Státní maturity se stihnou, říká ministryně

vp
23. 1. 2010 18:05
Podle školské komise sněmovny chybí koordinace příprav i proškolení kantoři.
Státní maturity jsou stále v nedohlednu.
Státní maturity jsou stále v nedohlednu. | Foto: Jan Langer

Praha - Příprava státních maturit jde podle plánu, odklad nehrozí. Shodli se na tom dnes ministryně školství Miroslava Kopicová a ředitel centra připravujícího maturity Pavel Zelený.

"Příprava maturit jde podle harmonogramu, jsem s ní spokojená," řekla dnes ministryně školství Kopicová.

Ve zprávé školského výboru poslanecké sněmovny se ale údajně píše, že organizace státních maturit není dostatečně připravená, učitelé nejsou proškolení a uvedení do ostrého provozu příští rok se nestihne.

"Ve stanovisku výboru není o něčem podobném ani zmínka," komentoval to Zelený.

Dále je podle komise údajně nutné určit minimální počet bodů pro složení zkoušky, to je stále nedořešený problém. Kvůli státním maturitám se bude muset změnit i zákon, který upraví zabezpečení zkoušek tak, aby informace neunikly před konáním testů.

"Navržená novelizace školského zákona není podmínkou spuštění státních maturit, pouze technicko-legislativně zlepšuje a upřesňuje podmínky pro jejich realizaci," řekl  Zelený.

Bývalý ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) i Ivan Ohlídal (ČSSD) si ale myslí, že novelu Sněmovna do voleb neprojedná. První čtení novely totiž nebylo zatím zařazeno ani na program další schůze.

Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, která je stejně jako Ohlídal členkou školského výboru sněmovny, naopak věří, že se vše stihne.

Optimistický je i poslanec Walter Bartoš z ODS. Doufá, že maturita bude připravena tak, aby si jí školy mohly vyzkoušet nanečisto už letos na podzim.

Kvůli státním maturitám už protestovali i studenti
Kvůli státním maturitám už protestovali i studenti | Foto: Jan Langer

Podle Zeleného, jehož centrum má přípravu státních maturit na starosti, neexistují žádné důvody, proč by měly být jednotné zkoušky opět odloženy.

Liškova aktivita v oblasti nových zkoušek dospělosti je podle Zeleného jen součástí předvolebního boje.

Státní maturity ještě nejsou v provozu a stát za ně už zaplatil necelou miliardu, připomíná rozhlas. Další půl miliardu chce ministerstvo uvolnit letos.

Státní maturity měly původně začít v roce 2008, poté v roce 2010, kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti ale byly odloženy až na příští rok. Na jejich zajištění je v současné době vypsán tendr za 328 milionů korun. Přihlásilo se do něj pět firem, úřad nabídky posuzuje.

V prvním roce by se jednotných zkoušek mělo zúčastnit přibližně 107 tisíc studentů z asi 1300 škol.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy