Stavbou roku je visutý most na Dolní Moravě či armádní muzeum, zaujaly i rekonstrukce

13. 10. 2022 22:32
Visutý most v Dolní Moravě, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce či lávka přes Labe v Nymburce patří mezi desítku Staveb roku 2022. Ocenění v podobě křišťálového razítka putuje pětkrát do Prahy, stejný počet cen získaly novostavby. Výsledky 30. ročníku ve čtvrtek vyhlásila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v pražské Betlémské kapli.
Nevšední podívanou nabízí Nebeský most 721 v masivu Kralického Sněžníku. S délkou lávky 721 metrů jde o nejdelší visutý most na světě.
Nevšední podívanou nabízí Nebeský most 721 v masivu Kralického Sněžníku. S délkou lávky 721 metrů jde o nejdelší visutý most na světě. | Foto: Dolnimorava.cz

Mezi desítkou oceněných jsou v metropoli rekonstrukce Armádního muzea Žižkov, nový Stages Hotel Prague u O2 areny, výstavba objektu Bořislavka Centrum Praha a rekonstrukce bývalé trafostanice na galerii Kunsthalle. Mimo hlavní město získaly cenu ještě areál firmy Nevoga ve Znojmě, rekonstrukce a nástavba vily Wellnerova v Olomouci a úprava ohlaví plavební komory Hořín. V ohlavích jsou umístěna vodotěsná vrata.

Oceněný visutý most pro pěší v Dolní Moravě je nejdelší svého druhu na světě. Podle své délky je nazvaný Sky Bridge 721, zavěšený je víc než 95 metrů nad zemí. Pětičlenná porota uvedla, že jde o ojedinělé řešení lanové visuté lávky pro pěší. Vyzdvihla snahu postavit lávku s co nejmenšími dopady na okolní přírodu, což znamenalo úpravy postupů výstavby.

U rekonstrukce armádního muzea porota ocenila mimo jiné čistotu provedení detailů a pokoru k původní podobě objektu. Oprava Clam-Gallasova paláce, která získala i cenu veřejnosti, uspěla díky náročnosti rekonstrukce a její vysoké úrovni.

Úprava ohlaví plavební komory Hořín zaujala unikátností technického řešení stavby, které bylo podle poroty mimořádně odvážné. "Uchovala se zde paměť místa, doklad o technické dovednosti předků a zároveň se oživuje funkčnost na soudobé úrovní," stojí v hodnocení.

Areál Nevoga Znojmo dostal cenu za výstavbu administrativní budovy jako "inteligentního domu". Lávka přes Labe v Nymburce byla oceněna i díky tvarovému a barevnému souznění se stávající konstrukcí blízkého historického obloukového mostu. V rekonstrukci vily Wellnerova v Olomouci porota vyzdvihla kromě jiného zahradní úpravy.

Stages Hotel Prague porotce oslovil projektem funkční kruhové stavby a tím, že prostorově i provozně dotvořil areál O2 areny. U rekonstrukce a dostavby Kunsthalle vyzdvihli vstupní rampu a celkový dojem z realizace. Administrativní a obchodní dům Bořislavka Centrum Praha ocenili za spojení rozdílného prostředí i výšek terénu "krystalickou strukturou čtyř staveb na společném základu".

Osobností stavitelství se v letošním roce stala historička a teoretička architektury Radomíra Sedláková, předsedkyně poroty Stavba roku v letech 1993 až 2019.

Vítězná desítka vzešla z 31 nominovaných. Celkem bylo přihlášeno i se zahraničními stavbami 83 realizací, z toho 79 českých. Soutěž je pro stavby dokončené a uvedené do provozu nebo zkolaudované do konce letošního května. Přihlásily se novostavby, rekonstrukce, dopravní stavby, exteriéry, interiéry i významné partery a zahrady.

Na vyhlášení letošního ročníku naváže 18. listopadu slavnostní galavečer v Rudolfinu ve spolupráci s Českou filharmonií. Organizátoři tam formou rekapitulace připomenou všechny tituly a stavby za 30 let trvání soutěže.

 

Právě se děje

Další zprávy