Státní podnik přiznává chybu v zakázce za dvě miliardy

Petr Holub
3. 6. 2012 6:00
Diamo ustoupilo stížnostem na diskriminační podmínky při veřejné soutěži
Diamo už čistilo olejové laguny. Vyhrál Geosan.
Diamo už čistilo olejové laguny. Vyhrál Geosan. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Státní podnik Diamo ustoupil stavebním společnostem, které si stěžovaly na diskriminační podmínky při veřejné soutěži za dvě miliardy kourn. 

Na veřejnou soutěž si stěžovaly dvě stavební firmy, které se svým podáním seznámily Aktuálně.cz pod slibem anonymity. Stěžovaly si na tři zakázky v celkové ceně 1,9 miliardy, které měly být utraceny za čištění prostor po těžbě a úpravě uranové rudy v severočeském Ralsku a jihočeských Mydlovarech.

Diamo v zadávací dokumentaci stanovilo, že zakázku dostane pouze firma, která v uplynulých pěti letech uskutečnila obdobnou zakázku za půl miliardy. Takovou zakázkou však byla pouze demolice úpravy uranové rudy poblíž Mydlovar, kterou získalo sdružení firem Energie a Geosan.

Nikdo jiný neměl podle nespokojených firem šanci. Teď Diamo před stížností ustoupilo. Nároky na kvalifikaci účastníků se změní a soutěž bude uzavřena o čtyři měsíce později, tedy v srpnu.

Zákon jsme dodrželi

„Zadavatel je přesvědčen, že nastavil námitkami napadená kvalifikační kritéria v souladu se zákonem o veřejných zakázkách," odpověděl na stížnosti Tomáš Rychtařík, který v Diamu řídí odštěpný závod Těžba a úprava uranu.

Má pravdu, protože Diamo zakázky vyhlásilo ve druhé polovině března, tedy několik dní předtím, než takový postup zakázala novela zákona o veřejných zakázkách.

Rychtařík přesto připouští, že námitky snížily věrohodnost zakázek. Proto chce předejít dalším pochybnostem a kvalifikační podmínky opraví.

Diamo zatím neodpovědělo na dotaz Aktuálně.cz, jakým způsobem se kvalifikační požadavky změní a kdy bude nové zadání vyhlášeno.

V dřívějších veřejných soutěžích se státní podnik spokojil s tím, že se do soutěže přihlásila stavební firma, které prokázala, že její pracovníci mají zkušenosti při práci s radioaktivními materiály.

Zrušených zakázek přibývá

Odklad ekologických zakázek potvrzuje trend, který se začíná prosazovat v posledních měsících.

Už v březnu zrušil antimonopolní úřad kvůli diskriminačním kvalifikačním podmínkám veřejnou soutěž, kterou státní podnik SŽDC vyhlásil na stavbu IV. železničního koridoru z Veselí nad Lužnicí do Horusic.

Dozorčí rada Českých drah v dubnu vypověděla smlouvu se Siemensem, od kterého si před rokem bez soutěže objednala rychlíkové soupravy Railjet za šest miliard. Železničáři to zdůvodnili tím, že německé dráhy nechtěly Railjety pustit na své koleje.

Šéf Ředitelství silnic a dálnic René Poruba pak odešel z funkce necelý měsíc poté, co jeho podnik použil diskriminační podmínky při soutěži na opravu pěti úseků dálnice D1 v celkové hodnotě pět miliard.

Nový trend může ohrozit také osmimiliardovou zakázku na stavbu III. koridoru z Plzně do Rokycan. Stavebníci vidí v zadávací dokumentaci rovněž diskriminační podmínky. Také České dráhy nakupují za sedm miliard další soupravy, tentokrát od plzeňské Škody Transportation a polské firmy Pesa.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy