Stát zaplatí firmám za školky, chce ale rozhodovat

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
21. 2. 2011 12:29
Firemní školy by mohly přijímat i dvouleté děti
Foto: Jan Langer

Praha - Ministerstvo školství přichází s plánem, jak pomoci školkám, jejichž provoz dnes platí firmy ze svých zisků a z příspěvků od zaměstnanců.

Firemních školek je nyní v Česku zatím jen okolo deseti a ministerstvo chce jejich rozvoj podpořit tím, že podniky je budou moci  zaregistrovat do oficiální sítě škol.

To znamená, že budou dodržovat přísná pravidla na hygienu a vzdělání vychovatelů a na oplátku jim stát zaplatí šedesát procent nákladů na provoz.

Ministr školství Josef Dobeš plánuje z úspor v resortu ročně firemním školkám přispívat až 200 milionů korun.

Daňové úlevy nebudou

Praxe běžná v západní Evropě, totiž že si firmy odečítají většinou celé náklady na firemní školku z daní, v Česku zatím neprošla. Politici jsou sice napříč stranami pro, zástupci ministerstev se ale v meziresortní komisi na daňových úlevách nebyli schopni domluvit.

"Firemní školky zařadíme do sítě škol a budeme hradit šedesát procent nákladů na jejich provoz. Školky ale budou pod kontrolou České školní inspekce," vysvětluje nový systém ministr školství Josef Dobeš.

Podmínkou bude pedagogické vzdělání vychovatelek, které budou děti vést podle rámového vzdělávacího programu,  i dodržování předpisů o hygieně. V současnosti jsou firemní školky v právním vakuu, zákon pojem "firemní školka" vůbec nezná.

Možná už do září

Když na Dobešův plán vláda kývne, mohly by peníze firmám přijít už letos v září. "Nejzazší termín je leden 2012," říká ministr Dobeš.

Dobeš má za to, že firemní školky mají lepší předpoklady postarat se i o dvouleté děti, které klasické školky většinou odmítají.

Firemní školky se sice starají i o mladší děti, ale právě v této péči jim nový návrh ministerstva školství příliš nepomůže.

"Je to vstřícný krok v oblasti školek, to jistě. Většina firem ale potřebuje něco mezi školkou a jeslemi. Takto budou muset mít dva oddělené provozy školku a jesle a u jeslí zůstane situace stejná, ty nespadají pod resort školství," vysvětluje zakladatelka občanského sdružení Firemní školky Kateřina Francová.

Rodičům, kteří se chtějí vrátit do zaměstnání třeba v roce života jejich dítěte, tak návrh velkou změnu nepřinese.

Ministerstvo si také vyhrazuje právo síť firemních školek časem "optimalizovat", tedy některým peníze přestat posílat. "Tím bychom získali nástroj, jak reagovat na demografický vývoj," dodává Dobeš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy