Mimořádná zpráva

Státní maturita se změní: Pití na zemi a žádný záchod

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
2. 11. 2010 20:30
Ministerstvo po generálce připravuje změny ve zkoušce dospělosti
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po generálce státních maturit vzniká na ministerstvu školství seznam třiceti kroků, které mají zkoušku dospělosti pro studenty i školy "zlidštit a zjednodušit".

Studenti by v květnu při první ostré zkoušce mohli mít u sebe lahev s pitím, pokud nebude stát na lavici. Totožnost se už zřejmě nebude muset prokazovat výhradně občanským průkazem a zkrátí se i složité zadávání jednotlivých zkoušek.

"Prvního prosince školy dostanou seznam administrativních změn. Legislativní proces je tady poměrně rychlý, Do dvou měsíců bychom to měli stihnout," řekl ministr školství Josef Dobeš.

Ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání je při plánování změn opatrný. "S pitím nemám problém, pokud nebude stát na lavici, protože pak by lahev mohla sloužit jako tahák. Ale odcházení na záchod během zkoušky určitě nepovolíme, to by pak vysoké školy výsledky nebraly vůbec vážně. Při přijímačkách se také zkušební místnost nesmí opouštět," řekl Aktuálně.cz Zelený.

Školy pozor, studenti se mohou odvolávat

I při zadávání testů se podle Zeleného školy jisté formálnosti nevyhnou. "Tam je potřeba, aby se školy chránily před odvoláváním studentů. Vysvětlujeme jim, že když přesně nepřečtou zadání, student se může odvolat, že nebyl dostatečně seznámen s pravidly jednotné maturitní zkoušky," vysvětluje Zelený odlišnosti státem garantované maturitní zkoušky.

Dobeš přesto trvá, aby zkouška byla "o něco jednodušší a lidštější pro studenty a ne tolik náročné pro učitele a ředitele".

"Když učitel popáté zadává test podle stejného scénáře, stejnými slovy, na tváři studenta to vyvolá úsměv. Měli bychom maturitu zlidštit," řekl Dobeš s tím, že ho potěšilo, jak odpovědně školy ke generálce přistoupily.

"Děkuji všem pedagogům a ředitelům, brali to vážně přes lehkou bizarnost některých úkolů," vzkázal ministr učitelům, kterých se na opravování testů podílelo 16 a půl tisíce.

Spolu s květnovou první ostrou státní maturitou čeká pilotní test i žáky pátých a devátých tříd základních škol. Podle Dobeše se totiž školství příliš rozvolnilo na všech úrovních a je třeba mu nasadit "obruče" v podobě státních maturit a srovnávacích zkoušek.

"Musíme nastavit požadavky i na základní školství, odkud se táhnou nedostatky. Jasná pravdila, co žáci musí z klíčových předmětů v klíčových momentech znát," uvedl náměstek ministra pro regionální školství Ladislav Němec.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Peking uvalil sankce na 28 Američanů včetně exšéfa diplomacie Mikea Pompea, a to kvůli vměšování se do vnitřních záležitostí Číny, uvedly tamní úřady

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na ISS se opět porouchal generátor kyslíku, posádce podle ruské kosmické agentury nehrozí nebezpečí

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle agentury TASS o tom informoval ruské pozemní středisko řízení letů (CUP) člen nynější posádky orbitálního komplexu Sergej Ryžikov.

Podle komunikace zaznamenané na stránce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ruský kosmonaut CUP sdělil, že informace o selhání "Elektronu" se objevila v 18:18 moskevského času (16:18 SEČ). Zařízení je nainstalované v modulu Zvezda ruské sekce stanice.

Ruská kosmická agentura Roskosmos už v minulosti při podobných událostech ujistila, že posádce dvacet let staré stanice nehrozí žádné nebezpečí. Roskosmos agentuře Interfax nyní sdělil, že po opravách zařízení na palubě a restartu počítačů by systém měl znovu fungovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy