Stavební úřad zkoumá, zda může majiteli nařídit opravu zdemolované vily na Praze 10

ČTK ČTK
5. 12. 2018 14:11
Stavební úřad Prahy 10 se bude zabývat tím, zda je možné nařídit majiteli navrácení do původního stavu památkově chráněnou vilu na Vinohradech, kterou začal majitel demolovat bez povolení. Úřad po zjištění o nepovoleném bourání vyzval majitele, aby práce zastavil a stavbu zabezpečil proti zhoršení jejího stavu vlivem počasí.
Foto: ÚMČ Praha 10

Podle starostky Renaty Chmelové (koalice Vlasta) může být bourání bez povoleno označeno pouze jako přestupek, nikoli jako trestný čin.

Majitel budovy, kterým je společnost AWM Bohemia CZ, začal bourat rondokubistickou vilu z roku 1921 v pátek. Povolení měl však vydané pouze na postupnou rekonstrukci. Radnici na bourání upozornil anonymní telefonát. Demoliční práce byly přerušeny a po víkendu následovala kontrola stavebním úřadem, podle kterého majitel na vile provedl neoprávněné úpravy.

Stavební úřad Prahy 10 zahájil s majitelem vily řízení. "Nelze předjímat výsledek daných řízení, která jsou řízeními neveřejnými. Ze strany stavebního úřadu je třeba zdůraznit, že bude vyvinuto maximální úsilí pro napravení daného stavu a případně pokud nebude konáno ze strany stavebníka, budou využity všechny zákonné prostředky směřující k zachování této stavby," sdělila vedoucí stavebního úřadu Prahy 10 Dana Rafflová.

"Zatímco v sousedním Slovensku by takovýmto hyenismem majitel domu spáchal trestný či, u nás z toho bude pouze přestupek," uvedla Chmelová. Podle starostky v jiných zemích může úřad nařídit vrácení stavby do původního stavu. "U nás je to tak, že majitel domu teď dokonce může požádat o dodatečné povolení stavby. Důležitý by v takovém případě byl verdikt odboru památkové péče Magistrátu hlavního města," dodala.

Chmelová chce na webu městské části zveřejňovat podrobnosti kauzy a vytvořit z případu precedens. Podle Chmelové také vznikne analýza zákonů jiných evropských států, kterými by se Česká republika mohla inspirovat.

Navrácení vily do původního stavu považuje za jediné možné řešení místostarosta pro územní rozvoj Martin Valovič (ODS). "Využijeme veškerých zákonných prostředků včetně sankcí tak, aby majitel pochopil, že podobné jednání je nepřijatelné," dodal.

Starostka o víkendu uvedla, že podle stavebníka se v domě objevily praskliny a krovy střechy byly ztrouchnivělé. Za zbourání vily bez povolení hrozí až dvoumilionová pokuta. Deník N uvedl, že vila se v minulosti nabízela k prodeji za 49 milionů korun.

Dům z roku 1921 v kolonii Svépomoc od architekta Františka Alberta Libry je na území pražské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice. Podle katastru nemovitostí patří společnosti AWM Bohemia CZ, která má sídlo v pražských Kbelích. V předmětu podnikání má provádění a odstraňování staveb a nakládání s nebezpečnými odpady. Na přestavbě podle Deníku N pracuje společnost Hipoz.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 43 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy