Státní miliardy ušetří rodinám desítky tisíc za topení

Pavel Baroch
13. 4. 2009 21:00
Největší ekologické dotace míří na zateplování domů
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Typická česká rodina zaplatí každý rok až desítky tisíc korun za topení zbytečně. České domy totiž připomínají cedník, z nichž uniká teplo.

Stát nyní přichází s nabídkou: Zateplete si svůj rodinný nebo bytový dům a my vám na to přispějeme až stovkami tisíc korun. A peníze, které si budete muset "přidat" ze svého, se vám do několika let vrátí - právě na úsporách za teplo.

"Rodiny ušetří tisíce korun ročně a republika srazí dovoz plynu z Ruska i exhalace oxidu uhličitého," chválí nový státní program Zelená úsporám Karel Polanecký z Hnutí Duha.

"Je to bezkonkurenčně největší a nejpropracovanější podobný program, jaký tu kdokoli v posledních dvaceti letech udělal," dodal Polanecký.

Státní fond životního prostředí, který má program na starosti, počítá s tím, že jen v letošním roce rozdělí především na zateplení domů zhruba 10 miliard korun. V následujících třech letech pak dalších 15 miliard, které stát získá prodejem přebytečných povolenek na vypouštění oxidu uhličitého.

Jak ušetřit na vytápění

  • Komplexní zateplení rodinného domu (130 m2 podlahové plochy): 450 tisíc
  • Státní dotace: 169 tisíc
  • Instalace kotle na biomasu a solárních kolektorů: 250 tisíc
  • Státní dotace: 135 tisíc + 20 tisíc bonus za zateplení a ekologické vytápění
  • Celkové náklady domácnosti: 700 tisíc
  • Celková státní dotace: 324 tisíc
  • Roční úspora: Až 35 tisíc
  • Životnost zateplení: Více než 30 let

Jak nezaplatit 35 tisíc korun

Fond, který začne žádosti o dotace přijímat 22. dubna, připravil i několik modelových příkladů, jak pomocí státních dotací ušetřit.

Pokud například rodina komplexně zateplí svůj rodinný dům, vymění si starý kotel na uhlí za moderní na biomasu a nechá si ještě namontovat sluneční kolektory na ohřev vody, měla by ročně ušetřit až 35 tisíc korun.

Rodiny ušetří 3 miliardy

Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že by peníze z programu Zelená úsporám mohly získat stovky tisíc rodin.

"Na finanční podporu dosáhne přes 250 tisíc domácností," odhaduje odstupující ministr Martin Bursík.

Znamená to, že by se díky zateplení domů mohlo ušetřit asi milion tun uhlí, které by se jinak spálilo v kotlích a kamnech. A české domácnosti by na topení měly ušetřit celkem asi tři miliardy.

Češi protopí třikrát víc než Němci či Rakušané

Jednou z podmínek programu Zelená úsporám je, že celkové zateplení rodinného domu musí přinést minimální úsporu za topení ve výši 40 procent.

To by neměl být problém, potenciál úspor je ohromný, a to nejen u starých domů, ale i u těch postavených v posledních letech.

Ve srovnání s novými domy v Německu nebo v Rakousku je spotřeba tepla v českých novostavbách přibližně dvakrát až třikrát vyšší.

"Myslím, že by se v novém bydlení mohla snížit spotřeba energie na vytápění až o polovinu," řekl před časem Aktuálně.cz František Macholda z respektované poradenské společnosti Ekowatt, která se zaměřuje na energetické úspory.

Úspoří se výroba Dukovan za 3,5 roku

Ekologické Hnutí Duha si vloni nechalo vypracovat u renomované konzultační firmy Porsenna studii o úsporách energie a výsledky byly obdobné.

"Ukázalo se, že při vytápění, ohřívání vody a provozu elektrospotřebičů lze ušetřit až 175 petajoulů ročně. To je téměř 60 procent veškeré energie spotřebované v obytných a administrativních budovách," uvádí se v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

"Pro představu: Toto číslo představuje přes dvě třetiny energie zemního plynu, který se k nám ročně dováží z Ruska. Je to také šestkrát více, než kolik by se vyrobilo z uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi. Anebo jde o třiapůlnásobek roční výroby Dukovan," tvrdí se ve studii.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy