Zeměnka, svérázná stavba z odpadu u řeky Sázavy

Zeměnka, svérázná stavba z odpadu u řeky Sázavy
Zadavatel stavby, občanské sdružení Zeměloď, nazval stavbu Zeměnka. Zaměnitelnost se zemljankou se nezdá náhodná.
V okolí stavby se válí zbytky ojetých pneumatik. Právě ty jsou jedním z hlavních stavebních prvků.
Za vznikem prazvláštní architektury, která připomíná hrady z písku, ale pyšní se promyšlenou technologií, stojí tento muž. Americký eko-architekt a aktivista Michael Reynolds.
Další použité materiály - jako například PET lahve či lahve od piva - poslouží ve výsledku jako dekorace.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
14. 6. 2012 7:00

Sázava - Přízvisko "architekt odpadu" získal Michael Reynolds díky svým nevšedním stavbám. Hlavním stavebním prvkem staveb je odpad a jsou zcela soběstačné. Právě takový domek vyrostl nedaleko města Sázavy za 21 dní. Pojďte se podívat, jak se stavěl a jak funguje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy