Statkářka exkluzivně: Ať mě vyvlastňují, já se nevzdám

Eliška Bártová Eliška Bártová
25. 5. 2010 8:20
Ludmila Havránková, kterou chce stát vyvlastnit, promluvila pro Aktuálně.cz
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda v pondělí přijala zlomové usnesení. Navzdory již sjednané dohodě o směně pozemků pro stavbu dálnice D11 hodlá vyvlastnit farmářku Ludmilu Havránkovou.

Ta přitom na podmínky státu přistoupila. Úředníci se však nedohodli s její sestrou, což posloužilo jako důvod k vyvlastnění všech potřebných pozemků farmářky Havránkové.

Naplnily se tak obavy, které farmářka již dříve vyjádřila - totiž, že vládě nejde o dohodu, ale že snaha úředníků směřuje k vyvlastnění.

V den, kdy se její slova naplnila a vláda se usnesla na zabrání jejích pozemků, poskytla redakci Aktuálně.cz exkluzivní rozhovor.

"Čekala jsem to, nejsem tím zaskočená," uvedla Ludmila Havránková. "Když mě chtějí vyvlastňovat, já jim přeji mnoho úspěchů. Ale já se budu bránit. Považuji se za slušného člověka. Nikoho jsem nikdy neokradla, jen jsem chtěla za své pozemky jiné, abychom mohli hospodařit."

Statkářka vyjádřila přesvědčení, že včerejší vládní rozhodnutí je důsledkem tlaku developerů, kteří vlastní pozemky kolem chystané dálnice a usilují o vybudování sjezdu.

V rozhovoru také avizovala, že vzhledem k vzniklé situaci převede příští týden část pozemku, které byla připravena převést v rámci dohody z 67 aktivistů na stát, zpět do jejich vlastnictví.

Z pozice síly a moci

A.cz: Jak se nyní cítíte? Dvakrát jste přistoupila na dohodu se státem, jednou ji již posvětila i vláda a přesto máte být nyní vyvlastněna…

Čekala jsem to, nejsem tím zaskočená. Nikdy jsem si nedělala iluze. Celých těch 20 let jednali z pozice síly a moci, dokazovali mi, že se mnou dokáží zamést. Ale já se nehroutím, musím hledat cestu dál. Když mě chtějí vyvlastňovat, já jim přeji mnoho úspěchů. Ale já to rozhodně nevzdám a budu se bránit.

A.cz: V rozhovoru, který jsme spolu vedly na počátku roku, kdy se začalo jednat o nových podmínkách směny vašich pozemků, jste říkala, že se navzdory tomu obáváte, že vás chtějí vyvlastnit. Jak tedy vnímáte čerstvé rozhodnutí vlády?

Potvrdilo se, co jsem tehdy říkala - o nic jiného od začátku neusilovali. Hledali jen důvod, jak mě vyvlastnit z mé viny a vše si pro to připravovali. Chtěli vytvořit dojem, že se snaží o dohodu, ale přitom už měli připravenou variantu B a paralelně podnikali kroky k vyvlastnění. Proto jsem toto rozhodnutí čekala.

Na statku hospodaří farmářčina rodina od 16 století, zabrali ho komunisté, teď úřednická vláda
Na statku hospodaří farmářčina rodina od 16 století, zabrali ho komunisté, teď úřednická vláda | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Z čeho jste usuzovala, že to takto dopadne?

Hned při prvním jednání v prosinci mi z jejich arogantního jednání a vystupování došlo, že mě budou chtít vyvlastnit z mé viny, že se se mnou nedá jednat. Neměli ani znalecké posudky, projekty, a mě terorizovali... Jednou chtěli, abych doložila, jak jsem získala majetek, vlastnické listy, jak jsem se zadlužila, všechny smlouvy… Ale oni neměli nic.

Smlouvy měly být podepsány 8. dubna, já jsem do té doby vše splnila, ale oni se ani neobtěžovali oslovit moji sestru a jednat s ní. Přitom velmi dobře věděli, že je spoluvlastnicí jednoho pozemku, který chtějí.

A.cz: Jak vnímáte, že důvod vašeho vyvlastnění staví na tom, že se nedohodli s vaší sestrou?

Je to sprosté, že to hází na moji sestru. To není její vina, že s ní nejednali, ale jejich. Ať si tedy nejdříve zametou před svým prahem a neočerňují mě a Jaroslavu, moji sestru. Vycházíme spolu velmi dobře, a nikdy se nepostavíme proti sobě.

A.cz: Považujete nynější rozhodnutí vlády za křivdu?

Necítím nic.

Měla jsem tehdy možnost volit mezi dvěma cestami: prodat jim své pozemky, vzít si kupu peněz a nic nedělat. Ale tuto cestu jsme si nevybrala. Vybrala jsem si jinou, po ní jdu a po ní půjdu dál. Považuji se za slušného člověka. Nikoho jsem nikdy neokradla, jen jsem chtěla za své pozemky jiné, abychom mohli hospodařit. Když ale pozemky stát rozkradl nebo prodal za úplatky developerům, tak to není moje ostuda, ale jejich. Doufám, že u soudu se ukáže, jak ta jednání probíhala, a co za tím bylo.

Dálnice či developeři

A.cz: Vy jste přistoupila na podmínky, které si vláda ke směně dala. Je to tak?

Ano. Parafovala jsem smlouvy.

A.cz: Jak si tedy vysvětlujete, že navzdory tomu se ministři rozhodli vás vyvlastnit?

Nejde jim vůbec o dostavění dálnice, ale o zájmy developerů, kteří vlastní pozemky kolem těch mých - Unimex a další dvě firmy. Jde o to, komu udělají sjezd a tím jim zhodnotí pozemky. Myslím, že se na mé vyvlastnění tlačilo proto, aby se to stihlo do voleb a politici či úředníci ještě dostali úplatky.

A.cz: Kdo na tom vydělá, že vás vyvlastní?

Když mě vyvlastní, tak budou moci přes mé pozemky postavit sjezd pro Unimex, který tam plánuje vybudovat nákupní centrum. Jim na tom pozemku bez sjezdu leží teď ladem velké peníze.

A.cz: Máte plán, co nyní za této situace budete dělat?

Budu se bránit za pomoci svého advokáta. Myslím, že se bude bránit i má sestra prostřednictvím svého syna advokáta. Myslím, že nemohou nikde uspět, protože se neobtěžovali moji sestru oslovit a jednat s ní.

Ve středu zruším všech zhruba 70 předběžně sjednaných smluv o převodu pozemků z aktivistů na mě. To byla jedna z podmínek úředníků, kterou jsem splnila. Za této situace to ale okamžitě ruším, a děkuji Bohu, že to bylo takto ošetřené a mohu je předat aktivistům zpět. 

 

Právě se děje

před 24 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy