Státní zástupce obžaloval Ratha a dalších deset lidí

Radek Nohl Radek Nohl
5. 4. 2013 9:38
Obsáhlý spis byl před chvílí odvezen z kanceláře dozorujícího žalobce Petra Jiráta
David Rath míří k soudu.
David Rath míří k soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Krajský státní zástupce Petr Jirát podal obžalobu v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Kromě něj v rozsáhlém případu žaluje dalších deset osob, například bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta.

"Spis mi před chvílí odnesli z kanceláře," řekl Aktuálně.cz žalobce Jirát. Rathovi podle žaloby hrozí až dvanáct let vězení.

Protikorupční policisté před časem uvedli, že spisový materiál je velice rozsáhlý, má několik desítek svazků. Samotná žaloba má 88 listů. Rath si podle státního zástupce řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů.

Rath: Jsem nevinný

Poslanec od počátku svou vinu odmítá. Na konci února si na blogu na Aktuálně.cz stěžoval na to, že na prostudování spisu, který má více než dvacet tisíc stran, měl jen 12 dní.

Rath tvrdí, že znalecké posudky, které si policie nechala vypracovat, žádné předražení nedokazují.

Spis Davida Ratha u soudu
Spis Davida Ratha u soudu | Foto: Ludvík Hradilek

"Šlo o ceny obvyklé, na trhu standardní. Zisk firem byl pod úrovní jejich obvyklých zisků a násobně nižší, než měly být údajně úplatky. Tedy všechny firmy by na získání těchto zakázek prodělaly mnoho milionů," napsal Rath na svém blogu.

Policie poslance obvinila loni v květnu a od té doby je politik ve vazbě. Rath si údajně vzal sedm milionů korun za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům.

Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Státní zástupce již dříve uvedl, že se k trestnímu řízení již připojila s nárokem na náhradu škody ministerstva financí a pro místní rozvoj.

Měl by být Rath propuštěn z vazby? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy