Státní vyznamenání podle Čechů: Básník Žáček či jezdec Falta

ČTK ČTK
23. 3. 2015 15:18
Lidé a organizace mohou navrhovat kandidáty Sněmovně do konce března. Dolní komora adepty posoudí a vybrané doporučí prezidentovi.
Státní vyznamenání 2014
Státní vyznamenání 2014 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidé navrhli Sněmovně udělit státní vyznamenání například básníkovi Jiřímu Žáčkovi, motokrosovému jezdci Jaroslavu Faltovi a zakladateli babyboxů Ludvíku Hessovi. 

Do konce března mohou lidé i organizace posílat návrhy kandidátů dolní komoře.

Sněmovna nominace posoudí v polovině roku a vybrané adepty doporučí prezidentu republiky. Právo navrhovat hlavě státu své kandidáty mají také vláda a Senát.

Odbojáři i komunističtí vězni

K dalším nominantům patří antifašistický novinář a odbojář Karel Weirich, jenž v Itálii za druhé světové války zachránil před nacisty mnoho Židů z bývalého Československa.

Lidé navrhli taky Josefa Součka, jenž za druhé světové války působil na západní frontě, a Arnošta Steinera, který bojoval na frontě východní.

Mezi nominovanými je rovněž Miloslav Teichmann, kterého komunistický režim odsoudil na osm let za údajnou přípravu obsazení rozhlasu v únoru 1948.

Šanci získat sněmovní podporu má dirigent, sbormistr a skladatel Jan Maria Dobrodinský.

Na vyznamenání je také nominován bývalý komunistický politik Jan Šverma, jenž zahynul při Slovenském národním povstání.

K nominantům dále patří generál Miroslav Vacek, který byl za socialismu náčelníkem generálního štábu a za sametové revoluce a později působil jako ministr obrany ve vládách Ladislava Adamce a Mariána Čalfy.

Loni Zeman ocenil Gorbaněvskou či Toufara

Loni Sněmovna navrhla prezidentovi 49 osobností včetně osmi statečných, kteří v Moskvě v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa. Z nich Zeman vyznamenal pouze Natalju Gorbaněvskou, která předloni zemřela.

Zeman využil při příležitosti státního svátku 28. října i některé další sněmovní nominace. Ocenil spoluzakladatele Rakousko-české společnosti Eduarda Haranta, posmrtně lidického faráře Josefa Štemberku a číhošťského faráře Josefa Toufara.

Navržené osobnosti mohou dostat Řád bílého lva, který vyjadřuje ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku. Řád T. G. Masaryka je určen za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity.

Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za úsilí o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot. Medaile Za zásluhy je určena pro vyznamenání osob, které se vynikajícím způsobem zasloužily v různých oblastech o stát a obec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy