Státní překážka pro zelený proud: Nedostane se do sítě

Pavel Baroch
19. 6. 2011 11:05
Nový zákon o obnovitelných zdrojů fakticky ruší povinný výkup ekologické elektřiny
Foto: Pavel Baroch

Praha - Až dosud platilo, že proud ze slunečních či větrných elektráren měl zajištěn bezproblémový přístup do sítě. Distribuční firmy byly povinné zelenou elektřinu přednostně vykupovat.

Návrh nového zákona o obnovitelných zdrojích energie (nově zákon o podporovaných zdrojích energie) z dílny ministerstva průmyslu ovšem tuto roky zavedenou praxi výrazně mění.

Předloha, kterou v pátek sněmovna hladce schválila v prvním čtení, ovšem předpokládá, že napříště budou mít naprostou jistotu odkoupení jejich proudu pouze nové fotovoltaické elektrárny či větrníky do výkonu 100 kilowattů.

Větším novým zdrojům - třeba slunečním elektrárnám na střeše výrobní haly, nákupního centra nebo větší zemědělské usedlosti -zákon přikazuje pracovat v režimu takzvaného zeleného bonusu, kde budou provozovatel elektrárny nucen najít si na trhu odběratele, který od něj proud koupí. S vědomím, že se mu to nemusí podařit.

Co je zelený bonus

  • Nyní existují dvě formy podpory obnovitelných zdrojů: pevná výkupní cena a zelený bonus.
  • Pevnou výkupní cenu má například většina provozovatelů solárních panelů. Dává jim jistotu, že za každou kilowatthodinu dostanou pevně stanovenou částku.
  • Provozovatel obnovitelného zdroje se ovšem může i dohodnout s obchodníkem s elektřinou, že od něj za určitou sumu jím výrobený ekologický proud odkoupí. Od státu pak provozovatal obnovitelného zdroje dostane navíc příspěvek ve formě zeleného bonusu, který je o něco nižší než pevná výkupní cena.
  • Nově budou muset do režimu zeleného bonusu jít všichni majitelé zelených zdrojů, jejichž výkon přesahuje 100 kilowattů.

"Je to naprosto proti smyslu obnovitelných zdrojů," řekl Aktuálně.cz Pavel Doucha z advokátní kanceláře Šikola a partneři, která zastupuje Českou průmyslovou fotovoltaickou asociaci.

ČSSD se marně pokusila zákon vrátit

Nové paragrafy vadí i opoziční ČSSD, jejíž někteří poslanci se marně pokoušeli přesvědčit koaliční většinu, že je zapotřebí vládní návrh zákona vrátit k přepracování.

"Zákon narušuje záruku odběru elektřiny z obnovitelných zdrojů, což by ve svém důsledku mohlo vést k tomu, že elektřina z těchto zdrojů se vůbec nemusí dostat do sítě," řekl Aktuálně.cz sociálnědemokratický poslanec Václav Zemek, podle něhož navrhovaný zákon narušuje jistotu podnikatelského prostředí.

"Předkládaný zákon o podpoře energie z obnovitelných zdrojů by se spíš měl jmenovat zákon o nepodpoře," prohlásil Zemek při projednávání návrhu na páteční sněmovní schůzi.

Utahování zeleného šroubu

Tím, že ministerstvo průmyslu a vláda chtějí výrazně ztížit možnost podnikatelů dodávat čistý proud do sítě, pokračuje trend výrazně limitující obnovitelné zdroje. Kabinet ho nastartoval poté, co stát nezvládnul rozvoj fotovoltaiky.

Vláda například od nového roku zrušila podporu těm, kteří si vyrábějí solární proud pro sebe. Stále platí stop-stav pro připojování nových větrných či solárních elektráren do sítě, byť by šlo třeba jen o pár panelů na střeše domu.

Pavel Doucha z advokátní kanceláře Šikola a partneři připomněl, že v Německu, které patří mezi světové lídry v obnovitelných zdrojích, platí zákon, podle něhož jsou distributoři povinni odebírat veškerou zelenou elektřinu.

Foto: Martina Machová

"Nevím, proč by to tak nemohlo být i u nás," řekl Aktuálně.cz Doucha.

Optimalizace podle Kocourka

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS ovšem poslancům při projednávání návrhu zákona o podporovaných zdrojích energie tvrdil, že "záruka připojení bude pořád zachována v dosavadním rozsahu, a to za předpokladu, že budou splněny podmínky připojení".

Zároveň ovšem uvedl, že je nutné při ekologických zdrojů dosáhnout optimalizace, která povede především ke "nížení nákladů na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů a snížení nákladů na provozování elektrizační soustavy" kvůli nárůstu ekologických elektráren.

 

Právě se děje

Další zprávy