Státní maturity čekají dvě hlavní změny. Nejméně úspěšný předmět bude nově povinný

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
14. 3. 2019 16:47
Státní maturity projdou změnou. Studenti už za pár let budou skládat maturitu ze tří povinných částí - českého jazyka, matematiky a cizího jazyka. Slohové práce už nebudou hodnoceny centrálně, ale vrátí se do kompetence škol. Stát tak bude hodnotit pouze didaktické testy. Změny plynou z novely školského zákona, kterou ministr školství Robert Plaga poslal koncem února do připomínkového meziresortního řízení.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Economia

V současnosti musí studenti povinně maturovat z českého jazyka a pak si mohou vybrat, zda chtějí cizí jazyk, nebo matematiku. Za pár let by však to však mělo být jinak. 

Slohovky budou hodnotit opět školy samy

Od školního roku 2020/2021 se má státní maturita omezit na didaktické testy, jež vyhodnotí Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Znamená to, že ústní zkoušky a písemné práce z češtiny a cizích jazyků budou hodnotit školy, jako tomu bylo dřív. Ministerstvo školství tak vyslyšelo kritiku učitelů češtiny, kterým se centrální hodnocení nelíbilo.

"Myslím si, že to je krok správným směrem. Třeba v případě slohových prací celý proces státní maturity prodlužovalo období nejistoty. Nejenom já, ale i studenti nebo odborná veřejnost není přesvědčena o tom, že je přínosné slohy centrálně hodnotit. Navíc si nemyslím, že bychom centrálním hodnocením dosáhli objektivnějšího hodnocení. Myslím, že tato chvíle je vhodná k tomu vrátit hodnocení slohů zpátky do škol," řekl k tomu Plaga pro Aktuálně.cz

Neznamená to však, že se snižuje laťka u maturit, pouze se jejich část vrací do škol. "Stát bude dál kontrolovat kvalitu maturit na úrovni didaktických testů," dodal Plaga.

Změny ve státních maturitách vítá například Společnost učitelů českého jazyka a literatury. "Je to rozumné, školy budou moci přizpůsobit zkoušky svým studentům. Pro gymnázia bylo dvacet knih v četbě málo, formální analýza jednoho díla zase nedávala prostor pro interpretace a srovnávání několika děl. Odborné školy mají jiná specifika. Školy si budou moci model ponechat, nebo vytvořit jiný. Co se slohů týče, učitelům i studentům vadila nízká časová dotace, nevhodná témata i neprůhledné hodnocení," říká mluvčí společnosti Veronika Valíková.

Ministerstvo chce dle vlastního vysvětlení novelou posílit vztah mezi hodnotícím učitelem a žákem. Učitel bude mít podle resortu možnost žákovi podrobně vysvětlit hodnocení a zodpovědět případné dotazy.

Maturita z matematiky se odkládá

Povinně maturovat z matematiky měli nejdříve v roce 2020 studenti gymnázií a lyceí, o rok později pak ostatní školy s výjimkou zdravotnických, sociálních a uměleckých oborů. Plaga však nedávno řekl, že chce termín sladit a posunout o rok tak, aby i gymnázia a lycea maturovala z matematiky až v roce 2021/2022.

"Postupný náběh u povinné maturity z matematiky vyvolával určitou nerovnováhu a nestejný přístup. Je správné termín sjednotit, aby byl rovný přístup ke všem, kteří maturitu mají mít povinnou," řekl k tomu Plaga pro Aktuálně.cz

Maturovat z matematiky se přitom středoškolákům nechce. Počet těch, kteří si ji vyberou, pořád klesá. Zatímco loni si ji vybralo 23 procent, letos už to bylo jen 21 procent (17 040) z celkového počtu studentů přihlášených k maturitě. Matematika je navíc nejméně úspěšným maturitním předmětem, loni z ní podle údajů Cermatu propadlo 22,3 procenta studentů.

"Musíme lépe definovat zkušební obsah, aby se studenti s matematikou mohli lépe ztotožnit. Ten strašák studijní neúspěšnosti u maturit tady samozřejmě je, přesto si myslím, že matematika je důležitá, a pokud bude dobře nastavená, tak může studenty i bavit a mohou se k maturitě připravovat lépe," odpověděl Plaga na otázku, zda se nebojí, že povinná maturita z matematiky počet neúspěšných maturantů ještě zvýší.

Maturity v číslech

Letos začnou maturitní zkoušky 10. dubna písemnou prací z českého jazyka a literatury. K maturitě se letos přihlásilo 80 644 žáků. Největší zájem mají o angličtinu, ze které chce maturovat téměř 55 tisíc z nich. Naopak nejmenší zájem je o francouzštinu, kterou zvolilo pouze 83 studentů.

"Dívek se na jaře ke zkouškám plánuje dostavit 43 905, chlapců 36 739. Ve srovnání s jarním termínem 2018 je letos o 300 přihlášených více," říká ředitelka Cermat Michaela Kleňhová.

 

Právě se děje

Další zprávy