Státní zástupce obžaloval prezidenta NKÚ, rozhodne soud

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
23. 8. 2010 15:35
Poslanci zatím zvažují, že vyrazí na novou kontrolu NKÚ
Půjde před soud!
Půjde před soud! | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní zástupce se rozhodl obžalovat prezidenta NKÚ Františka Dohnala a poslat jeho kauzu s údajně luxusním bytem k soudu. Minulý týden to navrhla policie, která případ prošetřovala.

Podle policie porušil Dohnal zákon tím, že užívá byt nadměrné velikosti a s nadstandardním vybavením. Škodu vyčíslila na 900 tisíc korun, za což mu hrozí až několikaleté vězení.

Na Dohnala se znovu chystají i poslanci

Na kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu by měli znovu vyrazit i poslanci z kontrolního výboru sněmovny.

"Ano, jediné, co teď může sněmovna dělat, je, že potvrdila platnost loňského usnesení," řekl Aktuálně.cz Vladimír Koníček (KSČM), člen sněmovního kontrolního výboru a v minulém volebním období jeho předseda.

"Teď musí kontrolní výbor ustavit novou kontrolní skupinu a nějak se s tím usnesením vyrovnat," dodal Koníček. Je ale otázkou, zda se o to budou poslanci skutečně pokoušet poté, co teď kauza míří k soudu.

Hospodaření prezidenta NKÚ se pokusil kontrolní výbor sněmovny prověřit už vloni v červnu, tehdy jim ale Dohnal odmítl vydat doklady s tím, že kontrola sněmovny je protiústavní. Sněmovna mu za to vyměřila pokutu 50 tisíc korun - tu František Dohnal letos v dubnu zaplatil.

Filip: Vyzvu ho k předání pravomocí!

"Vyzvu pana Dohnala, aby zvážil, zda některé pravomoci nepřenese na viceprezidenta a další důležité věci nebude řešit jen přes kolegium, řekl Aktuálně.cz současný předseda kontrolního výboru sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). "Pokud ovšem on sám nezváží rezignaci!"

"Musíme udělat všechno pro to, aby byl odvolán. Koalice bude určitě vystupovat jednotně," prohlásil předseda klubu poslanců za TOP 09 a Starosty Petr Gazdík.

Pokud ale František Dohnal sám nerezignuje, nemají poslanci prakticky šanci sami Dohnala sesadit. Odvolat ho může jen prezident republiky a to jen na návrh Poslanecké sněmovny. A ta zase až poté, co jí to navrhne kárná komora Nejvyššího kontrolního úřadu.

Prezident by mohl Františka Dohnala odvolat i kvůli ztrátě volitelnosti. Musel by ale počkat, zda soud Dohnala pravomocně odsoudí.

Zatím prý ale poslanecké kluby nemají žádný plán, jak postupovat. "Vůbec jsme to zatím neřešili, pokud já vím," prohlašuje místopředsedkyně poslanců Věcí veřejných Karolína Peake.

Podobně mluví i poslanec za ODS a člen kontrolního výboru Petr Bendl nebo sociální demokratka Jana Orgoníková.

Dohnal: Je to politická kauza

Sám František Dohnal opakovaně označil kauzu od samého počátku za politickou. Aktuálně.cz už dřív upozornilo, že do kolegia NKÚ přichází stále více bývalých politiků - naposledy koncem letošního dubna poslanec za ODS Daniel Reisiegel, který se krátce před jmenováním vzdal mandátu.

V kolegiu NKÚ je tak 6 členů, kteří mají blízko k ČSSD, a 2 zástupci ODS. Sám Dohnal je ovšem bývalý hejtman za KDU-ČSL.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy