Státní zástupce podal obžalobu kvůli korupci na devět lidí a osm firem v další Rathově kauze

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2016 18:14
V pátek podal státní zástupce Jiří Pražák obžalobu na devět lidí a osm firem ve druhé větvi kauzy bývalého hejtmana a poslance Davida Ratha. Policie lidi a firmy obvinila v říjnu 2013 a vyšetřování ukončila loni v březnu. Mezi obviněnými je vedle Ratha i stavební společnost Metrostav. Podle vyšetřovatelů požadovala část obviněných v této kauze úplatky ve výši 66,4 milionu korun, přičemž stihli převzít jen 3,4 milionu - údajně u tendru na sanitky. Obviněným, kteří jsou stíháni z přijetí úplatku, hrozí až 12 let vězení.
David Rath.
David Rath. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní zástupce Jiří Pražák v pátek podal obžalobu na devět lidí a osm firem ve druhé větvi kauzy bývalého poslance Davida Ratha. Případ tak zamíří k soudu. Obžaloba se týká zejména přijetí úplatků, podplácení, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletich při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. Státní zástupce to uvedl ve zprávě na webu. Rath reagoval tak, že žalobci jen předstírají práci. Nová obžaloba je podle něj téměř totožná s předmětem už běžícího soudu.

Obvinění se podle obžaloby podíleli celkem v osmi případech na manipulování veřejných zakázek z oboru stavebnictví a zdravotnictví. Mezi zadavatele tendrů patřily Středočeský kraj, středočeská krajská nemocnice, kolínská, kladenská a mladoboleslavská oblastní nemocnice a Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje.

Podle dřívějších informací se případ týká rekonstrukcí či výstavby nemocničních pavilonů a dodávky sanitních vozů, v tendrech celkově šlo o více než 700 milionů korun.

Policie lidi a firmy obvinila v říjnu 2013 a vyšetřování ukončila loni v březnu. Mezi stíhanými je vedle Ratha i největší česká stavební společnost Metrostav, podle dřívějších informací čelí trestnímu stíhání opět i bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová (dříve Pancová) a její manžel, exposlanec za ODS Petr Kott. Kauzu bude řešit středočeský krajský soud.

Předstírají práci, vzkazuje Rath

"Žalují prakticky totéž, co je předmětem běžícího soudu. Nerozumím tomu, proč to nespojí. Předstírají práci a tváří se, že je to něco nového. Není," napsal Rath.

"K vyšetřovaným, případně aktuálně probíhajícím kauzám doktora Ratha se nevyjadřujeme," odpověděl na žádost o reakci mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Doplnil, že obžaloba zatím nebyla firmě doručena a o jejím podání Metrostav ví jen z tiskové zprávy vrchního státního zastupitelství.

Podle vyšetřovatelů požadovala část obviněných v této kauze úplatky ve výši 66,4 milionu korun, přičemž stihli převzít jen 3,4 milionu - údajně u tendru na sanitky.

Z dalších podezřelých v případu média v minulosti zmínila manažery Metrostavu Pavla Piláta a Jiřího Anděla nebo šéfa středočeské záchranné služby Martina Houdka. Věc se údajně týká také některých podnikatelů nepravomocně odsouzených v první části Rathovy korupční kauzy. Spis má přes 20 tisíc stránek.

Z obviněných hrozí nejvyšší tresty - až 12 let vězení - těm, kteří jsou stíháni za přijímání úplatků. Za pokus o poškození zájmů EU a za pletichy lze v tomto případě uložit až desetileté odnětí svobody, za sjednání výhody až osm let, o dva roky méně pak za podplácení a za podílnictví. Firmám hrozí peněžité tresty, zákaz činnosti či zákaz plnění veřejných zakázek, propadnutí majetku nebo v krajním případě i zrušení celé společnosti.

Rath, manželé Kottovi a osm podnikatelů byli loni shledáni vinnými v souvislosti se zakázkami na rekonstrukci zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici či modernizaci krajských nemocnic. Někdejší hejtman má jít do vězení na 8,5 roku, Kottovi dostali o rok nižší trest. Podle verdiktu Kottovi jakožto organizátoři přizpůsobovali za Rathova vědomí tendry vybraným soutěžitelům, které za úplatek zvýhodnili. Odvolací řízení začne u pražského vrchního soudu 31. října.

Chovanec je ministr vnitra a první místopředseda ČSSD, premiér Sobotka ho pustit nemůže. Reorganizace se asi nezruší, říká Jindřich Šídlo. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy