Stát vyčte z internetu, které léky dělají lidem zle

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 6. 2009 11:20
Informace o nežádoucích účincích léků budou lidé moci vkládat do svých účtů na internetu
Státní ústav pro kontrolu léčiv chce zřídit pacientské účty na internetu.
Státní ústav pro kontrolu léčiv chce zřídit pacientské účty na internetu. | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Bude to jako v elektronickém bankovnictví: Stačí jeden klik a pacient se rázem ocitne na stránce svého účtu.

Bude si moct zkontrolovat, kolik spotřeboval léků a jestli už nepřekročil limit. Zjistí, kdy ho čeká další preventivní prohlídka či očkování.

A hlavně: Pokud mu některý lék nezabere, nebo mu způsobí problémy, bude to moct do své elektronické karty zaznamenat.

Všechna data na internetu

Takový projekt nyní chystá Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Už v lednu tohoto roku založil takzvané centrální uložiště dat, ve kterém se mají shromažďovat veškeré údaje o využívaných lécích. V provozu je systém oficiálně jeden měsíc.

Do systému už se nyní ukládají údaje o každé pilulce, kterou si pacient vyzvedl v lékárně. Státní ústav pro kontrolu léčiv tak chce zabránit plýtvání léků. Podle ředitele ústavu Martina Beneše se totiž až čtvrtina léků nespotřebuje a vyhodí. Čtyřicet procent pak lidé užívají jinak, než původně určil lékař.

Do budoucna by mělo uložiště sloužit také dalšímu účelu - vzniknou takzvané pacientské účty. K nahlédnutí tady bude to, jestli měl pacient při užívání některého léku potíže. Poznámky bude moct vkládat nejen lékař, ale i sám pacient.

Aktivní pacient

"Chceme, aby se zvýšila aktivita pacientů a ve větší míře se hlásily například nežádoucí účinky léčivých přípravků či další problémy s nimi," řekl Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který chce elektronické karty zakládat.

Pomůže to podle něj dokonce dvakrát. Nejprve lékařům, kteří v elektronické kartě svého pacienta poznámky uvidí a podle toho přizpůsobí léčbu. Později také právě ústavu.

Pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv totiž mají mimo jiné za úkol každých pět let přezkoumat účinky každého léku a zhodnotit jeho efektivitu. Na základě toho pak rozhodnou, jestli smí lék na českém trhu pokračovat, nebo ne.

"Dnes se ale k informacím o účincích dostáváme jen velmi těžko. Nevíme, jak je v Česku ten který lék užíván. To chceme změnit," plánuje Beneš. První pacientské účty by proto podle něj měly vzniknout v co nejbližší době.

Pět milionů Švédů na internetu

Vzorem pro Česko by se v tomto projektu měli stát Švédové, kteří už podle Beneše své elektronické karty mají.

Foto: Ondřej Besperát

"Slaví to tam obrovský úspěch. Každý měsíc chodí na svůj internetový lékový záznam zhruba pět milionů Švédů. To je polovina populace," upozornil Beneš.

Sběr dat o lécích přes internet už podle něj zahájilo také Dánsko.

Státní ústav pro kontrolu léčiv v loňském roce přijal celkem 1 477 hlášení o podezření na nežádoucí účinky některého z léčiv. Téměř polovina se týkala nežádoucích účinků po očkování, nejčastěji se komplikace objevovaly po podání určité vakcíny proti tuberkulóze.

Podle Beneše se přesto v České republice stále rizikové vlastnosti některých přípravků podceňují.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy