Státní vyznamenání podle Čechů: Básník Žáček či jezdec Falta

ČTK ČTK
23. 3. 2015 15:18
Lidé a organizace mohou navrhovat kandidáty Sněmovně do konce března. Dolní komora adepty posoudí a vybrané doporučí prezidentovi.
Státní vyznamenání 2014
Státní vyznamenání 2014 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidé navrhli Sněmovně udělit státní vyznamenání například básníkovi Jiřímu Žáčkovi, motokrosovému jezdci Jaroslavu Faltovi a zakladateli babyboxů Ludvíku Hessovi. 

Do konce března mohou lidé i organizace posílat návrhy kandidátů dolní komoře.

Sněmovna nominace posoudí v polovině roku a vybrané adepty doporučí prezidentu republiky. Právo navrhovat hlavě státu své kandidáty mají také vláda a Senát.

Odbojáři i komunističtí vězni

K dalším nominantům patří antifašistický novinář a odbojář Karel Weirich, jenž v Itálii za druhé světové války zachránil před nacisty mnoho Židů z bývalého Československa.

Lidé navrhli taky Josefa Součka, jenž za druhé světové války působil na západní frontě, a Arnošta Steinera, který bojoval na frontě východní.

Mezi nominovanými je rovněž Miloslav Teichmann, kterého komunistický režim odsoudil na osm let za údajnou přípravu obsazení rozhlasu v únoru 1948.

Šanci získat sněmovní podporu má dirigent, sbormistr a skladatel Jan Maria Dobrodinský.

Na vyznamenání je také nominován bývalý komunistický politik Jan Šverma, jenž zahynul při Slovenském národním povstání.

K nominantům dále patří generál Miroslav Vacek, který byl za socialismu náčelníkem generálního štábu a za sametové revoluce a později působil jako ministr obrany ve vládách Ladislava Adamce a Mariána Čalfy.

Loni Zeman ocenil Gorbaněvskou či Toufara

Loni Sněmovna navrhla prezidentovi 49 osobností včetně osmi statečných, kteří v Moskvě v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa. Z nich Zeman vyznamenal pouze Natalju Gorbaněvskou, která předloni zemřela.

Zeman využil při příležitosti státního svátku 28. října i některé další sněmovní nominace. Ocenil spoluzakladatele Rakousko-české společnosti Eduarda Haranta, posmrtně lidického faráře Josefa Štemberku a číhošťského faráře Josefa Toufara.

Navržené osobnosti mohou dostat Řád bílého lva, který vyjadřuje ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku. Řád T. G. Masaryka je určen za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity.

Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za úsilí o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot. Medaile Za zásluhy je určena pro vyznamenání osob, které se vynikajícím způsobem zasloužily v různých oblastech o stát a obec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy