Prouzovi chybí bezpečnostní prověrka. Mám zažádáno, je to předvolební útok, brání se

Domácí Domácí
Aktualizováno 14. 12. 2016 11:49
Tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který má mít v ČSSD na starosti předvolební kampaň, nemá potřebnou bezpečnostní prověrku. Informaci, že Prouzovi už bezmála rok osvědčení od Národního bezpečnostního úřadu chybí, přinesl deník MF Dnes. Státní tajemník se nařčení brání, jde podle něj o zahájení předvolebního boje ze strany Babišova hnutí ANO.
Tomáš Prouza.
Tomáš Prouza. | Foto: Economia

Praha – Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza nemá potřebnou bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrně, která je k vykonávání jeho funkce nezbytná. Prouza prověrku přitom měl mít již od 1. ledna 2016, kdy se na jeho post začal vztahovat služební zákon. Informoval o tom ve středu deník MF Dnes.

Že vlivný muž ČSSD Prouza už bezmála rok prověrku nemá, deníku potvrdily čtyři na sobě nezávislé zdroje z řad sociální demokracie i Úřadu vlády.

Prouza na svém facebookovém profilu v reakci uvedl, že má zažádáno o prověrku na stupeň tajné, a splňuje tak zákonné podmínky pro působení ve funkci. Podle něj deník, který patří do koncernu ministra financí Andreje Babiše, kauzu ohledně jeho prověrky rozvířil v rámci předvolebních bojů. Prouza se totiž má podílet na volební kampani ČSSD.

"Podmínkou pro jmenování do funkce náměstka pro řízení Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády po vyhraném výběrovém řízení bylo buďto předložit platnou prověrku, nebo o ni požádat," napsal Prouza. "Mou žádost Národní bezpečnostní úřad řádně projednává," dodal.

Za státního tajemníka se postavil i mluvčí vlády Martin Ayrer. "Náměstek Prouza splňuje všechna zákonem daná kritéria pro výkon své funkce, včetně postupu ve věci bezpečnostní prověrky," napsal ve středu.

Tomáš Prouza je ekonom, bývalý náměstek ministra financí a nyní je státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR. Pravděpodobně se stane i volebním manažerem strany.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V Senátu USA začala rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa, je obviněný ze zneužití úřadu a obstrukcí

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začala v Senátu USA rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa. Je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí.

Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Jednání Senátu je veřejné, podle průzkumů ho bude v televizi sledovat velká většina Američanů. Senátoři ale mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou.

Jednání vymezují poměrně přísná pravidla, členové Senátu při sobě nesmějí mít ani mobilní telefony. Sám Trump v době zahájení procesu ve Spojených státech není, účastní se Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na twitteru, který s oblibou používá ke komunikaci s národem, zatím zahájení takzvaného impeachmentu nekomentoval.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy