Statisíce vakcín se vyhodí, viru chřipky se lidé nebojí

Radek Nohl Radek Nohl
23. 1. 2011 15:27
Ministerstvu zůstává 520 tisíc vakcín proti prasečí chřipce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Před rokem si prasečí chřipka vyžádala přes sto obětí, letos nezemřel nikdo.

Vakcíny proti viru AH1N1, kterých Česko vloni nakoupilo milion, stály 150 milionů korun. V této chvíli jich má ministerstvo zdravotnictví k dispozici ještě více než polovinu. Téměř nikdo o ně však nestojí.

"V průběhu roku byly využity řádově desítky vakcín," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Přitom jedna dávka stála asi 175 korun. Ministerstvo tak má stále k dispozici vakcíny za více než 90 milionů korun.

Česko je krok před epidemií

Přitom v těchto dnech výrazně přibývá pacientů, kteří chřipkou onemocněli. A u většiny se potvrdil právě virus AH1N1. "S ohledem na vývoj situace lze usuzovat, že Česká republika je těsně před nástupem epidemické vlny," píše se na stránkách ministerstva zdravotnictví.

Sršeň uvedl, že podle jejich informací v letošní chřipkové sezóně žádný nemocný pandemickým virem AH1N1 nezemřel. "Nicméně u sedmi případů evidujeme velmi závažný a komplikovaný průběh," dodal.

Očkovací látky se podle Sršně musí využít do podzimu příštího roku. Poté budou zlikvidovány.

"Mohli bychom z toho vinit hlavního hygienika," uvedl místopředseda sněmovního zdravotního výboru Jaroslav Krákora (ČSSD). "Problémem ale je, že děti ani dospělí o vakcíny vůbec nestojí," dodal.

Chtěli jsme koupit dokonce 20 milionů vakcín

Ministerstvo zdravotnictví již uznalo, že záměr povinného očkování selhal. A to i u lékařů.

Celkem vyšla prasečí chřipka státní rozpočet na více než 356 milionů korun. Jediné, co se určitě nevyhodí, jsou statisíce jehel a stříkaček.

Ministerstvo zdravotnictví pod vedením ministrů Tomáše Julínka, Dany Juráskové a jejich společného náměstka Marka Šnajdra dokonce před časem uvažovalo o tom, že nakupí až dvacet milionů vakcín. Nakonec zůstali "jen" u milionu dávek.

Například prezident Václav Klaus v té době nemoc označil za "chatrnou a bezvýznamnou". Po jeho kritice zamýšlených nákupů Bezpečnostní rada státu snížila počet povině očkovaných v řadách vojáků z šestnácti tisíc na osm.

 

Právě se děje

Další zprávy