Stát zreguluje podnikání na rodičovské dovolené

ven
25. 8. 2008 15:58
Hlídat cizí děti už nepůjde bez omezení
Pracovat na rodičovské dovolené. Ano, ale...
Pracovat na rodičovské dovolené. Ano, ale... | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Petrem Nečasem z ODS hodlá omezovat podnikání žen, které jsou na mateřské dovolené a rozhodly se pracovat.

Regulace se týká těch matek, které využily příležitosti, jež přinesl baby boom a nedostatek školek a jeslí. Vyřídily si živnostenský list a nabízejí za úplatu hlídání dětí, na něž ve státem dotovaných zařízeních nezbylo místo.

Ministerstvo navhruje takové podnikání regulovat třemi způsoby. Zatím nejkonkrétněji stanovuje podmínky pro přivýdělek žen na mateřské. Určuje jim, jak široké služby smějí nabízet (kolik dětí smějí přijmout) a kolik za to mohou inkasovat.

"V novele jsou jasně dané podmínky, za nichž může rodič dítěte mladšího sedmi let, který o toto dítě osobně a celodenně pečuje, zároveň pečovat o další tři děti jiných rodičů," říká mluvčí Nečasova ministerstva Petr Sulek. Ten ale dodal, že jde zatím o návrh a konečná podoba může být jiná.

Čtěte více: Ženy zjistily, jak mít děti i práci. Zakládají školky

Pro souseda a dostupně

Reforma rodinné politiky

1. etapa reformy rodinné politiky (změny platné od 1. ledna 2008)
- třírychlostní rodičovská dovolená - při roční rodičovské dovolené měsíčně pobírají 11400 korun, při tříleté 7600 a při čtyřleté 3800 korun.

2. etapa reformy rodinné politiky (balíček změn půjde do vlády na podzim, platit budou ažv průběhu roku 2009)
- širší používání flexibilních pracovních úvazků (pro rodiče na rodičovské dovolené)
- zavedení takzvaného evidovaného poskytovatele vzájemné rodičovské výpomoci
- motivace zaměstnavatelů k placení příspěvků na zřizování dětských koutků (v jednání jsou i poukázky podobné stravenkám) nebo na zajištění opatrování
- zavedení týdenní otcovské dovolené

V praxi by tazkvaná vzájemná rodičovská výpomoc vypadala například tak, že rodiče uzavřou smlouvu se svým sousedem nebo sousedkou, kteří budou za úplatu hlídat jejich děti. Ve smlouvě se dohodnou na podmínkách a ceně, která by neměla přesáhnout 5000 korun na jedno dítě.

Z tohoto příjmu by podle Nečase platili jen jednoduchou srážkovou daň asi ve výši 15 procent.

Všechny zásahy by měly podle plánů ministerstva především rozšířit nabídku předškolních zařízení. Regulaci cen pak resort obahuje snahou zvýšit dostupnost těchto služeb pro více rodin.

Nečas hlídá šedou zónu

Ministerstvo uvedlo, že si uvědomuje nedostatek předškolních zařízení, které mnozí rodiče řeší školkami soukromými nebo děti dávají pouze "na hlídání" do neregistrovaných zařízení. Právě proto prý nechce, aby tato činnost fungovala v rámci "šedé ekonomiky jako nezákonné podnikání".

Změny čekají i podmínky pro poskytování péče o děti na základě živnostenského oprávnění a v takzvaných firemních nekomerčních školkách. Tedy zbylé dva druhy podnikání v předškolní péči o děti.

"Jde především o to ujasnit pravidla a stanovit snadno splnitelné požadavky například na hygienu nebo na kvalifikaci osob, které o děti pečují," uvádí Sulek. I v těchto bodech se ale v návrhu objevuje formulace o "cenovém zpřístupnění" těchto služeb. Tedy nastavení limitu ceny za hlídání.

Chystaný návrh v rámci balíčku rodinné politiky by do 14 dnů měl odejít z ministerstva do připomínkového řízení na resorty školství nebo financí.

 

Právě se děje

Další zprávy