Kriminálníků v Česku ubývá, soudy loni osvobodily pouze pět procent obžalovaných

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2019 11:56
Kriminalita v Česku loni nadále klesala. Státní zástupci obžalovali 33 832 lidí a 260 firem, na dalších 36 133 lidí podali návrh na potrestání ve zkráceném řízení. Soudy pravomocně osvobodily 5,2 procenta obžalovaných. Vyplývá to z výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), kterou v úterý představil jeho šéf Pavel Zeman. Podle něj navzdory klesající kriminalitě neubývá nejzávažnějších kauz řešených na krajských a vrchních státních zastupitelstvích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Předloni státní zástupci podali obžalobu nebo návrh na potrestání u 70 811 lidí, což bylo zhruba o 7000 méně než o rok dříve. Obžalovali také 238 firem. Soudy tehdy uznaly vinnými 95 procent obžalovaných.

"Máme zhruba 210 000 trestních věcí za uplynulý rok. To znamená za posledních šest let klesající tendenci ve vývoji kriminality. Před soud se dostane zhruba třetina věcí, což je údaj, který odpovídá i minulým letům," okomentoval statistiky Zeman.

"Domnívám se, že velká část kriminality se nám přesouvá na internet. Druhá věc - myslím si, že odpadly takové ty méně závažné trestné činy, například drobné krádeže. Ne že by se nestávaly, ale lidé je tolik nehlásí policii," uvedl Zeman k důvodům poklesu evidované kriminality.

S podílem 5,2 procenta pravomocně zproštěných lidí je žalobce spokojený. "Když se podíváme na vývoj od roku 1994, tak jsme se nikdy nedostali přes deset procent zproštěných věcí, což považuju za velice dobré," poznamenal.

"Za co jsem opravdu rád, je počet uložených peněžitých trestů," konstatoval Zeman, který v tomto směru pochválil práci soudů. V uplynulém roce vzrostl podíl peněžitých trestů na 18,1 procenta ve vztahu k celkovému počtu odsouzených, což za posledních pět let představuje nárůst na více než trojnásobek. Podle Zemana je ještě prostor pro další nárůst, a to až na 35 procent peněžitých trestů.

Co se týče délky řízení, státní zástupci podle NSZ vyřídí 82 procent trestních spisů do dvou týdnů. Déle než rok se loni u žalobců zdrželo 24 případů, což představuje 0,03 procenta.

NSZ si "vzhledem k aktuální pozornosti soustředěné na výsledky činnosti vrchních státních zastupitelství" zpracovalo analýzu jejich činnosti v období 2011 až 2018. Z ní podle něj plyne, že pražští a olomoučtí vrchní státní zástupci obžalovali 1051 lidí a z tohoto počtu zatím soudy rozhodly o 366 obviněných. Z toho pravomocně odsoudily 293 lidí a 53 lidí - tedy 14,5 procenta - zprostily obžaloby. Zeman to označil za dobré výsledky.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy