Stát žádá o čísla tajných kont Čechů v Lichtenštejnsku

Sabina Slonková
20. 3. 2008 0:01
Kdo ukrýval miliony v zahraniční bance?

Praha - Státní úřady v tichosti kontaktovaly své zahraniční kolegy a vyžádaly si údaje o českých firmách a podnikatelích, kteří mají být zapleteni do aféry s daňovými úniky v Lichtenštejnsku.

Jde o tajné účty u lichtenštejnského finančního ústavu LGT Bank, které stovky bohatých lidí z Evropy i Ameriky využívaly k zakrytí svých skutečných zisků a šidily tak své země na daních.

Tajné služby: Konta byla i Čechů

Podle zjištění Aktuálně.cz už mají české bezpečnostní složky od svých zahraničních kolegů informace, že konta sloužila i Čechům. Neoficiální zprávy byly dokonce doplněny i o konkrétní jména, dokud ale seznam majitelů kont nebude v Česku oficiálně, nelze je nijak ověřit.

Údaje o lichtenštejnských bankovních kontech získala německá zpravodajská služba díky indiskreci jednoho z pracovníků banky. Němci už údaje poskytli několika zemím, které následně samy zahájily vyšetřování "svých" firem a podnikatelů.

Čtěte více: Co odstartovalo skandál s konty?

O seznam údajných českých provinilců oficiálně projevila zájem protikorupční služba, která také kvůli tomu sepsala oficiální žádost.

"Služba ale byla ujištěna, že už ji podávat nemusí, protože už je o data oficiálně zažádáno. Případ se ovšem řeší i neformální cestou na základě osobních kontaktů. Ten oficiálně potvrzený seznam sem prostě dřív nebo později docestuje," sdělil Aktuálně.cz státní úředník detailně obeznámený s případem.

Šéf protikorupční služby Jiří Novák odmítl jakékoli detaily o tomto případu prozrazovat: "Mohu zopakovat jen to, že služba má o tyto údaje zájem. To je vše."

Kalousek: Mám s tím etický problém

Policie i tajné služby začaly v případu vyvíjet aktivitu bez ohledu na stanovisko ministra financí Miroslava Kalouska, který veřejně oznámil, že má se žádostí o disketu etický problém kvůli jejímu původu. Německá zpravodajská služba ji od pracovníka banky koupila.

Němečtí policisté u vily šéfa Deutsche Post Zumwinkela. Právě jeho zatčení celou akci spustilo.
Němečtí policisté u vily šéfa Deutsche Post Zumwinkela. Právě jeho zatčení celou akci spustilo. | Foto: Reuters

"Rozumné a slušné je proto počkat, až nám Němci údaje sami nabídnou," citovaly Kalouska před týdnem HN.

Němci nicméně bankovní data už dávno všem zemím, jejichž občanů by se mohla týkat, nabídli. Ty, které je dostaly, vyšetřují kromě daňových úniků i možnou korupci. Právě Lichtenštejnsko patří mezi země, v jejichž bankách končí velká část peněz pocházejících z korupce.

Čtěte více: Aféru vyšetřují i Američané

Mimo jiné i proto, že tamní banky nepřekypují ochotou spolupracovat s policií. Lichtenštejnsko je jednou ze tří zemí na seznamu OECD, který nespolupracuje v ekonomických otázkách a nadále si udržuje status daňového ráje.

České ministerstvo financí, které má v případě podezření z daňových úniků povinnost konat, navenek kolem případu i nadále mlží. Na otázku, zda již požádali Němce o spolupráci, mluvčí ministerstva Ondřej Jakob odmítl odpovědět.

 

Právě se děje

Další zprávy