Stavbaři zajistí skály nad tahem z Vrchlabí do Špindlu

ČTK ČTK
18. 7. 2013 9:32
Sanace by měla přijít na 23 milionů, většinu nákladů zaplatí dotace z fondů EU
Místo závalu se nachází v neobývané oblasti zhruba 150 metrů od posledních domků v obci Malá Chuchle
Místo závalu se nachází v neobývané oblasti zhruba 150 metrů od posledních domků v obci Malá Chuchle | Foto: AZprávy

Vrchlabí (Trutnovsko) - Skalní svahy nad frekventovanou silnicí z Vrchlabí do největšího krkonošského střediska Špindlerův Mlýn začnou na podzim zabezpečovat stavbaři.
Sanace skal by měla přijít na 23 milionů korun, většinu nákladů zaplatí dotace z fondů Evropské unie.
Po dokončení stavby v příštím roce by jízda po jediné přístupové cestě do horského střediska měla být výrazně bezpečnější. Řekl to mluvčí hradeckého kraje Jiří Hošna.
Stabilizace skalních svahů se bude týkat zhruba osmikilometrového úseku mezi Herlíkovicemi a Labskou přehradou a je připravena ve spolupráci s geology. Stavbaři ze svahů odstraní stromy, odbourají zvětralé a nestabilní skály.
Rekonstrukce počítá také s osazením ocelových sítí a dalších bariér proti padajícím kamenům.
Chystané zabezpečení skal nad silnicí do Špindlerova Mlýna není první. V roce 2010 horolezci nad silnicí zabezpečovali svahy na pěti místech. Práce tehdy vyšly na více než deset milionů korun. V minulých letech kraj také nákladem několika desítek milionů korun u silnice opravil rozpadlé opěrné zdi, které byly postavené v 70. letech.
Na příští rok kraj také chystá investici zhruba 12 milionů korun do stabilizace skalních svahů podél silnice z Temného Dolu na hřebenové Pomezní boudy. Stavbaři tam skalní svah odbourají, zpevní injektáží a kotevními tyčemi a budou ho jistit speciální rohoží a ocelovou sítí.

 

Právě se děje

před 33 minutami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy