Stát zaplatí za posílání Romů do zvláštních škol

elb, sim
13. 11. 2007 17:30
Osmnáct dětí dostane od státu po 4 tisících eur
Červeňákovi. Jedna z rodin, která u soudu uspěla
Červeňákovi. Jedna z rodin, která u soudu uspěla | Foto: Ludvík Hradilek

Štrasburk/Praha - Česká republika má po úterku definitivně potvrzeno, že diskriminuje Romy.

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku shledal, že posílat romské děti šmahem do zvláštních škol je jasným porušením úmluvy o lidských právech, konkrétně zákazu diskriminace a práva na vzdělání.

Dal tak za pravdu rodinám osmnácti dětí z Ostravska, které se proti zařazení do zvláštních škol začaly soudně bránit už před sedmi lety. Rodiče si stěžovali, že jejich děti musely nastoupit do zvláštních škol, a neměly tak stejné šance na další vzdělání jako ostatní děti.

Dále čtěte:
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Dále čtěte:

DISKRIMINACE ROMŮ

Loni jim nižší instance štrasburského soudu nevyhověla. Nyní - poměrem hlasů 13:4 - jim soudci dali za pravdu. Stát má každému poškozenému vyplatit za morální újmu v přepočtu 110 tisíc korun.

"Jsme šťastni, trvalo to dlouho, už jsme ztráceli naději," řekla dnes Aktuálně.cz Darina Balážová, jejíž dcera byla přeřazena do zvláštní školy v polovině první třídy. Dnes je Kristýně 18 let. "Peníze dostane ona. Já se chci ještě snažit, aby se takhle situace zlepšila také pro ostatní děti."

Bez naděje

Romové, kterým je nyní mezi patnácti a dvaceti jedna roky, byli do zvláštních škol umístěni v letech 1996 až 1999. Mezi nimi i Nikola Červeňáková. "Bylo to naše první dítě a nikdo nám neřekl, co nás zařazením do zvláštní školy čeká," vysvětlila její matka Berta, proč k tomu dala souhlas.

Příslušné testy však nebyly věrohodné a rodiče dětí nebyli dostatečně informováni o důsledcích svého souhlasu s tímto krokem. Školský úřad v Ostravě stížnost odmítl a Romové neuspěli ani u ústavního soudu, kam se obrátli se stížností na faktickou diskriminaci.

Absolventi takovéto školy nemají nadějné vyhlídky. Většina ve vzdělávaní nepokračuje a končí na učilištích. Vyučení pak tvoří největší podíl nezaměstnaných. Za rok 2004 pouhá stovka z bezmála pěti tisíc dětí přešla na střední školu. Téměř osm set jich skončilo rovnou na úřadu práce.

V Evropě zvláštní školy neexistují a žáci ze sociálně slabých rodin, či děti s postižením se s pomocí asistentů vzdělávají společně s ostatními na běžných školách. V Česku je bezmála 500 zvláštních škol a ročně je do nich s posudkem mentální retardace vyřazeno každé dvacáté dítě. V Rakousku je takto označeno každé šedesáté dítě, ve Švédsku dokonce jen každé dvoutisící.

Už to víme dávno

Ze sedmnácti členné poroty Evropského soudu byli proti odsouzení České republiky pouze čtyři členové: Čech, Slovák, Maďar a Španěl.

"Konečně by se mělo ministerstvo po tomto rozsudku probudit," říká Kumar Vishwanathan, který pomáhal některým dětem z žalujících rodin vrátit se zpět do běžných škol. "Problém romských dětí je jen lakmusový papírek, který ukazuje, že systém školství má problém s integrací jakékoliv jinakosti."

O tom, že něco není v pořádku svědčily už dříve zprávy České školní inspekce. Podle jejich závěrů totiž ve zvláštních školách končí děti nikoliv kvůli mentální retardaci, ale proto, že vyrůstají v sociokulturně znevýhodněném prostředí s nedostatečnou znalostí českého jazyka.

Ministerstvo školství sice změnilo název škol ze zvláštní na základní se speciálním programem, po rozsudku Evropského soudu však bude muset přehodnotit celý systém zařazování dětí do těchto škol.

Pro ministerstvo může být motivací i fakt, že tento rozsudek je precedentem, kterého nyní mohou využít všechny rodiny, kterým byly děti do zvláštních škol zařazeny.

Čtěte dál články k tématu:

Svítání na severu?

Rodiče by děti neměli deptat výčitkami ani hrozbami. Konec konců známka je subjektivním hodnocením učitele a není pouze vizitkou dítěte, ale také rodiče, připomínají odborníci na dětskou duši.
Rodiče by děti neměli deptat výčitkami ani hrozbami. Konec konců známka je subjektivním hodnocením učitele a není pouze vizitkou dítěte, ale také rodiče, připomínají odborníci na dětskou duši. | Foto: Ludvík Hradilek

Odry - Skupina dětí z Oder už si pomalu balí kufry. Zanedlouho vyrazí do Itálie na paralympijské hry. "Chci, aby viděly, že i s hendikepem se dá hodně dokázat," říká jejich učitel. "Některé romské slečny už půl roku chodí na hodiny italštiny, aby se tam domluvily." Uvnitř: GALERIE

 

Byla sama mezi bílými

Fotit jen když nebude vidět piha na nose.
Fotit jen když nebude vidět piha na nose. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Ve třídě byla Nikola jediná Romka. "Když začala chodit do školy, vracela se domů s brekem," vzpomíná její matka. V pololetí dostalo děvče na vysvědčení čtyřku a učitelka je poslala do poradny. Tam Nikole doporučili zvláštní školu. Uvnitř: GALERIE

 

Ohlédnutí do Štrasburku? Zatím neúspěch

Kumar Vishwanathan, sociální vizionář ve své kanceláři v Ostravě.
Kumar Vishwanathan, sociální vizionář ve své kanceláři v Ostravě. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - "Dostat je ze zvláštních škol stálo obrovské úsilí. Bez pomoci by to romské rodiny samotné nikdy nedokázaly. Ti lidé totiž ani netušili, že jejich děti mají jinou možnost," tvrdí Kumar Vishwanathan.

 

Právě se děje

Další zprávy