Státní vyznamenání podle Čechů: Básník Žáček či jezdec Falta

ČTK ČTK
23. 3. 2015 15:18
Lidé a organizace mohou navrhovat kandidáty Sněmovně do konce března. Dolní komora adepty posoudí a vybrané doporučí prezidentovi.
Státní vyznamenání 2014
Státní vyznamenání 2014 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidé navrhli Sněmovně udělit státní vyznamenání například básníkovi Jiřímu Žáčkovi, motokrosovému jezdci Jaroslavu Faltovi a zakladateli babyboxů Ludvíku Hessovi. 

Do konce března mohou lidé i organizace posílat návrhy kandidátů dolní komoře.

Sněmovna nominace posoudí v polovině roku a vybrané adepty doporučí prezidentu republiky. Právo navrhovat hlavě státu své kandidáty mají také vláda a Senát.

Odbojáři i komunističtí vězni

K dalším nominantům patří antifašistický novinář a odbojář Karel Weirich, jenž v Itálii za druhé světové války zachránil před nacisty mnoho Židů z bývalého Československa.

Lidé navrhli taky Josefa Součka, jenž za druhé světové války působil na západní frontě, a Arnošta Steinera, který bojoval na frontě východní.

Mezi nominovanými je rovněž Miloslav Teichmann, kterého komunistický režim odsoudil na osm let za údajnou přípravu obsazení rozhlasu v únoru 1948.

Šanci získat sněmovní podporu má dirigent, sbormistr a skladatel Jan Maria Dobrodinský.

Na vyznamenání je také nominován bývalý komunistický politik Jan Šverma, jenž zahynul při Slovenském národním povstání.

K nominantům dále patří generál Miroslav Vacek, který byl za socialismu náčelníkem generálního štábu a za sametové revoluce a později působil jako ministr obrany ve vládách Ladislava Adamce a Mariána Čalfy.

Loni Zeman ocenil Gorbaněvskou či Toufara

Loni Sněmovna navrhla prezidentovi 49 osobností včetně osmi statečných, kteří v Moskvě v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa. Z nich Zeman vyznamenal pouze Natalju Gorbaněvskou, která předloni zemřela.

Zeman využil při příležitosti státního svátku 28. října i některé další sněmovní nominace. Ocenil spoluzakladatele Rakousko-české společnosti Eduarda Haranta, posmrtně lidického faráře Josefa Štemberku a číhošťského faráře Josefa Toufara.

Navržené osobnosti mohou dostat Řád bílého lva, který vyjadřuje ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku. Řád T. G. Masaryka je určen za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity.

Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za úsilí o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot. Medaile Za zásluhy je určena pro vyznamenání osob, které se vynikajícím způsobem zasloužily v různých oblastech o stát a obec.

 

Právě se děje

Další zprávy