Stát zaplatí 500 tisíc korun za Sobotku a Tlustého

Tomáš Fránek
21. 9. 2011 16:47
Politická strana se poprvé domohla odškodnění, že ji stát v předvolebním boji poškodil
Jan Kasl předseda SNK-Evropští demokraté
Jan Kasl předseda SNK-Evropští demokraté | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Stát s definitivní platností zaplatí za chyby exministrů financí Bohuslava Sobotky a Vlastimila Tlustého, kteří dlouhou dobu odmítali vyplatit 15 milionů korun za úspěch ve volbách do pražského zastupitelstva Evropským demokratům.

Nejvyšší soud totiž podle informací deníku Aktuálně.cz zamítl dovolání ministerstva financí, které nechtělo platit straně Spojení demokraté — Sdružení nezávislých (nástupnická organizace Evropských demokratů) odškodnění za to, jak ji exministři svými verdikty poškodili.

Jde o první případ v Česku, kdy se politická strana domohla odškodnění za to, jak ji stát v předvolebním boji poškodil.

Jde ale o vítězství spíše symbolické. Strana, která už nevyvíjí aktivní činnost, má dostat půl milionu korun. A ve sporu strana uspěla až po pěti letech soudních tahanic.

 "Spojení demokraté - Sdružení nezávislých navrhují ministerstvu financí, aby náhradu škody nad rámec původních 15 milionů korun předepsal podle zákonných pravidel k úhradě bývalému ministrovi Bohuslavu Sobotkovi, neboť ten podle několika rozsudků přímo způsobil vydání nezákonných rozhodnutí," uvedl předseda Spojených demokratů - Sdružení nezávislých Jakub Zvoníček.

Nedáme, nemáte nárok

Ministerstvo financí pod vedením sociálnědemokratického ministra Sobotky a následně i za Vlastimila Tlustého straně Evropští demokraté nevyplácelo příspěvky za 15 mandátů v pražském zastupitelstvu v rozpětí let 2002 až 2007. V celkové výši šlo o 15 milionů korun.

Bývalí šéfové ministerstva peníze odmítali vyplatit i přes verdikty Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu a stanovisko veřejného ochránce práv Otakara Motejla. Soudci i ombudsman vyzvali několikrát ministerstvo, aby příspěvek straně vyplatilo. Až v roce 2007, kdy byl v Topolánkově vládě ministrem Miroslav Kalousek, ministerstvo financí uznalo, že stranu poškodilo.

Ústní uznání ale označilo za dostatečné odškodnění a peníze také odmítlo vyplatit.

Městský soud v Praze rozhodl, že ministerstvo peníze zaplatit musí - částku vyčíslilo na asi půl milionu korun. Soudci totiž uznali, že ministerstvo postupovalo naprosto skandálně, jednoduchý spor nedokázalo spravedlivě rozhodnout přes tři roky. Šéfové ministerstva navíc nerespektovali soudní verdikty, podle kterých měli peníze vyplatit.

Soudci proto navýšili částku, na kterou měli Evropští demokraté nárok podle stanovisek Evropského soudu pro lidská práva o desítky procent. „Postup orgánu veřejné moci v řízení byl svévolný a věc měla pro politickou stranu z hlediska fungování na demokratické politické scéně zásadní význam," rozhodli soudci.

Byli poškozeni

Ministerstvo se ale obrátilo s dovoláním na Nejvyšší soud. Podle zástupců ministerstva nic platit nemá, ministerstvo udělalo vše podle zákona a Městský soud v Praze ho poškodil.

Senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Františkem Ištvánkem ale rozhodl ve prospěch politické strany.  Podle soudců je správné posouzení celého sporu - Evropští demokraté trpěli tím, že ministerstvo financí vyřešení sporu neustále protahovalo, a byli tak poškozováni v politické soutěži.

„Nejvyšší soud dodává, že z pohledu dosavadních skutkových zjištění se rozsudek odvolacího soudu jeví jako velmi pečlivě a logicky odůvodněný," uvedli soudci. A postup ministerstva Evropské demokraty jednoznačně poškodil v boji o voliče, proto musí odškodnění dostat.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy