Státní zástupce obžaloval jednoho člověka za krácení daně v kauze Pražské plynárenské

ČTK ČTK
7. 1. 2020 16:10
Státní zástupce v pondělí obžaloval jednoho člověka z krácení daní a legalizace výnosů z trestné činnosti v souvislosti s nákupy zemního plynu pro Pražskou plynárenskou. Podle žalobce způsobil obžalovaný Česku škodu 204 milionů korun, hrozí mu až deset let vězení. Pražská plynárenská v minulosti uvedla, že v případu se stala obětí podvodu.
Pražská plynárenská
Pražská plynárenská | Foto: Jakub Plíhal

"Dne 6. 1. 2020 byla k Městskému soudu v Praze podána obžaloba na jednu vazebně stíhanou fyzickou osobou pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti. Žalovaná trestná činnost se týká uskutečněných obchodů se zemním plynem, kterými měla být způsobena České republice, zastoupené Specializovaným finančním úřadem, škoda zkrácením daně z přidané hodnoty v celkové výši 204 milionů korun," uvedl státní zástupce Ondřej Trčka na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Server Seznam Zprávy v minulosti informoval o tom, že policie prověřovala, jak městská společnost Pražská plynárenská nakupovala za stamiliony korun v roce 2015 plyn přes německou burzu. Případ zpracovával právě Specializovaný finanční úřad, podle nějž šlo o rozsáhlé podvody s DPH provedené organizovanou skupinou.

Server uvedl, že policisté prověřovali obchody Pražské plynárenské s firmou B&A Capital Trading mezi dubnem a říjnem 2015. Ve zmíněném období Pražská plynárenská zaplatila společnosti B&A Capital Trading za plyn více než 970 milionů korun. Pražskou plynárenskou, kterou stoprocentně vlastní hlavní město, v té době vedl její současný ředitel Pavel Janeček. Město po volbách v roce 2014 řídila koalice ANO s ČSSD a Trojkoalicí.

B&A Capital Trading ještě pod jiným názvem vznikla v říjnu 2014. V dubnu následujícího roku podle policejního vyšetřování představenstvo Pražské plynárenské pověřilo ředitele Janečka a dalšího tehdejšího člena představenstva Aloise Těšitele, aby podepsali s B&A Capital Trading smlouvy.

Pražská plynárenská přitom sama finančnímu úřadu přiznala, že B&A Capital Trading neměla od Energetického regulačního úřadu licenci na obchod s energiemi, napsal server.

Peníze šly firmám, které neplatily daně

Firma navíc nebyla na německé burze registrována a plyn do Prahy dodávala mateřská společnost B&A Capital Limited, která sídlí v Británii, uvedl server.

B&A Capital Trading podle představenstva Pražské plynárenské dodávala plyn prostřednictvím německé platformy NCG, kde obchodují i další významné energetické společnosti.

Peníze od Pražské plynárenské posílala B&A Capital Trading podle finančního úřadu na účty firem, které sídlily většinou na virtuálních adresách, neplatily daně a s úřadem nekomunikovaly.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy