Stát ulevil občanům. Je z toho finta mocných developerů

Pavel Baroch
13. 6. 2011 22:55
Nový zákon umožňuje obejít stavební řízení a vyhnout se nepohodlným připomínkám
Mrakodrap na pražské Pankráci, který také využil autorizovaného inspektora. Kritici se obrátili k soudu.
Mrakodrap na pražské Pankráci, který také využil autorizovaného inspektora. Kritici se obrátili k soudu. | Foto: ECM

Praha - Developeři našli s pomocí státu kličku, jak zahájit velké kontroverzní stavby a vyšachovat ze hry místní obyvatele, kteří s jejich plány nesouhlasí a stavbě překáží.

Platný stavební zákon umožňuje obejít tradiční stavební řízení, v němž mohou lidé či občanská sdružení vznášet připomínky k plánované stavbě, a místo toho si najmout takzvaného certifikovaného inspektora, který investorovi vydá příslušné povolení.

Jenže inspektoři mnohdy místní lidi vůbec neosloví.

Úřad ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského teď sice připravuje rozsáhlou úpravu stavebního zákona, poslední verze předlohy ovšem podle nevládních organizací nedává dostatečnou záruku, že se tato praxe nebude opakovat.

"Investoři budou moci i nadále místní obyvatele obcházet," je například přesvědčen právník Lukáš Matějka ze sdružení Arnika.

Inspektor pomáhá mrakodrapu a hobbymarketu

Mezi nejznámější případy zneužívání certifikovaného inspektora, který byl původně určen třeba pro zjednodušení stavby rodinného domu, patří mrakodrap na pražské Pankráci nebo hobbymarket v Brně-Ivanovicích.

V obou případech existuje proti stavbám silný odpor místních obyvatel, v obou případech si investoři nechali stavbu schválit u autorizovaného inspektora a místní obyvatele postavit mimo.

"Vyjádření autorizovaného inspektora má usnadnit provádění drobných staveb, například rodinných domů, aby lidé nemuseli čekat dlouhé měsíce na stavební povolení a shromažďovat obsáhlou dokumentaci. Stavět ale tímto způsobem třeba mrakodrap je naprosto absurdní," řekl Martin Skalský ze sdružení Arnika.

Ombudsmanova kritika

Institut autorizovaných inspektorů loni kritizoval i úřad veřejného ochránce práv.

"Činnost autorizovaných inspektorů může za současného právního stavu vést k nezvratnému dotčení a omezení práv osob, které by jinak byly účastníky stavebního řízení," uvedl ombudsman, podle něhož mohou být vydáním certifikátu ohroženy veřejné zájmy, které by jinak chránily stavební úřady.

"I v případě, že autorizovaný inspektor postupoval v rozporu se zákonem, není možné domáhat se zrušení či změny vydaného certifikátu," dodal veřejný ochránce práv.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Desítky stížností na inspektory

Ombudsman připomněl případ Čelákovic, kde autorizovaný inspektor také vydal certifikát ke stavbě, aniž oslovil tamní radnici ani další osoby, které by jinak byly účastníky stavebního řízení.

"Certifikát vykazoval i rozpory mezi grafickou a textovou částí. Přesto byl vydán a odvolání není možné," upozornil úřad veřejného ochránce práv ve svém loňském vyjádření.

Lukáš Matějka ze sdružení Arnika uvedl, že proti práci inspektorů jsou desítky stížností, některé případy se dostaly až k soudu, jako třeba zmiňovaná stavba mrakodrapu na pražské Pankráci.

Soudy ovšem rozhodují rozdílně, některé certifikát vydaný inspektorem zrušily, jiné ho potvrdily, některé soudy uvedly, že je možné se proti němu odvolat k ministerstvu pro místní rozvoj, jiné zatím rozsudek nevydaly.

"Judikatura je strašně nejednotná," řekl Aktuálně.cz Pavel Černohous z pražského Ateliéru pro životní prostředí, podle něhož se navíc institutem autorizovaného inspektora vytváří korupční prostředí.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Veřejná kontrola inspektorů

Nevládní organizace požadovaly, aby v novém stavebním zákoně byly vyjmenovány typy staveb, o nichž by mohl rozhodovat certifikovaný inspektor, ale podle ministerstva by to bylo příliš složité.

Ministerstvo chce do nového zákona stanovit pouze to, že inspektor bude muset povolení předat stavebnímu úřadu, který bude mít 30 dní na jeho prověření.

Občanská sdružení proto požadují, aby současně s tím, jak inspektor předá certifikát k posouzení stavebnímu úřadu, byla dokumentace zveřejněná a mohli si ji prostudovat i lidé, kteří by jinak byli účastníky tradičního stavebního řízení. Zároveň chtějí, aby zákon umožnil ještě před zahájením stavby podat žádost o přezkoumání certifikátu.

"Podle našeho názoru je nepřípustné ponechat rozhodování o zákonnosti či nezákonnosti certifikátu pouze na libovůli úřadů bez možnosti vlastníků poškozených výstavbou hájit svoje práva," uvádí se v souhrnném stanovisku několika sdružení, které v rámci připomínkového řízení poslala ministerstvu.

Úřad Kamila Jankovského právě všechny připomínky, kterých dorazilo skoro dva tisíce, posuzuje. Konečnou verzi návrhu chce mít hotovou ještě do začátku letních prázdnin.

 

Právě se děje

Další zprávy