Maturanti se opět zhoršili, u státní části propadla čtvrtina

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 8. 2015 14:16
V porovnání s loňským rokem se studenti zhoršili o 2,1 procenta. Největší problémy jim dělala němčina.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Praha - Úspěšnost maturantů se znovu zhoršila. V jarním termínu státní část zkoušky nezvládlo 24,3 procenta středoškoláků, kteří ji skládali poprvé. 

Mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Jan Pohanka sdělil, že to je v porovnání s loňským rokem zhoršení o 2,1 procenta. 

Nejhůře dopadla němčina, u které alespoň v některé části zkoušky propadlo 26,3 procenta maturantů. U matematiky, u níž maturanti píší jen didaktický test, to bylo 24 procent středoškoláků.

Maturanti se zhoršili ve všech předmětech kromě matematiky

S výjimkou matematiky byli letošní maturanti proti svým předchůdcům horší ve všech předmětech. Z češtiny propadlo 11,8 procenta prvomaturantů, zatímco před rokem to bylo 6,8 procenta.

V angličtině, která je nejčastěji vybíraným cizím jazykem, propadlo 9,8 procenta středoškoláků, což je meziroční zhoršení o tři desetiny procentního bodu.

Podle ředitele Cermatu Jiřího Zíky je to způsobené také odchodem studentů od matematiky právě k angličtině. "Podle našich zjištění se rekrutovali převážně z těch, kteří by dostali z matematiky čtyřku nebo pětku, takže se jednalo o slabší studenty. Proto zhoršili úspěšnost angličtiny," řekl.

V češtině i cizích jazycích se zkouška vedle didaktického testu, jejichž výsledky byly zveřejněny v květnu, skládá z písemné práce a ústní zkoušky. Výrazný rozdíl v úspěšnosti mezi angličtinou a němčinou podle Zíky způsobuje vyšší obtížnost němčiny jako cizího jazyka i struktura těch, kteří ji volí.

Němčina se učí obecně na školách se slabšími výsledky

"Vzorek této skupiny maturantů je velmi nehomogenní. Němčina se učí převážně na školách obecně se slabšími výsledky," řekl. Se státní maturitou mívají tradičně největší problémy žáci učňovských oborů s maturitou a nástaveb.

Neúspěšnost se zvýšila také u profilové části maturitní zkoušky, kterou si připravují jednotlivé střední školy a gymnázia samostatně. Z loňských 6,9 narostla na 7,5 procenta.

Zíka považuje meziroční srovnávání za problematické, pokud není doplněno například detailním rozborem maturantů.

Obecně se úspěšnost při maturitách s výjimkou gymnázií od zavedení státních maturit v roce 2011 snížila.

Jedním z důvodů může být skutečnost, že pokud si školy maturity připravovaly samostatně, přizpůsobovaly je svému vzdělávacímu plánu i žákům.

"To je i teď vidět z rozdílů mezi výsledky profilové zkoušky a společné části. Profilová zkouška, kterou tvoří školy, dopadá lépe," poznamenal Zíka.

Počet maturantů se stále zvyšuje

Druhým důvodem podle něj je, že se neustále zvyšuje podíl maturantů v populačním ročníku. "Takže jsou mezi nimi i lidé, kteří nemají takový studijní potenciál. Gaussova křivka se nemění," doplnil.

Většina z těch, kteří na jaře u prvního termínu neuspěli, nakonec maturitu složí. Podle dříve zveřejněných údajů Cermatu se od zavedení státních maturit v roce 2011 počet studentů, kteří nesplní požadavky ani po dvou opravných pokusech, pohybuje na úrovni přibližně osmi procent.

"Na další termín přicházejí mentálně lépe připraveni. Platí to zejména u matematiky," řekl Zíka.

Státní část maturit v řádném termínu na jaře skládalo 65 193 žáků z původně přihlášených 74 699 středoškoláků. Společně s absencemi u profilových zkoušek byla celková neúčast 12,8 procenta. 

Proti výsledkům se odvolaly dva tisíce studentů

Proti výsledkům maturit se ke krajským úřadům, pražskému magistrátu a ministerstvu školství odvolaly více než dvě tisícovky maturantů.

Žádosti se týkaly 2417 zkoušek nebo dílčích zkoušek, nejčastěji českého jazyka, z něhož musejí maturovat povinně všichni. Cermat doporučil těmto úřadům uznat 175 odvolání, z toho 151 k písemným pracím a 24 k didaktickým testům.

V pondělí bude zpřístupněn portál s aktualizovanými souhrnnými výsledky jarních zkušebních období maturitní zkoušky v letech 2013 až 2015.

Podzimní termín maturitních zkoušek je naplánován na 1. až 21. září. Je k němu přihlášeno 20 723 maturantů, 14 881 je přihlášeno k opravnému termínu zkoušky.

Vývoj neúspěšnosti ve zkouškách státní části maturit (řádný termín):

Předmět 2011 2012 2013 2014 2015
Český jazyk 9,70% 10,30% 6,40% 6,80% 11,80%
Matematika 15,00% 16,30% 20,50% 24,10% 24,0%
Angličtina 10,40% 7,30% 6,40% 9,50% 9,80%
Němčina 24,10% 19,40% 20,40% 21,70% 26,30%
Cizí jazyk celkem 12,60% 8,80% 7,90% 10,50% 10,80%

Pramen: Cermat

 

Právě se děje

před 2 minutami

Demokratičtí voliči v několika státech dostali výhrůžné e-maily, aby volili Trumpa

Demokratičtí voliči v nejméně čtyřech amerických státech včetně Floridy a Pensylvánie, které patrně budou rozhodující pro výsledek listopadových prezidentských voleb, obdrželi výhrůžné emaily. Jejich autoři se v nich lživě vydávají za krajně pravicovou skupinu Proud Boys a příjemcům vzkazují, že "po nich půjdou", pokud nedají svůj hlas republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Kdo je autorem e-mailů, zatím není zcela jasné. Není však vyloučeno, že za operací stojí státní aktér, píše agentura AP.

Strůjci operace patrně získali e-mailové adresy ze státních seznamů registrovaných voličů, které zahrnují stranickou příslušnost a v některých případech také e-mailové adresy. Ty byly následně využity k rozsáhlému cílenému spamovaní. Odesilatelé v e-mailech tvrdí, že vědí, kterému z kandidátů se příjemce chystá dát 3. listopadu svůj hlas. Předčasné hlasování přitom již začalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy