Státní zástupce stíhá dva členy Klausovy ochranky

Domácí Domácí
7. 11. 2012 13:56
Stíhání souvisí se střelbou v Chrastavě, počet obviněných nemusí být konečný
Foto: Jan Langer

Praha - Státní zástupce zahájil trestní stíhání dvou členů ochranky prezidenta Václava Klause pro zločin porušení povinnosti strážní služby z nedbalosti. 

Stíhání souvisí s událostí v Chrastavě, kdy jeden z diváků vystřelil na Klause z airsoftové pistole.

Vyšetřování pokračuje, počet obviněných nemusí být konečný, řekl ve středu vedoucí krajského státního zastupitelství v Liberci Martin Tvrdík.

Oběma mužům hrozí až deset let vězení.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která postup ochranky vyšetřovala a oba bodyguardy obvinila, se odmítla jakkoli vyjadřovat.

"S materiály od Generální inspekce bezpečnostních sborů se seznámím během dnešního dne a v průběhu zítřka vydám stanovisko s konkrétními personálními opatřeními," prohlásil ve středeční tiskové zprávě náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel, který má celý případ na starosti.

Šestadvacetiletý Pavel Vondrouš vystřelil na hlavu státu na konci září při příležitosti otevírání nového mostu v Chrastavě. Dostal se až do prezidentovy bezprostřední blízkosti, aniž by si ho jeho ochranka všimla.

Několikrát poté vystřelil z airsoftové pistole směrem ke Klausově paži a způsobil mu tak drobné oděrky. Bez povšimnutí pak z místa odešel.

Svým činem chtěl podle svých slov upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem.

Podívejte se, jak viděli střelbu fanoušci na internetu:

Případné pochybení ochranky začala po incidentu prověřovat GIBS, Vondrouše pak policie obvinila z výtržnictví.

Celá událost stála záhy místo ředitele ochranky Jiřího Sklenku, který sám rezignoval. Na začátku října ho pak nahradil bývalý prezidentův bodyguard Petr Dongres.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy