajený vlastník přitom na stavbě vydělal až miliardu korun. Následně novopečený miliardář přestěhoval CEEI na Kypr. Novou mateřskou firmu CEEI sice řídí šéf Strany soukromníků Rostislav Senjuk, který úzce spolupracuje s vládní ODS i ministerstvem průmyslu, o tajemném majiteli ale odmítá mluvit.

Celou kauzu včetně popisu vlastnických struktur a toho, ke komu vedou linky, naleznete v Insideru.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy