V cenách jsou výrazné rozdíly, řekl šéf NKÚ. Nákupy pomůcek prověří jeho kontroloři

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2020 15:49
Nejvyšší kontrolní úřad prověří státní nákupy zdravotních prostředků, ochranných pomůcek a souvisejících služeb během nouzového stavu. Kontroloři zamíří na ministerstva vnitra a zdravotnictví a do Správy státních hmotných rezerv. Důvodem jsou například rozdílné ceny, které úřady platily za stejné pomůcky. Kontrola má skončit v listopadu. Objem kontrolovatelných peněz je 10 miliard korun.
Vítání čínských roušek na Letišti Václava Havla. Zleva ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Jan Hamáček, Andrej Babiš a čínský velvyslanec v ČR.
Vítání čínských roušek na Letišti Václava Havla. Zleva ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Jan Hamáček, Andrej Babiš a čínský velvyslanec v ČR. | Foto: Michal Kamaryt

O zařazení těchto kontrol do letošního plánu v pondělí rozhodlo širší vedení úřadu, kolegium. Kontrolory povede bývalý kvestor Univerzity Karlovy v Praze a člen kolegia Josef Kubíček. 

"Chceme, aby naše kontrola poskytla zpětnou vazbu, jak stát v době krize postupoval a přinesla i poučení, čemu se vyhnout. A je potřeba reagovat rychle, protože tato složitá situace ještě není za námi. Věřím, že tak státu pomůžeme připravit se do budoucna na podobnou krizi," komentoval rozhodnutí kolegia prezident úřadu Miloslav Kala.

Kala v neděli řekl České televize k důvodům kontroly, že jde především o velký objem peněz utracený bez zvýšené kontroly. Dalším důvodem byly podle něj výrazné rozdíly v cenách a pravděpodobně budou i problémy u certifikátů a obdobných dokladů. Kala řekl již před měsícem serveru HlídacíPes.org, že pokud jedno ministerstvo nakupuje respirátory za 34 korun a jiné za 636 korun, děje se něco nesprávného.

O kontrolu nákupů požádal Nejvyšší kontrolní úřad již dříve premiér Andrej Babiš (ANO). O svém záměru informoval na konci dubna ve sněmovně, když před poslanci obhajoval žádost vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu. Někteří opoziční poslanci vyjadřovali pochybnosti o tom, zda byly nákupy hospodárné a transparentní.

"Chápu, že byly různé spekulace a kritika, jak se nakupoval zdravotnický materiál, a chci vás ubezpečit o tom, že požádám Nejvyšší kontrolní úřad, aby zkontroloval veškeré nákupy všech resortů v době nouzového stavu, aby nebyly pochybnosti o tom, že to proběhlo transparentně a objektivně vzhledem k dané situaci," řekl Babiš 28. dubna.

Česko trpělo nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize, postupně se situace zlepšila. Ministerstvo vnitra mělo od 20. března zajištěn letecký most z Číny s dodávkami zakoupených roušek, respirátorů a dalšího materiálu. Letadla zakoupené pomůcky přivážela několikrát týdně, poslední přistálo na pražském letišti 3. května ráno. Celkem bylo v letadlech přepraveno přes 2000 tun materiálu. Peníze vláda brala hlavně z vládní rozpočtové rezervy, kterou kvůli tomu musela zásadním způsobem navýšit.

 

Právě se děje

Další zprávy