Státní zástupce zastavil stíhání ženy, která zabila studenta

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 1. 4. 2015 11:47
Žena nebyla při útoku ve Žďáru nad Sázavou příčetná, tvrdí státní zástupce. Navrhl pro ni ochrannou zabezpečovací vazbu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Jihlava - Státní zástupce Jiří Morava zastavil stíhání ženy, která loni na střední škole ve Žďáru nad Sázavou ubodala studenta a zranila dvě dívky a policejního vyjednavače, který se za jednu z vážně pobodaných dívek nechal vyměnit.

Podle státního zástupce nebyla žena příčetná. Pro ženu proto navrhl ochrannou zabezpečovací vazbu.

Podle odborných rozborů byla v době činu nepříčetná, kvůli duševní nemoci se již dříve léčila. Státní zástupce zároveň podal ke Krajskému soudu v Brně návrh na uložení ochranné zabezpečovací detence. Usnesení o zastavení stíhání dosud není v právní moci, řekl Morava. Rozhodnutí podléhá přezkoumání Nejvyššího státního zastupitelství, které má oprávnění je případně zrušit.

Policie už začátkem března oznámila, že podle znaleckých posudků nebyla žena obviněná z vraždy studenta a braní rukojmích v době spáchání činu příčetná. Byla proto přeložena z běžného oddělení vazební věznice v Brně do zdravotnického zařízení.

Rodičům se rozhodnutí nelíbí

Šestadvacetiletá žena z Ostravska ve žďárské střední škole loni 14. října pobodala několik studentů. Šestnáctiletý žák zemřel, dvě studentky byly zraněny, další utrpěla psychický šok. Pobodaný byl i zasahující policista.

Útočnici policisté zneškodnili elektrickým paralyzérem. Žena byla loni v únoru propuštěna z ústavní péče, kde pobývala z nařízení soudu, protože již v roce 2012 zaútočila na žáky v Havířově. V případě soudního projednávání by jí hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

"Rodině se to nelíbí, podle nás to byl naplánovaný a promyšlený trestný čin a o nějaké nepříčetnosti se nedá mluvit. Proč ji takhle nezkoumali předtím? Na základě lékařského vyjádření ji pustili na svobodu, nikdo o ní půl roku nevěděl, nebyla pod dohledem a teď najednou z ní uděláme chudáka?" řekl otec zavražděného studenta.

Útočnici podle středečního vydání Deníku zastupuje obhájkyně Martina Černochová. Podle ní je za vyšetřováním případu definitivní konec.

"Mohla bych proti návrhu na umístění do detenčního ústavu podat stížnost, ale v tomto případě to neudělám. Myslím, že tím zájmy mé klientky, která nemá náhled na svou nemoc, hájím mnohem lépe, protože jde o člověka, který je vážně nemocný a musí se léčit," řekla Deníku Černochová.

Podle ředitele žďárské střední školy Zdeňka Musila bude zavražděnému 20. května před budovou školy odhalena pamětní deska. "Odhalení desky bude součástí takzvaného Dne Petra, který vedle sportovních soutěží přinese i ukázky sebeobrany," řekl už dříve Musil.

Většina škol je dobře chráněna

Tragická událost ve žďárské škole otevřela před časem otázku zabezpečení škol před vstupem nepovolaných. Podle závěrů České školní inspekce je většina škol chráněna dobře. Zabezpečení žďárské školy označili inspektoři za nadstandardní, škola přesto zavedla další opatření.

Vznikla také veřejná debata o ústavní a ambulantní léčbě psychicky nemocných lidí. Podle tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové Okresní soud v Opavě, který obviněnou ženu loni propustil z ústavního do ambulantního léčení, důsledně nerespektoval trestní řád.

Vůbec se prý nezabýval zásadní otázkou, zda neznamená pobyt ženy na svobodě nebezpečí. Podle Ústavního soudu ale opavský soud nechyboval, postupoval při rozhodování standardně.

 

Právě se děje

Další zprávy