Podváděly u voleb, aby uspěli jejich příbuzní. Zastupitelství stíhání žen zastavilo

ČTK ČTK
16. 7. 2019 17:45
Státní zastupitelství podmíněně zastavilo stíhání dvou členek volební komise v Chlístovicích na Kutnohorsku za falšování výsledků loňských komunálních voleb. Byla jim stanovena zkušební doba 16 měsíců, informoval o tom iHNED.cz.
Volební komise, ilustrační foto.
Volební komise, ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Ženy při volbách loni v říjnu uvedly jako hlasující nejméně sedm lidí, kteří se voleb prokazatelně nezúčastnili. Podle žalobkyně přiznaly, že chtěly, aby se do zastupitelstva dostali jejich příbuzní.

Podmíněně zastavit trestní stíhání je možné v případě, že se pachatel přizná, hrozí mu nízký trest a uhradí případnou škodu.

iHNED.cz připomněl, že soud kvůli podvodu výsledky voleb v Chlístovicích zrušil a přikázal uspořádat nové, což vyšlo na desítky tisíc korun.

Podle žalobkyně to ale nebyla škoda způsobená trestným činem, nýbrž škoda následná. Pokud ministerstva vnitra a financí škodu vyčíslí, mohou ji po ženách vymáhat v civilním řízení.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy