Státní zástupce: Rakušan byl podezřelý ze zneužití pravomoci, ale smlouvy ho očistily

Jan Horák Jan Horák
17. 5. 2022 5:30
Ministr vnitra Vít Rakušan je definitivně zbavený podezření, že v minulosti coby starosta Kolína domlouval předražené právní služby pro město. Trestní oznámení na něj kvůli tomu podala iniciativa Otevřeme Česko normálnímu životu, jež dlouhodobě vystupovala proti covidovým restrikcím. Její podezření policie za souhlasu žalobce vyvrátila. Aktuálně.cz má k dispozici policejní usnesení.
Ministr vnitra Vít Rakušan
Ministr vnitra Vít Rakušan | Foto: Radek Bartoníček

Kriminalisté letos v lednu zahájili trestní řízení, jež mělo prověřit hospodárnost smluv na právní služby pro kolínskou radnici. Iniciativa Otevřeme Česko normálnímu životu napadla sedm smluv z let 2016 až 2019 na externí právníky, jejichž služby se měly překrývat. Podle iniciativy tím měla radnice prodělat celkem šest milionů korun. Kontrakty podepsal z titulu své funkce tehdejší starosta Vít Rakušan (STAN).

Policie v dubnu oznámení na současného ministra vnitra odložila, podezření na předražené smlouvy se nepotvrdilo. Podle zjištění Aktuálně.cz její závěr v květnu potvrdil dozorový státní zástupce. Pokud by se zjištěním kriminalistů nesouhlasil, mohl jim kauzu vrátit. "Usnesení o odložení věci nebylo zrušeno a je pravomocné," sdělil však Aktuálně.cz šéf kolínských žalobců Milan Hrubý.

Rakušan byl během trestního řízení v postavení podezřelého. Kriminalisté prověřovali, zda se nedopustil dvou trestných činů. Vyplývá to z usnesení o odložení věci, které Aktuálně.cz získalo. Policejní dokument současně dokládá, proč oznámení iniciativy neobstálo a ministr se očistil.

Smlouvami město ušetřilo

"V průběhu prověřování bylo (…) jednání (…) Víta Rakušana posouzeno jako podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby v souběhu s porušením povinnosti při správě cizího majetku, neboť na (…) Víta Rakušana je pohlíženo jako na představitele úřední samosprávy, jenž plní úkoly obce v rámci pravomoci starosty obce, tedy jako na úřední osobu," stojí v usnesení.

Zneužití pravomoci úřední osoby se podezřelý dopustí ve chvíli, kdy svou kompetenci využije v rozporu se zákonem. Porušení povinnosti při správě cizího majetku znamená, že dotyčný zachází s veřejnými penězi nehospodárně a způsobí své instituci, v tomto případě městu Kolín, finanční ztrátu.

Policie pozvala k podání vysvětlení vedle Rakušana i současného starostu Kolína Michaela Kašpara (STAN). Vyžádala si i zmíněné smlouvy s advokáty. Rakušan a starosta Kašpar shodně vypověděli, že smlouvami městskému rozpočtu ulehčili. Zatímco za externí právní služby platil Kolín v roce 2010 zhruba 10 milionů korun, smlouvy podepsané Rakušanem po jeho nástupu do funkce zněly celkem na 1,72 milionu ročně.

Externí advokáti levnější než vlastní lidé

Iniciativa dále poukázala na to, že z usnesení Ústavního soudu i Nejvyššího soudu ve spojení s výkladem organizačního řádu kolínského městského úřadu vyplývá možnost zřízení vlastního právního odboru. Z tohoto pohledu byly externí právní služby nadbytečné a radnice si měla vybudovat odbor s vlastními právníky.

Kriminalisté zmíněná podezření vyvrátili. Zaprvé přisvědčili tvrzením starosty Kašpara i samotného Rakušana, že náklady na právní zastupování města v průběhu let výrazně poklesly. Současně na základě analýzy rozbili konstrukci inciativy, že zřízením vlastního právního odboru by Kolín ušetřil peníze.

Vedoucí Okresního státního zastupitelství v Kolíně Milan Hrubý.
Vedoucí Okresního státního zastupitelství v Kolíně Milan Hrubý. | Foto: verejnazaloba.cz

"Prověřováním bylo naopak prokázáno, že dlouhodobě nastavený trend v podobě smluvně zajištěných externích advokátů je ekonomičtější oproti existenci vlastního právního oddělení," píší kriminalisté. V tomto ohledu poukázali na praxi podobně velkých měst Znojma a Prostějova.

Znojmo vydalo za rok 2019 na externí advokáty 2,4 milionu korun, Prostějov jim ve stejném období zaplatil 429 tisíc. Prostějov vedle toho má své vlastní právní oddělení, které ho na ročních platech přijde na 2,8 milionu. Vyšetřovatel pak doložil, že nálezy Ústavního i Nejvyššího soudu se věnují jen dílčím aspektům právních služeb, a to ještě u statutárních měst, Kolín však takovým městem není.

Překrývání služeb vyvráceno

Policie vyvrátila i poslední argument iniciativy. Jakkoliv se podle obecného znění smluv mohlo jevit, že jednotlivé právní služby pro kolínskou radnici se skutečně překrývají, tudíž mohou být v důsledku nehospodárné, z jejich naplňování v praxi platí pravý opak.

"Je patrné, že jednotliví advokáti měli striktně rozděleny jednotlivé odbory, čímž fakticky bylo vyloučeno ze strany oznamovatele avizované překrytí právních služeb," uvedl vyšetřovatel. Navíc zdůraznil, že znění smluv schválila rada města jako celek a Rakušan toto rozhodnutí jen formálně stvrdil podpisem kontraktů.

"Jsem rád, že skutečnost, že jsem během svého působení na radnici pomohl snížit zadlužení města Kolína z miliardy na čtvrtinu a náklady na právní služby města z deseti milionů ročně na zhruba dva, nemůže být kriminalizována," reagoval pro Aktuálně.cz na pravomocné uzavření kauzy Rakušan s tím, že policie potvrdila jeho argumenty, kterými bránil svůj postup při uzavírání smluv.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ten Hag má první posilu, do United přichází bek z Feyenoordu

První letní posilou fotbalistů Manchesteru United se stal nizozemský obránce Feyenoordu Tyrell Malacia, který s šestým týmem uplynulé sezony anglické ligy podepsal čtyřletou smlouvu s možnou opcí na další rok. Podle britských médií zaplatili United za dvaadvacetiletého reprezentanta zhruba 13 milionů liber (asi 374 milionů korun), případné bonusy se můžou vyšplhat na dalších 1,7 milionu (asi 49 milionů).

Malacia, který má surinamskou matku a otce z Curacaa, prošel akademií Feyenoordu. Za jeho áčko debutoval v prosinci 2017 v utkání Ligy mistrů s Neapolí. Loni dostal pozvánku do národního týmu Curacaa i do nizozemské reprezentace. Vybral si evropský tým, zatím v něm má na kontě pět zápasů.

V uplynulé sezoně patřil s 50 zápasy k nejvytíženějším hráčům Feyenoordu, jemuž pomohl k třetímu místu v lize a postupu do finále Evropské konferenční ligy. V United, které před sezonou převzal nizozemský trenér Erik ten Hag, by měl Malacia bojovat o místo v základní sestavě s Lukem Shawem a Alexem Tellesem.

Další zprávy