Stát začal chránit Pata a Mata, zmrzlina A je to nebude

Tomáš Fránek
23. 4. 2010 12:40
Potomci autora slavného seriálu vyhráli spor o využití postaviček
Postavičky oblíbeného večerníčku Pat a Mat.
Postavičky oblíbeného večerníčku Pat a Mat. | Foto: Tanatex

Brno - Pat a Mat, legendární postavy nešiků z animovaného seriálu, definitivně vstoupili mezi nejcennější a chráněné tuzemské značky.

Úřad průmyslového vlastnictví vyhověl žádosti potomků autora seriálu Lubomíra Beneše, který společně s kreslířem Vladimírem Jiránkem figurky kutilů vytvořil. Zakázal firmě Mipl jména Pat a Mat používat jako název zmrzliny.

Lidé si podle úřadu hlavní hrdiny spojují právě se seriálem a nikdo nemůže na této značce parazitovat a využívat ji libovolně k jiným obchodním účelům.

Hodnota značky Pat a Mat se přitom podle odhadu expertů může počítat na miliony korun.

V podobném sporu, kdy šlo ochranu značek Spejbl a Hurvínek, soud za využití značky určil náhradu ve výši 400 tisíc korun ročně. Podobné spory ve světě vede například slavné studio Walt Disney: díky dokonalé známkoprávní ochraně řady pohádkových postav se jméno tohoto studia dostalo mezi sto nejcennějších společností planety.

Úřad nejprve vyhověl zmrzlinářům

Zmrzlinářská firma Mipl se značky Pat a Mat nechtěla vzdát ani poté, co kvůli dluhům zkrachovala. Značku sice převedla na další společnost, nárok na ni ale eviduje i insolventní správce firmy. Ten dokonce značku Pat a Mat zahrnul do majetku firmy s tím, že ji nechá ocenit znalcem.

Podle potomků Lubomíra Beneše byl ale návrh na ochranu značky Pat a Mat od zmrzlinářské firmy podán v rozporu s dobrými mravy. "Jedná se o originální a individuální spojení pro název celého seriálu a toto označení je typickým a nepřehlédnutelným symbolem pro český animovaný loutkový film pro celou veřejnost České republiky," uvedli v žádosti o zrušení ochrany Benešovi potomci.

Podle nich společnost Mipl jenom využila značku k vlastnímu podnikání a zneužila toho, že zmrzlinu si kupují především děti.

Napoprvé však potomci autora seriálu Úřad průmyslové vlastnictví nepřesvědčili. Předseda úřadu Josef Kratochvíl ale nyní po dovolání potomků rozhodl opačně a nařídil zrušit ochranu pro Mipl.

Fakta o Patovi a Matovi

Pat a Mat
Foto: Aktuálně.cz

  • Pat a Mat je český animovaný seriál o dvou nezručných kutilech. Byl vytvořen Lubomírem Benešem a Vladimírem Jiránkem. Poprvé se dvojice objevila v roce 1976 v krátkém filmu Kuťáci, který byl i pilotním filmem seriálu.
  • Podle internetové encyklopedie Wikipedia se tyto postavičky staly v 70. letech předmětem kádrování - autorům bylo vyčítáno nejen jejich nedostatečné "socialistické uvědomění" ale i záměrně vybrané barvy triček, které podle kádrováků měly ironizovat Sovětský Svaz (červená) a Čínu (žlutá).
  • Svá jména Pat a Mat dostali kutilové v roce 1989, zpočátku pro zahraniční distribuci Krátkého filmu. Od té doby je seriál nazýván podle nich.
  • Pat a Mat se stali populárními i v mnoha dalších zemích, například Polsku, Německu, Švýcarsku, Brazílii, Finsku, Nizozemsku, Norsku, Íránu a dalších.
  • V roce 1990 založil Lubomír Beneš (zemřel roku 1995) své vlastní studio animovaného filmu AIF studio v Praze a Curychu (marketing, prodej a finance). V něm vyrobil dalších 14 epizod a všech 49 studio začalo distribuovat na mezinárodním trhu. V roce 2005 pak bylo vyrobeno celkem 78 epizod, z nichž ty pozdější ale už vyráběli jiní autoři, částečně i jiní animátoři. Členem těchto nových týmů je i Marek Beneš, syn Lubomíra Beneše.

Podle Kratochvíla museli zástupci firmy jednoznačně vědět o existenci seriálových postaviček.

"Je tedy možné dovodit nepoctivý úmysl vlastníka ochranné známky, který využil názvu těchto mezi dětskými spotřebiteli velmi oblíbených postaviček k podnikání v oblasti mražených výrobků," rozhodl Kratochvíl.

Obrana využívající šachové termíny byla slabá

Podle něj je označení Pat a Mat dostatečně originální, nejde je spojovat s běžnými slovy, které se používají v šachu. Právě tím, že slova Pat a Mat jsou v češtině běžně používána, se zmrzlinářská firma bránila.

"Při vnímání tohoto označení jako celku jej nelze chápat pouze jako běžnou slovní zásobu z oblasti hry v šachy, neboť běžně se v šachu používá výraz 'šach mat' a nikoli 'pat mat', navíc pat a mat v šachu nemůže nastat zároveň," rozhodl ale šéf úřadu.

Kratochvíl uvedl, že Pat a Mat pro lidi jednoznačně představují oblíbené postavičky. "Toto označení asociuje u průměrného spotřebitele postavičky kresleného seriálu, popřípadě název tohoto seriálu, nikoli způsob ukončení hry v šachy," rozhodl Kratochvíl.

Podle ekonoma Karla Vavra z poradenské společnosti Kredit se hodnota značky Pat a Mat jenom obtížně přesně vyčísluje, není totiž určena pro konkrétní výrobek jako například Kofola nebo třeba kola Favorit. "Je to ale určitě cenná značka pro různé výrobky a prodeji jednoznačně pomáhá," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy