Stát vrátí církvi zámek v Kroměříži, Květnou zahradu si ponechá

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2015 17:25
Stát vydá církvi v rámci majetkového vyrovnání zámek v Kroměříži i tamní Podzámeckou zahradu. Zástupci obou institucí podepsali dohodu o vydání Knížecího domu a Mincovny, které církev převezme v pátek. Květná zahrada zůstane státu, některé její části jsou novostavbami, jež podle zákona vydat nelze. Dohodu o vydání podepíše Národní památkový ústav (NPÚ) s olomouckým arcibiskupstvím příští rok, řekla mluvčí NPÚ Simona Juračková. Obě strany se podle ní shodly na vůli pokračovat ve spolupráci.
Květná zahrada v Korměříži
Květná zahrada v Korměříži | Foto: Věra Kučová

Praha - Stát vydá církvi v rámci majetkového vyrovnání zámek v Kroměříži i tamní Podzámeckou zahradu. Květná zahrada zůstane státu, protože její historický areál je provázán s novostavbami, které nelze vyčlenit a které podle zákona o restitucích vydány být nemohou.

Dohodu o vydání podepíše Národní památkový ústav (NPÚ) s olomouckým arcibiskupstvím příští rok, řekla to mluvčí NPÚ Simona Juračková. Olomoucké arcibiskupství krok vítá, v případě Květné zahrady chce požádat o přezkum.

Spory o zahradu

Obě strany se podle ní shodly na vůli pokračovat ve spolupráci. V úterý zástupci obou institucí podepsali dohodu o vydání Knížecího domu a Mincovny, které církev převezme v pátek.

Kroměřížský zámek je spolu s okolními zahradami zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Stát při rozhodování o vydání památky dlouho prověřoval, zda přilehlá Podzámecká a nedaleká Květná zahrada vždy patřily historicky k zámku.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner proces vydávání církevního majetku ocenil. "Jsem rád, že dnešním podpisem pokračuje proces vydávání historického majetku arcibiskupství," uvedl Graubner a ocenil také to, že se obě strany shodly na vůli pokračovat ve spolupráci.

"Smlouvu o vydání zámku a Podzámecké zahrady chceme podepsat současně se smlouvou o služebnosti, kterou tyto objekty předáme Národnímu památkovému ústavu k dlouhodobému užívání. To bude bezplatné, ale s povinností starat se jako správný hospodář," dodal olomoucký arcibiskup.

Rozhodnutí o Květné zahradě nechají přezkoumat

V případě Květné zahrady hodlá podle něj arcibiskupství požádat soud o přezkum rozhodnutí. Podle mluvčího arcibiskupství Jiřího Gračky se na základě informací NPÚ očekává uzavření dohody o vydání Podzámecké zahrady a kroměřížského zámku v příštím roce.

Starosta Kroměříže Jaroslav Němec (ANO) rozhodnutí očekával. "Pro nás jako pro město se vyjasnily vztahy, s kým máme jednat o pronájmech na naše akce. Setkal jsem se s panem arcibiskupem. Slíbil, že nedojde k omezení provozu," řekl Němec.

Kastelána Martina Krčmu potěšilo, že je již znám termín uzavření dohody. Zaměstnanci správy zámku prý o budoucnost obavy nemají. "Pokud zámek bude ve správě NPÚ, budeme dále zaměstnanci NPÚ. Pokud to bude jinak, bude se to řešit," uvedl Krčma.

Biskupská mincovna, která má být spolu s Knížecím domem vydána v pátek, byla podle informací z arcibiskupství vybudována olomouckým biskupem Karlem II. z Liechtensteinu-Castelkorna na počátku druhé poloviny 17. století, první mince zde byly raženy již v roce 1666.

Mince a medaile se zde razily až do roku 1759, kdy byla rozhodnutím Marie Terezie mincovna zrušena a její zařízení odvezeno do Vídně. Budova byla upravena na byty pro zaměstnance zámku, v 90. letech 20. století byla obnovena a od roku 1998 je zpřístupněna návštěvníkům.

Knížecí dům v sousedství mincovny se poprvé připomíná v roce 1621, stával zde však již mnohem dříve, jak o tom svědčí renesanční portál z konce 16. století. Bývaly zde byty knížecích, biskupských úředníků.

Druhá nejvýznamnější obrazárna

Arcibiskupství žádalo o vydání zámku proto, že tvoří jeden celek s inventářem, který mu nikdy nepřestal patřit. Obrazárna zámku je po Národní galerii v Praze druhá nejvýznamnější v zemi. Celý soubor více než 500 obrazů představuje unikátní sbírku i v evropském měřítku.

Obsahuje plátna a desky věhlasných autorů, jako jsou Tizian, van Dyck, Brueghel, Cranach či Veronese. Nejcennějším exponátem je Tizianův obraz Apollo a Marsyas.

NPÚ evidoval téměř 50 výzev k vydání majetku v rámci církevních restitucí. Přibližně polovinu žádostí odmítl nebo vrátil. K nejvýznamnějším vydaným položkám patří také areál kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

NPÚ ale odmítl vydat Německému řádu hrad Bouzov. Řád se chce proti rozhodnutí bránit soudní cestou. Na soud se už také obrátily další řády, většinou kvůli nevydaným lesům a pozemkům.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy