Stát změní tok peněz pro sport. Látá díry za Sazku

Sabina Slonková
25. 11. 2010 6:15
Politici chtějí po akcionářích loterijní firmy, aby miliony nekončily jen ve vysočanské hale
Místo k sportovcům míří stamiliony Sazky na splátku dluhů za vysočanskou arénu
Místo k sportovcům míří stamiliony Sazky na splátku dluhů za vysočanskou arénu | Foto: Bestsport

Praha - Ministři financí a školství Miroslav Kalousek a Josef Dobeš připravili plán revoluční změny, jak rozdělovat státní dotace do sportu.

Utkat se přitom budou muset i se zásadním problémem financování sportu , kterým je výpadek peněz od loterijní společnosti Sazka.

Peníze, které dříve chodily na účty sportovních svazů, totiž v posledních letech končí ve splátkách. Jimi loterijní společnost Sazka umořuje obří úvěry, za něž postavila mulifunkční halu v pražských Vysočanech. Zejména menší sporty kvůli tomu bojují o přežití.

Již tento týden proto ministr školství podle informací Aktuálně.cz svolal první jednání s akcionáři Sazky. Chce s nimi jednat o řešení, díky němuž český loterijní gigant začne znovu plnit roli uloženou zákonem: přispívat svými obřími zisky na český sport.

Jednat začnou, ale moc nevěří

Deník Aktuálně.cz už informoval, že Kalousek s Dobešem chystají změny, s nimiž je spojeno i osekání platů sportovních "bafuňářů".

Ministr Kalousek (vzadu) je starý sporťák.
Ministr Kalousek (vzadu) je starý sporťák. | Foto: Ludvík Hradilek

V případě Sazky však - přes ostrá slova - zjevně radikální řez v dohledné době nepřijde. "Jako starého sporťáka mě to může štvát, ale jako představitel státní správy s tím nemohu nic dělat," prohlásil ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

O Sazce jakožto o soukromé společnosti rozhodují výhradně akcionáři. Těmi jsou sportovní svazy a sdružení, největší podíl vlastní Český svaz tělesné výchovy.

Topolánkův útok a pád

Se zadrhnutými penězi od Sazky se už jednou pokusili něco udělat někdejší premiér Mirek Topolánek a "jeho" ministr školství Ondřej Liška.

Aktuálně.cz přesně před rokem zjistilo, že Topolánkova administrativa dokonce chystala atak proti managementu firmy a zvažovala, že Sazka přijde o licenci. Než však ministerský předseda stačil cokoli reálně podniknout, jeho vláda padla.

Je to záplatování, ví ministr Dobeš.
Je to záplatování, ví ministr Dobeš. | Foto: Ludvík Hradilek

I Kalousek s Dobešem dnes shodně tvrdí, že současný stav, kdy sportovci kvůli splátkám za vysočanskou arénu dostávají zlomek svých peněz, je neudržitelný. Poslední roky posílá ministerstvo financí nad rámec dvou miliardových účelových dotací ze školství alespoň dalších zhruba 300 milionů korun.´

"To je ale záplatování, aby sport vůbec přežil. Nejde to takhle dál," říká ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných.

Jen pro příklad: loni Sazka odvedla na veřejně prospěšné účely přes jednu miliardu. Více než dvě třetiny skončily v multifunkční hale.

Jednou budem dál?

Změnu má přinést až nový loterijní zákon, která počítá s dvacetiprocentním zdaněním hazardu, a návazný transfer části peněz do sportu. Doposud jsou loterijní společnosti, včetně Sazky, od daní osvobozeny.

Hrála tu NHL, cena je vysoká.
Hrála tu NHL, cena je vysoká. | Foto: Česká sportovní

Ačkoli zdanění hazardu má Nečasova vláda přímo v programovém prohlášení, zákon bude platit nejdříve v roce 2013.

Do té doby hodlá ministr Dobeš tlačit na akcionáře Sazky - což jsou sportovní svazy v čele s největším vlastníkem ČSTV - aby peníze z loterijní firmy sami "vymámily".

"Nechci být hrobařem sportu. Je potřeba o tom otevřeně mluvit. Sazka, ať bude v jakýchkoli rukou, musí plnit své poslání: podporovat sport. Budeme v tomto smyslu tlačit na akcionáře," dodal ministr školství.

Jednání s akcionáři

Jak přesně hodlá Dobeš na vlastníky Sazky tlačit, ale zatím neřekl. Jednání s akcionáři je naplánováno právě na tento týden.

Sami vlastníci přitom ve skutečnosti nemají na management firmy v tomto směru žádné reálné páky: ruce jim svazují právě obří splátky za multifunkční halu.

Pokud by je Sazka nesplácela a peníze dala přímo do sportu, ve finále by dopady nesplacených úvěrů musely řešit opět sportovní svazy.

Akcionáři Sazky navíc v minulosti managementu vedenému Alešem Hušákem odsouhlasili, že peníze z kolonky veřejně prospěšné účely mohou být ve finále použity na splátku vysočanské areny. A nic na tom podle zjištění Aktuálně.cz měnit nehodlají.

"Sám jsem zvědavý, co nám ministr Dobeš sdělí, jak si představuje ten tlak," podotkl šéf ČSTV Pavel Kořan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy