Stát vyčlenil na opravu škod po povodních 7,3 miliardy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 6. 2013 15:42
Vláda nově rozhodla o uvolnění dvou miliard korun na dopravu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Marek Danč

Praha - Vláda ve středu schválila dvoumiliardovou pomoc na opravu povodněmi poničené dopravní infrastruktury. Původně se za tuto částku měly opravit škody na silnicích po zimě.

Celkově tak zatím stát plánuje vyčlenit na opravy po povodních 7,3 miliardy korun.

Na opravu komunikací kvůli záplavám už totiž bylo v pondělí vyčleněno 1,3 miliardy korun z rezervy Státního fondu dopravní infrastruktury. Ve středu přidala vláda další dvě, na dopravu tak půjde celkem 3,3 miliardy. Původně se za tuto částku měly opravit škody na silnicích po zimě.

Stanjura: Nebudeme řešit, zda jsou komunikace státní, nebo místní

Vláda zároveň rozhodla, že dotaci rozdělí ministerstvo dopravy na všechny komunikace včetně místních. "Nebude tak nutné řešit, zda postižené jsou státní, nebo místní komunikace. Starostové alespoň budou vědět, na koho se obrátit," řekl na tiskové konferenci ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).

Doplnil, že nejpozději v pátek bude pro starosty vypracován metodický pokyn, jak vypisovat zakázky na odstraňování povodňových škod.

V současnosti je kvůli záplavám, popadaným stromům a sesuvům bahna do komunikací mimo provoz 93 silnic většinou nižších tříd a asi sedm regionálních železničních tratí.

Výše škod není ale dosud ani na silnicích ani na železnicích vyčíslená.

Všechny složky integrovaného záchranného systému budou navíc moci čerpat pohonné hmoty ze státních hmotných rezerv. Zapůjčován bude také materiál a zařízení jako například náhradní konstrukce na mosty.

Již v úterý premiér Petr Nečas oznámil, že na škody po záplavách v obcích a městech by mělo jít 5,3 miliardy korun. Z toho 4 miliardy jsou připraveny v letošním státním rozpočtu a 1,3 miliardy ve fondu dopravy.

Nečas také počítá s tím, že vláda bude žádat o příspěvek z evropského Fondu solidarity, který je určen na zmírnění škod po přírodních pohromách.

Mluvčí Evropské komise již v pondělí řekla, že Česká republika bude mít na příspěvek nárok.

 

Právě se děje

Další zprávy