Státní zástupce obžaloval jednoho člověka za krácení daně v kauze Pražské plynárenské

ČTK ČTK
7. 1. 2020 16:10
Státní zástupce v pondělí obžaloval jednoho člověka z krácení daní a legalizace výnosů z trestné činnosti v souvislosti s nákupy zemního plynu pro Pražskou plynárenskou. Podle žalobce způsobil obžalovaný Česku škodu 204 milionů korun, hrozí mu až deset let vězení. Pražská plynárenská v minulosti uvedla, že v případu se stala obětí podvodu.
Pražská plynárenská
Pražská plynárenská | Foto: Jakub Plíhal

"Dne 6. 1. 2020 byla k Městskému soudu v Praze podána obžaloba na jednu vazebně stíhanou fyzickou osobou pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti. Žalovaná trestná činnost se týká uskutečněných obchodů se zemním plynem, kterými měla být způsobena České republice, zastoupené Specializovaným finančním úřadem, škoda zkrácením daně z přidané hodnoty v celkové výši 204 milionů korun," uvedl státní zástupce Ondřej Trčka na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Server Seznam Zprávy v minulosti informoval o tom, že policie prověřovala, jak městská společnost Pražská plynárenská nakupovala za stamiliony korun v roce 2015 plyn přes německou burzu. Případ zpracovával právě Specializovaný finanční úřad, podle nějž šlo o rozsáhlé podvody s DPH provedené organizovanou skupinou.

Server uvedl, že policisté prověřovali obchody Pražské plynárenské s firmou B&A Capital Trading mezi dubnem a říjnem 2015. Ve zmíněném období Pražská plynárenská zaplatila společnosti B&A Capital Trading za plyn více než 970 milionů korun. Pražskou plynárenskou, kterou stoprocentně vlastní hlavní město, v té době vedl její současný ředitel Pavel Janeček. Město po volbách v roce 2014 řídila koalice ANO s ČSSD a Trojkoalicí.

B&A Capital Trading ještě pod jiným názvem vznikla v říjnu 2014. V dubnu následujícího roku podle policejního vyšetřování představenstvo Pražské plynárenské pověřilo ředitele Janečka a dalšího tehdejšího člena představenstva Aloise Těšitele, aby podepsali s B&A Capital Trading smlouvy.

Pražská plynárenská přitom sama finančnímu úřadu přiznala, že B&A Capital Trading neměla od Energetického regulačního úřadu licenci na obchod s energiemi, napsal server.

Peníze šly firmám, které neplatily daně

Firma navíc nebyla na německé burze registrována a plyn do Prahy dodávala mateřská společnost B&A Capital Limited, která sídlí v Británii, uvedl server.

B&A Capital Trading podle představenstva Pražské plynárenské dodávala plyn prostřednictvím německé platformy NCG, kde obchodují i další významné energetické společnosti.

Peníze od Pražské plynárenské posílala B&A Capital Trading podle finančního úřadu na účty firem, které sídlily většinou na virtuálních adresách, neplatily daně a s úřadem nekomunikovaly.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy