Stát zaplatí 500 tisíc korun za Sobotku a Tlustého

Tomáš Fránek
21. 9. 2011 16:47
Politická strana se poprvé domohla odškodnění, že ji stát v předvolebním boji poškodil
Jan Kasl předseda SNK-Evropští demokraté
Jan Kasl předseda SNK-Evropští demokraté | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Stát s definitivní platností zaplatí za chyby exministrů financí Bohuslava Sobotky a Vlastimila Tlustého, kteří dlouhou dobu odmítali vyplatit 15 milionů korun za úspěch ve volbách do pražského zastupitelstva Evropským demokratům.

Nejvyšší soud totiž podle informací deníku Aktuálně.cz zamítl dovolání ministerstva financí, které nechtělo platit straně Spojení demokraté — Sdružení nezávislých (nástupnická organizace Evropských demokratů) odškodnění za to, jak ji exministři svými verdikty poškodili.

Jde o první případ v Česku, kdy se politická strana domohla odškodnění za to, jak ji stát v předvolebním boji poškodil.

Jde ale o vítězství spíše symbolické. Strana, která už nevyvíjí aktivní činnost, má dostat půl milionu korun. A ve sporu strana uspěla až po pěti letech soudních tahanic.

 "Spojení demokraté - Sdružení nezávislých navrhují ministerstvu financí, aby náhradu škody nad rámec původních 15 milionů korun předepsal podle zákonných pravidel k úhradě bývalému ministrovi Bohuslavu Sobotkovi, neboť ten podle několika rozsudků přímo způsobil vydání nezákonných rozhodnutí," uvedl předseda Spojených demokratů - Sdružení nezávislých Jakub Zvoníček.

Nedáme, nemáte nárok

Ministerstvo financí pod vedením sociálnědemokratického ministra Sobotky a následně i za Vlastimila Tlustého straně Evropští demokraté nevyplácelo příspěvky za 15 mandátů v pražském zastupitelstvu v rozpětí let 2002 až 2007. V celkové výši šlo o 15 milionů korun.

Bývalí šéfové ministerstva peníze odmítali vyplatit i přes verdikty Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu a stanovisko veřejného ochránce práv Otakara Motejla. Soudci i ombudsman vyzvali několikrát ministerstvo, aby příspěvek straně vyplatilo. Až v roce 2007, kdy byl v Topolánkově vládě ministrem Miroslav Kalousek, ministerstvo financí uznalo, že stranu poškodilo.

Ústní uznání ale označilo za dostatečné odškodnění a peníze také odmítlo vyplatit.

Městský soud v Praze rozhodl, že ministerstvo peníze zaplatit musí - částku vyčíslilo na asi půl milionu korun. Soudci totiž uznali, že ministerstvo postupovalo naprosto skandálně, jednoduchý spor nedokázalo spravedlivě rozhodnout přes tři roky. Šéfové ministerstva navíc nerespektovali soudní verdikty, podle kterých měli peníze vyplatit.

Soudci proto navýšili částku, na kterou měli Evropští demokraté nárok podle stanovisek Evropského soudu pro lidská práva o desítky procent. „Postup orgánu veřejné moci v řízení byl svévolný a věc měla pro politickou stranu z hlediska fungování na demokratické politické scéně zásadní význam," rozhodli soudci.

Byli poškozeni

Ministerstvo se ale obrátilo s dovoláním na Nejvyšší soud. Podle zástupců ministerstva nic platit nemá, ministerstvo udělalo vše podle zákona a Městský soud v Praze ho poškodil.

Senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Františkem Ištvánkem ale rozhodl ve prospěch politické strany.  Podle soudců je správné posouzení celého sporu - Evropští demokraté trpěli tím, že ministerstvo financí vyřešení sporu neustále protahovalo, a byli tak poškozováni v politické soutěži.

„Nejvyšší soud dodává, že z pohledu dosavadních skutkových zjištění se rozsudek odvolacího soudu jeví jako velmi pečlivě a logicky odůvodněný," uvedli soudci. A postup ministerstva Evropské demokraty jednoznačně poškodil v boji o voliče, proto musí odškodnění dostat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy