Odborníci: Používáme nekvalitní testy, nakažených zaměstnanců může být mnohem víc

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
24. 1. 2022 20:18
Už druhý týden platí povinnost nechat se v práci dvakrát týdně testovat. Odborníci však upozorňují, že antigenní testy se nehodí na odhalování nakažených lidí bez příznaků. Čísla pozitivních zaměstnanců tak mohou být ve skutečnosti mnohem vyšší, než kolik ukazují statistiky. Smysl by antigenní testy podle expertů měly, kdyby se používaly jen ty kvalitní a také častěji.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Dvakrát týdně se musí každý zaměstnanec otestovat na covid bez ohledu na to, zda je očkovaný nebo před časem onemocnění prodělal. Minulý týden firmy od pondělí do čtvrtka nahlásily celkem 17 682 pozitivních samotestů.

Někteří odborníci oslovení deníkem Aktuálně.cz se však domnívají, že by číslo vzhledem k vysokému počtu nakažených v populaci mělo být výrazně vyšší. V minulém týdnu se každý všední den odhalilo přes 20 tisíc lidí, kterým nákazu koronavirem potvrdil laboratorní odběr. Jen za úterý bylo 28 469 potvrzených nakažených, nejvíc od začátku pandemie.

K tomu je však ještě potřeba připočítat ty, co se nakazili opakovaně - ministerstvo zdravotnictví je eviduje odděleně jako podezření na reinfekce. Třeba za čtvrtek mělo opakované pozitivní testy přes 3600 lidí. Antigenní testy vzbuzují otázky i kvůli tomu, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv uvedl, že podle prvotních dat sice antigenní testy dokážou detekovat omikron, mohou však být méně citlivé. 

To dokazují i zkušenosti některých nakažených, kterým vyšel antigenní test negativně, následný přesnější PCR test už ale ukázal pozitivní výsledek. 

"Antigenní samotest jsem si udělal v neděli, protože jsem se potkal s pozitivními kamarády a chtěl jsem vědět, jak na tom jsem, než půjdu druhý den do práce. Test vyšel negativně. V pondělí odpoledne mi v práci začalo být špatně, večer jsem proto udělal druhý antigenní test a opět vyšel negativně," líčí pětadvacetiletý Pavel Šťastný. Následující den se stále necítil dobře, do práce proto nešel a k večeru si nechal udělat PCR test, který už vyšel pozitivně.  

Podle vědeckého ředitele českého výrobce PCR testů Diana Biotechnologies Václava Navrátila může být nižší citlivost antigenních testů vůči omikronu způsobena tím, že u této varianty je viru v nosohltanu možná méně než v případě delty. "Zároveň může být test méně citlivý kvůli mutacím v proteinu, který rozeznává protilátka v antigenním testu, ale to se bude týkat pouze některých antigenních testů," říká Navrátil. 

Výtěr z krku odborníci nedoporučují

Podle bývalého národního koordinátora testování a nyní člena poradního orgánu ministerstva zdravotnictví Mariána Hajdúcha ale nelze kvůli tomu provádět antigenní testy výtěrem z krku na místo nosu, jelikož to není dostatečně vyzkoušené. "Není správné jen tak vzít tyčinku a strčit ji místo nosu do krku. Musela by k tomu vzniknout validační studie a výrobce by musel testy uzpůsobit na výtěry z krku," říká Hajdúch.

Také podle Navrátila chybí data, která by ukazovala na to, že je více viru v ústech než v nosu. "V našich datech žádný rozdíl mezi deltou a omikronem v množství viru ve slinách nepozorujeme. Navíc antigenní testy právě ve slinách fungují typicky hůře," říká Navrátil. 

Hlavní problém antigenního testování spočívá podle Navrátila v tom, že většina testů, které se na českém trhu prodávají, jsou nekvalitní a nespolehlivé a zachytí pouze zlomek infekcí.

"Ve Spojených státech je schválených pouze minimum antigenních testů. Tady se jich oproti tomu prodává několik set a nikdo nekontroluje jejich kvalitu. Většina jich je proto špatná. Jsou to většinou levné testy z Číny, které stojí třeba jen dvacet korun. Kvalitních testů je málo a jsou to typicky dražší, od velkých západních firem," vysvětluje Navrátil. Používání nekvalitních testů tak pokládá za kontraproduktivní, protože mnoho nakažených lidí dostane nesprávnou informaci, že nejsou infekční.

"Příliš snahy za nejistý výsledek"

Hajdúch zmiňuje, že aby byly antigenní testy co nejvíc užitečné, musely by se používat s větší frekvencí. A rovněž upozorňuje, že stát by měl vyžadovat jejich lepší kvalitu. "Ale to se neděje. Vede to k tomu, že máme relativně velmi nízký záchyt v preventivním plošném testování v zaměstnání ve srovnání s obrovskou virovou náloží v populaci, která je vlastně vůbec nejvyšší od začátku epidemie," upozorňuje Hajdúch.  

Podle Navrátila by tak lidé měli myslet na to, že antigenní testy mají omezenou citlivost a že když někomu vyjde negativní test, ještě to neznamená, že covid nemá. 

"A proto ani kvalitnější antigenní testy nejsou vhodné pro screeningové testování bezpříznakových jedinců," podotýká Navrátil. Jsou podle něj určené především pro lidi s příznaky v případech, kdy není k dispozici PCR test, nebo když je potřeba rychlý výsledek jako například při příjmu v nemocnici. "Lidé s příznaky mívají vyšší virovou nálož, proto u nich antigenní testy fungují lépe. To je jejich hlavní účel," dodává Navrátil.

Ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že plošné antigenní testování bude stát týdně 200 až 500 milionů korun. Testování ve firmách dvakrát týdně tak Hajdúch pokládá za kompromis toho, co je z hlediska provozních nákladů proveditelné.

"Pokud v tuto chvíli nejsou antigenní testy řádně ukončeny, tedy pozitivní nejsou potvrzeni PCR testy, a pokud se neprodlouží izolace skutečně nakažených na deset dní, nemá bez toho testování velký smysl. Pak je lepší preventivně plošně netestovat ve firmách vůbec, protože to je logisticky i finančně nesmírně nákladné," dodává Hajdúch.

S vyhodnocením záchytů musíme počkat, říká Prokop

Sociolog Daniel Prokop však upozorňuje, že vlna omikronu se teprve rozjíždí a pozitivních záchytů bude přibývat. "Nevíme, kolik firem již začalo testovat, nebo jestli nenastalo nějaké zdržení v hlášení. Příští týden již mohou počty pozitivních zaměstnanců jít do desítek tisíc. Na vyhodnocení záchytů je tedy potřeba počkat," říká Prokop. 

Podle něj mají antigenní testy větší smysl, čím je epidemie silnější. "Mají asi 99procentní specificitu. To znamená, že jedno procento pozitivních testů je falešně pozitivní. A tím, jak pandemie nabírá na síle, roste počet pozitivních, které testy dokážou zachytit. Takže nemá cenu testovat antigenně, když je málo nakažených. Má to ale smysl, když je hodně nakažených, protože pak je většina pozitivních výsledků skutečně pozitivních," vysvětluje Prokop.

V analýze na serveru Investigace.cz uvádí, že v situaci, kdy je v populaci jen velmi málo nakažených, může být každý druhý pozitivní antigenní test ve skutečnosti chybný. S tím, jak roste procento nakažených v populaci, se ale podíl falešně pozitivních testů zmenšuje. 

To podle něj ukázala i praxe ve školách, kdy první kola antigenních testů odhalila relativně málo pozitivních a následné PCR testy jich potvrdily zhruba jen třetinu. "Teď záchyty ve školách výrazně rostou a potvrzeno bylo k 10. lednu už 60 procent pozitivních testů," uvádí Prokop.

"Má smysl zpomalovat vlnu omikronu z hlediska rozložení karantén a izolací, aby to nepoložilo ekonomiku, z hlediska zahlcení zdravotnictví a z hlediska toho, aby se co nejvíc lidí naočkovalo třetí dávkou. Proto si myslím, že testování v práci má smysl, aby tu vlnu zpomalilo," myslí si tak Prokop. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Real v generálce na finále LM nedal gól

Mistrovský Real Madrid zakončil španělskou nejvyšší soutěž bezbrankovou remízou s Betisem Sevilla. Zápas byl pro tým kolem jasně nejlepšího ligového střelce Karima Benzemy generálkou na finále Ligy mistrů, ve kterém se příští sobotu utká v Paříži s Liverpoolem.

Benzema nerozšířil počet 27 branek, s kterými vévodí tabulce střelců, největší šanci zápasu promarnil v úvodu druhého poločasu jeho spoluhráč Rodrygo. Real má před víkendovým programem závěrečného 38. kola třináctibodový náskok na Barcelonu, Betis už nemohl vylepšit páté místo, ze kterého se kvalifikoval do Evropské ligy.

V druhé dnešní předehrávce sestupující Levante vyhrálo třetí z posledních čtyř zápasů. I díky dvěma gólům Melera zvítězil předposlední tým tabulky na hřišti Vallecana 4:2.

Španělská fotbalová liga - 38. kolo:

Real Madrid - Betis Sevilla 0:0, Vallecano - Levante 2:4 (18. Álvaro García, 61. Guardiola z pen. - 26. a 45.+1 Melero, 44. Martí, 76. Coke).

Tabulka:

1. Real Madrid 38 26 8 4 80:31 86
2. FC Barcelona 37 21 10 6 68:36 73
3. Atlético Madrid 37 20 8 9 63:42 68
4. FC Sevilla 37 17 16 4 52:30 67
5. Betis Sevilla 38 19 8 11 62:40 65
6. San Sebastian 37 17 11 9 39:35 62
7. Villarreal 37 15 11 11 61:37 56
8. Bilbao 37 14 13 10 43:35 55
9. Pamplona 37 12 11 14 37:49 47
10. Vigo 37 12 10 15 43:41 46
11. Valencie 37 10 15 12 46:53 45
12. Vallecano 38 11 9 18 39:50 42
13. Espaňol Barcelona 37 10 11 16 40:53 41
14. Getafe 37 8 15 14 32:38 39
15. Elche 37 10 9 18 37:51 39
16. Granada 37 8 13 16 44:61 37
17. Cádiz 37 7 15 15 34:51 36
18. Mallorca 37 9 9 19 34:63 36
19. Levante 38 8 11 19 51:76 35
20. Alavés 37 8 7 22 31:64 31
před 7 hodinami

Trump musel zaplatit pokutu 110 tisíc dolarů za pohrdání soudem

Někdejší americký prezident Donald Trump zaplatil pokutu 110 tisíc dolarů (2,57 milionu korun), která se mu nasčítala za pohrdání soudem v kauze vyšetřování jeho financí ve státě New York. Oznámila to v pátek kancelář newyorské generální prokurátorky Letitie Jamesové. Exprezident ovšem podle ní stále nedodal dokumentaci, kterou soud požadoval jako druhou podmínku pro úplné stažení nařízení spojeného s neuposlechnutím obsílky.

Soudce Arthur Engoron konstatoval Trumpovo pohrdání soudem 25. dubna poté, co podnikatel a politik ignoroval výzvu Jamesové, aby předal materiály pro vleklé vyšetřování své firmy Trump Organization. S rozhodnutím se pojila pokuta 10 tisíc dolarů za každý další den, kdy Trump nebude spolupracovat.

Engoron pak minulý týden oznámil, že 6. května byl trest pozastaven, neboť Trumpovi právníci odevzdali soudu přísežná prohlášení, v nichž popisovali kroky, které podnikli ve snaze vyhovět požadavkům prokurátorky. Zároveň dal soudce Trumpovi do dneška čas na to, aby zaplatil vzniklou pokutu a dodal další prohlášení ohledně pátrání po záznamech požadovaných v obsílce. Exprezidentův tým tvrdí, že materiály, kterých se domáhá Jamesová, nejsou jednoduše k dispozici.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Německo, Francie a Nizozemsko oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie, Kanada a Nzozemsko. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy