Stát vyhrál soudní při o Člověče, nezlob se. Patří všem

Tomáš Fránek
21. 1. 2010 5:30
Odškodnění dosahující 5,7 milionů korun chtěl vysoudit podnikatel vyrábějící stolní hry.

Brno - Stát má v ruce důležitý soudní verdikt. Vyplývá z něj, že pokaždé, když někomu odmítne zaregistrovat jako chráněnou značku "Člověče, nezlob se", koná správně.

Soudy definitivně potvrdily, že jedna z nejznámějších stolních her, v níž vítězí, kdo první do domečku dostane všechny čtyři figurky, patří vlastně všem.

Český Úřad průmyslového vlastnictví tudíž nemusí platit 5,7 milionů korun odškodnění za to, že podnikateli Přemyslu Chmelařovi odmítl tuto hru zaregistrovat.

V Česku jde o značku velmi žádanou, úřad v posledních letech odmítl takových žádostí šest. Chránit ji jako svou kromě výrobců hraček chtěla třeba i společnost Borgis, která vydává deník Právo. O stejné se pokusila firma Frementle Media Limited, které patří světově známé značky Superstar nebo X Factor.

Zájem měl i Superstar

Podnikatel Chmelař si požádal o ochranu názvu Člověče, nezlob se už v roce 1997. Úřad po třech letech žádost odmítl. Rozhodnutí úřadu postupně potvrdily soudy včetně Vrchního.

Jenže Podnikatel zažaloval úřad o náhrady škody. Nejprve chtěl 2,5 milionu korun, pak částku zvýšil na 5,7 milionu. "Postup úřadu byl závadný a v rozporu se zákonem a rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví jsou neplatná a neúčinná," uvedl podnikatel v žalobě. Podle něj měl úřad známku registrovat, ne zamítnout návrh na její ochranu.

U soudu ale neuspěl, jeho žalobu zamítl Městský soud v Praze. Podle soudu podnikatel neprokázal, že by mu rozhodnutím úřadu vznikla jakákoliv škoda. Proti rozhodnutí soudu není odvolání, podnikatel se může bránit už jenom takzvaným dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Šedesát milionů kusů

Člověče, nezlob se je jedna z nejrozšířenějších stolních her na světě.

Hru podle internetové encyklopedie Wikipedia vymyslel v zimních měsících na přelomu let 1907/1908 Němec Josef Friedrich Schmidt, nechal se inspirovat indickou hrou Pachisi a anglickou hrou Ludo (ta je patentována od  roku 1896.)

Od roku 1914 je hra sériově vyráběná. Bylo prodáno více než šedesát milionů kusů této hry. Pravidla se od roku 1914 nezměnila.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy