Státní úřad v exekuci, kvůli soudnímu poplatku 4320 Kč

Pavel Baroch
3. 10. 2012 19:40
Ředitelství vodních cest teď kvůli svému opomenutí uhradí trojnásobek původní částky
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní Ředitelství vodních cest se na několik dní dostalo vlastním opomenutím do exekuce.

Úřad v termínu nezaplatil soudní poplatek ve výši 4320 korun. Místo toho teď musí ze státních prostředků zaplatit trojnásobnou částku - bezmála 12 tisíc korun.

"Neuhrazení poplatku nebylo v žádném případě záměrné," řekl Aktuálně.cz mluvčí podniku Václav Straka. Dodal, že se stala administrativní chyba.

"Tato chyba bude prostřednictvím našeho právního zástupce neprodleně napravena. Částka byla dnes uhrazena," dodal Straka.

Ředitelství vodních cest se do exekuce dostalo kvůli dlouholetému sporu o nové zdymadlo na Labi u Přelouče. V červnu 2010 dal Krajský soud v Pardubicích za pravdu odpůrcům stavby, sdružení Děti Země, a zrušil stavební povolení na část plavební komory.

Vizualizace plavebního kanálu na Labi u Přelouče.
Vizualizace plavebního kanálu na Labi u Přelouče. | Foto: www.rvccr.cz

Ředitelství proti verdiktu podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který ji ovšem letos na konci března zamítnul. Zároveň rozhodl, že úřad musí Dětem Země do 15 dní zaplatit náklady na spor ve výši necelých čtyř tisíc korun.

Jenže ředitelství poplatek neuhradilo, a tak sdružení v červenci podalo návrh na exekuci. Soud žádosti vyhověl, takže exekutorský úřad v Písku na konci září poslal Ředitelství vodních cest, aby do 15 dní zaplatilo 11 820 korun.

"Nebude-li tato výzva ve stanovené lhůtě splněna, exekuce se provede," upozornil exekuční úřad. Miroslav Patrik z Dětí Země upozornil, že státní instituce tak v závěru musí z veřejných peněz zaplatit vlastní chybou třikrát vyšší částku, než mělo.

Ředitelství vodních cest není jedinou veřejnou institucí, která se kvůli vlastní chybě dostala do exekučního řízení. Před časem se to "povedlo" například Dvoru Králové nebo Praze.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy