reklama
 
 

Stát vyhrál soudní při o Člověče, nezlob se. Patří všem

21. 1. 2010 5:30
Odškodnění dosahující 5,7 milionů korun chtěl vysoudit podnikatel vyrábějící stolní hry.

Brno - Stát má v ruce důležitý soudní verdikt. Vyplývá z něj, že pokaždé, když někomu odmítne zaregistrovat jako chráněnou značku "Člověče, nezlob se", koná správně.

Soudy definitivně potvrdily, že jedna z nejznámějších stolních her, v níž vítězí, kdo první do domečku dostane všechny čtyři figurky, patří vlastně všem.

Český Úřad průmyslového vlastnictví tudíž nemusí platit 5,7 milionů korun odškodnění za to, že podnikateli Přemyslu Chmelařovi odmítl tuto hru zaregistrovat.

V Česku jde o značku velmi žádanou, úřad v posledních letech odmítl takových žádostí šest. Chránit ji jako svou kromě výrobců hraček chtěla třeba i společnost Borgis, která vydává deník Právo. O stejné se pokusila firma Frementle Media Limited, které patří světově známé značky Superstar nebo X Factor.

Zájem měl i Superstar

Podnikatel Chmelař si požádal o ochranu názvu Člověče, nezlob se už v roce 1997. Úřad po třech letech žádost odmítl. Rozhodnutí úřadu postupně potvrdily soudy včetně Vrchního.

Jenže Podnikatel zažaloval úřad o náhrady škody. Nejprve chtěl 2,5 milionu korun, pak částku zvýšil na 5,7 milionu. "Postup úřadu byl závadný a v rozporu se zákonem a rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví jsou neplatná a neúčinná," uvedl podnikatel v žalobě. Podle něj měl úřad známku registrovat, ne zamítnout návrh na její ochranu.

U soudu ale neuspěl, jeho žalobu zamítl Městský soud v Praze. Podle soudu podnikatel neprokázal, že by mu rozhodnutím úřadu vznikla jakákoliv škoda. Proti rozhodnutí soudu není odvolání, podnikatel se může bránit už jenom takzvaným dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Šedesát milionů kusů

Člověče, nezlob se je jedna z nejrozšířenějších stolních her na světě.

Hru podle internetové encyklopedie Wikipedia vymyslel v zimních měsících na přelomu let 1907/1908 Němec Josef Friedrich Schmidt, nechal se inspirovat indickou hrou Pachisi a anglickou hrou Ludo (ta je patentována od  roku 1896.)

Od roku 1914 je hra sériově vyráběná. Bylo prodáno více než šedesát milionů kusů této hry. Pravidla se od roku 1914 nezměnila.

autor: Tomáš Fránek | 21. 1. 2010 5:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama