Státní zástupce obžaloval Ratha a dalších deset lidí

Radek Nohl Radek Nohl
5. 4. 2013 9:38
Obsáhlý spis byl před chvílí odvezen z kanceláře dozorujícího žalobce Petra Jiráta
David Rath míří k soudu.
David Rath míří k soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Krajský státní zástupce Petr Jirát podal obžalobu v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Kromě něj v rozsáhlém případu žaluje dalších deset osob, například bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta.

"Spis mi před chvílí odnesli z kanceláře," řekl Aktuálně.cz žalobce Jirát. Rathovi podle žaloby hrozí až dvanáct let vězení.

Protikorupční policisté před časem uvedli, že spisový materiál je velice rozsáhlý, má několik desítek svazků. Samotná žaloba má 88 listů. Rath si podle státního zástupce řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů.

Rath: Jsem nevinný

Poslanec od počátku svou vinu odmítá. Na konci února si na blogu na Aktuálně.cz stěžoval na to, že na prostudování spisu, který má více než dvacet tisíc stran, měl jen 12 dní.

Rath tvrdí, že znalecké posudky, které si policie nechala vypracovat, žádné předražení nedokazují.

Spis Davida Ratha u soudu
Spis Davida Ratha u soudu | Foto: Ludvík Hradilek

"Šlo o ceny obvyklé, na trhu standardní. Zisk firem byl pod úrovní jejich obvyklých zisků a násobně nižší, než měly být údajně úplatky. Tedy všechny firmy by na získání těchto zakázek prodělaly mnoho milionů," napsal Rath na svém blogu.

Policie poslance obvinila loni v květnu a od té doby je politik ve vazbě. Rath si údajně vzal sedm milionů korun za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům.

Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Státní zástupce již dříve uvedl, že se k trestnímu řízení již připojila s nárokem na náhradu škody ministerstva financí a pro místní rozvoj.

Měl by být Rath propuštěn z vazby? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy